Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.01.2019, 14:33   #11
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Erdoğan, Fazıl Say'ın Konserine Gidecek!

Fazıl Say'ın Erdoğan'ı konserine davet etmesi olayına peşin hüküm ile yaklaşmamak gerekir.

Fazıl Say'ın, Erdoğan'ın, (pek çok laik düşünceli bildiğimiz sanatçıyı kendisine çektiği gibi), oy avcılığı yapma gayesiyle, annesinin ölümünde başsağlığı dilemesinin arkasından konserine davet etmesi, bir karşılık jestidir.

Üstelik normalde, dünyaca ünlü bir piyanistin, ülke cumhurbaşkanını konserine davet etmesi de doğaldır. Bence, ön yargıyı bırakıp, önümüzdeki günlerdeki Fazıl Say'ın duruşunu beklemekte yarar vardır.
Eski 19.01.2019, 14:36   #12
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

İşte orada ayrılırız @Cimcimecik

Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Bu muhaliflikten kastım Sağcı da olabilir, Solcu da olabilir. Ama hiçbir zaman sistemden yana yer almaz,alamaz..

İnsan hakları üstün olan devlet düzenlerinde sanatçılar yer alması gerekir mi? sorusuna peşinen de hayır derim.

Sistemin düzgün işlediğini farzetsek bile bu Türkiye için geçerli değil..

Devlet düzeni müthiş derecede bir yozlaşma ve adaletsizlik içindedir. Sanatçı olup da bir sanatçı gibi davranan kişilerin çoğu bugün o sulara yelken açarak itibarlarını kaybettiler. (Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Yavuz Bingöl)

Yozlaşmış düzenin içinde oldular. Karşısın da değil..

Fazıl say farkı ne diyecekler için de şunu söyleyebilirim..

Fazıl Say için malum şahıs sadece orada oturan bir seyirciden farksızdır. Hatta Fazıl say onu konserine davet ederek, kendilerinin sanıldığı kadar elitisyen bir tabakadan olmadığını da kanıtlar. Malum şahısın kozlarını bir bir düşürür, bir oy hamlesi olacağını da bu yüzden sanmıyorum.

Para için yapıyor görüşü de yanlıştır. Adamın kendisine Japonya başbakanı dahil vatandaşlık teklif ediyor. Parayla ilgili bir sorunu olamaz zaten. Bence tek amacı kutuplaşmayı olabildiğince yumuşatmak, kendilerinin öcü olmadığını gösterebilmek ki bu da çok temiz bir amaç.. Fakat başarılı olduğunu sanmıyorum.

Malum şahıs cephesinden bakarsak da elbette medyası bu olayı ellerinden geldiğince çarptırmaya çalışacaklar, atılan başlıklara ve fotoğraflara bakarsanız bu yönde bir niyet görebilirsiniz. Amaçları Fazıl say'ı itibarsızlaştırmaya çalıştırmak ve maalesef başarılı oluyorlar.
Eski 19.01.2019, 15:25   #13
Rosebud
Müdavim

Tayyip Erdoğan enteresan başlıklar açarak bu milleti oyalamasını çok iyi biliyor, daha doğrusu bilmiyor ama o ayrı bir tartışma konusu.
Teoride yani normal şartlarda farklı düşüncelerde olan, sorunlara farklı yaklaşan zihniyetlerin bir arada olabilmesi normaliteyi ve medeniyeti gösterir çünkü demokrasinin esası tahammül etmeyi gerektirir, hiç kimse birbirini sevmek zorunda değildir, şu ya da bu sebeplerle birbirimizi sevmeyebiliriz, insanoğluyuz.
Ancak bu ülkenin kuruluş felsefesinden fersah fersah uzaklara savrulmuş ve artık kanserleşen, dolayısıyla bu ülkeye sunabileceği bir faydası da olmayan bir yapının Fazıl Say ile buluşmasından yapıcı bir anlam çıkarmak iyimserliğin de ötesinde bir tutum.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.01.2019, 18:35   #14
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
İşte orada ayrılırız @Cimcimecik

Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Bu muhaliflikten kastım Sağcı da olabilir, Solcu da olabilir. Ama hiçbir zaman sistemden yana yer almaz,alamaz..

İnsan hakları üstün olan devlet düzenlerinde sanatçılar yer alması gerekir mi? sorusuna peşinen de hayır derim.

Sistemin düzgün işlediğini farzetsek bile bu Türkiye için geçerli değil..

Devlet düzeni müthiş derecede bir yozlaşma ve adaletsizlik içindedir. Sanatçı olup da bir sanatçı gibi davranan kişilerin çoğu bugün o sulara yelken açarak itibarlarını kaybettiler. (Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Yavuz Bingöl)

Yozlaşmış düzenin içinde oldular. Karşısın da değil..

Fazıl say farkı ne diyecekler için de şunu söyleyebilirim..

Fazıl Say için malum şahıs sadece orada oturan bir seyirciden farksızdır. Hatta Fazıl say onu konserine davet ederek, kendilerinin sanıldığı kadar elitisyen bir tabakadan olmadığını da kanıtlar. Malum şahısın kozlarını bir bir düşürür, bir oy hamlesi olacağını da bu yüzden sanmıyorum.

Para için yapıyor görüşü de yanlıştır. Adamın kendisine Japonya başbakanı dahil vatandaşlık teklif ediyor. Parayla ilgili bir sorunu olamaz zaten. Bence tek amacı kutuplaşmayı olabildiğince yumuşatmak, kendilerinin öcü olmadığını gösterebilmek ki bu da çok temiz bir amaç.. Fakat başarılı olduğunu sanmıyorum.

Malum şahıs cephesinden bakarsak da elbette medyası bu olayı ellerinden geldiğince çarptırmaya çalışacaklar, atılan başlıklara ve fotoğraflara bakarsanız bu yönde bir niyet görebilirsiniz. Amaçları Fazıl say'ı itibarsızlaştırmaya çalıştırmak ve maalesef başarılı oluyorlar.
Orhan Gencebay, Yavuz Bingöl, vb kimseler zaten sanatçı kategorisine girmiyor benim gözümde.

Ama sanatçı muhaliftir midir? Sanatçı sanatçıdır. Sanatçı uğraştığı sanatında çok ileriye çıkmış bir kişidir. Peki bu kişi düzenden yanaysa?..

Dedim işte, Balzac kraliyet düzeninden yanaymış. Ama o nefis romanların sahibi, yaratıcısı.

Gorki muhalifmiş ve sonra da iktidar olmuş. Ama sonraki iktidara muhalif olunca sesini kesmişler.

Sanatçı zaten muhalif olur genelde. Duyarlı bir yapıya sahip olduğu için muhalif olması kaçınılmaz olur çoğu zaman. Ama her zaman öyle olmayabilir.

Bertrand Russell
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.01.2019, 20:44   #15
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Üstelik normalde, dünyaca ünlü bir piyanistin, ülke cumhurbaşkanını konserine davet etmesi de doğaldır. Bence, ön yargıyı bırakıp, önümüzdeki günlerdeki Fazıl Say'ın duruşunu beklemekte yarar vardır.
Canan gibi düşünüyorum. Benim de annemin vefatının ardından muhalif olduğum biri arayıp taziyede bulunsa, bir gün gelip düğünüm olduğunda, o kişiyi düğünüme davet etmek zorunda hissederim kendimi. Bu gayet normal bir durumdur.

Vakti zamanında, gazeteciler Demirel'e sormuşlar; 'efendim Türk ekonomisini tek kelimeyle ifade edebilir misiniz' demişler. Demirel de, 'Türk ekonomisini tek kelimeyle ifade etmem gerekirse iyidir, iki kelimeyle ifade etmem gerekirse, iyi değildir' demiş. ))

Şimdi Fazıl Say, Erdoğan'ı bir kere davet ederse iyidir, iki kere davet ederse, iyi değildir. Burdaki iyi kötü meselesi Fazıl Say'ın tutarlılığı meselesidir tabi.

Diğer taraftan Akit gazetesinin 'Fazıl Say'ın Erdoğan üzerinden Türk kamuoyundaki zayıflayan itibarını güçlendirmeye çalışması' yorumunu tersten düşünmek de mümkündür. Şöyle ki, dış dünyada şu veya bu nedenlerle yalnız kalan veya itibar kaybeden Erdoğan, Fazıl Say üzerinden dışarda olumlu algı oluşturma çabası içerisinde olabilir. Neden? Çünkü, Fazıl Say'ın Türkiyede sağ veya sol seçmen nezdindeki tanınırlığı öyle yüksek falan değildir. Fazıl Say'ın asıl itibarının, uluslaraşırı kültür sanat çevreleri nezdinde olduğu bilinen bir durumdur.

Erdoğan şu adımı da atarsa, yukarıdaki kanaatimi revize edebilirim. Şöyle ki, Belkin Elvan diye bir çocuk vardı. Bu çocuk öldürüldü. Gelişen tepkilere Erdoğan'ın cevabı, nasıl ifade etsem ama, çok kötüydü. 'Yüzü poşulu, cebinde demir bilyeler, elinde sapan... falan filan. Bunları Erdoğan konuşurken, annesinin evlat acısıyla sarfettiği, çocuğumu başbakan öldürttü sözünü gündeme getirip acılı anneyi yuhalattı.

Erdoğan bu anneyi ziyaret eder mi?
Eski 19.01.2019, 21:05   #16
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Erdoğan şu adımı da atarsa, yukarıdaki kanaatimi revize edebilirim. Şöyle ki, Belkin Elvan diye bir çocuk vardı. Bu çocuk öldürüldü. Gelişen tepkilere Erdoğan'ın cevabı, nasıl ifade etsem ama, çok kötüydü. 'Yüzü poşulu, cebinde demir bilyeler, elinde sapan... falan filan. Bunları Erdoğan konuşurken, annesinin evlat acısıyla sarfettiği, çocuğumu başbakan öldürttü sözünü gündeme getirip acılı anneyi yuhalattı.

Erdoğan bu anneyi ziyaret eder mi?

Eder...

Tabii tek kelimeyle cevaplayacak olursam öyle. Kelime adedini artıracak olursam şöyle:

Berkin Elvan'ın ailesi de onu davet ederse, ona bir adım atarsa o da onlara adım atar. Neden atmasın ki?

Çünki bunlar politikadır. Politika hem mesajlar ve imajlar üzerine oynana bir güç büyütme sanatıdır.

Berkin cebinde taşlarla o gün son oyununu oynuyordu ve politikacı değildi. Ama ilkokul öğrencisi de değildi. Ama o da diğer figürler gibi politik arenada araçsallaştırıldı. Kimi eline ekmek verdi, kimi cebine taş koydu.

Araçsallaştırılan Berkin'in bir taraf yaşını küçülttü, öbür taraf büyütüp "militan" dedi. Oysa o sadece Berkin'di. Ailesi de bu araçsallaştırma oyununu anlayıp bir süre sonra oyundan çekildi.

Bertrand Russell

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erdoğan, fazıl, gidecek, konserine, sayın

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)