Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.09.2021, 23:28   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bilim Kurulu’ndan Yüz Yüze Eğitim Toplantısı! İki Bakandan Peş Peşe Kritik

Bilim Kurulu’ndan Yüz Yüze Eğitim Toplantısı! İki Bakandan Peş Peşe Kritik Açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar'ın katılımıyla toplandı. Ana gündem maddesi yüz yüze eğitim olan toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında Bakan Koca, hastanede yatan ve hayatını kaybeden vatandaşların kaçının aşısının eksik olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Ana gündem maddesi eğitim olan toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar da katıldı.

6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim önceki son durumun ele alındığı toplantı sonrası basın açıklaması yapıldı.

“AKTİF VAKALARIMIZIN YÜZDE 81’İ TAM AŞILI OLMAYAN KİŞİLER”

Toplantı sonrası konuşan Bakan Koca, şunları söyledi:

* Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78'inden fazlası tek doz, yüzde 60'ından fazlası da iki doz aşı ile aşılanmış durumda.

* Sizlere aşılama programı başlarken tünelin ucundaki ışık görüldü demiştim. Bugün tünelin çıkışı görünüyor diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakmaya gelecek işimiz yoktur.

* Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını daha önce de ifade etmiştik. Merak edenler için bazı istatistikleri paylaşmak isterim.

* Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan aktif vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır.

* Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 10'a yakını tam aşılı kişilerdir.

* Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir.

* Salgın hastalık sebebiyle gençlerin eğitiminin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür. Bunun için salgınla mücadelede her koşullarda okulları açık tutmak en önemli önerimizdir.

* Okullarda kalabalık ortam oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehberleri uygulayacağız. Ancak endişesi olan velilerimiz olabilir. ‘Acaba okullarda çocuklarımıza hastalık bulaşabilir mi' sorusu sorulabilir. Eğer öyle düşünüyorsak, önce veliler olarak bizler tedbirlere uymalıyız.

* Günlük hayatla tedbirin çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğrencilere örnek olacağız. Veliler olarak da örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı da korumak için ve onlar için tedbirli olmak, çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak anlamına geliyor.

* Her bir velimiz kendi çocuğunu ve onun da sınıf arkadaşlarını korumak adına tedbirlere azami değer göstererek zaman kaybetmeden aşı oldu. Hep birlikte çaba gösterirsek, ‘zil sesinden sonra alarm sesi gelir' diyenleri haksız çıkarırız. Çıkarmalıyız ve inanıyorum ki çıkaracağız.

* Eğitimi ailelerin ve öğretmenlerin göstereceği ciddiyetin farkında olmadan değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Kendi sağlıkları kadar öğrencilerine sevgileri söz konusu.

* Bilim Kurulu özellikle yeni dönemde hiçbir şekilde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü artık elimizde aşı var.

* Tüm vatandaşlarımızın sorumluluklarını bilerek ve özellikle tedbirlere uymalarını ve bir an önce aşılarını bu sorumluluğun getirisi olarak yaptırmalarını bekliyoruz.

* Biz okulları kapatmak değil, en fazla sınıf kapatılabilir, onu bile kapatmak istemiyoruz. O nedenle toplum, vatandaşlarımız, velilerimiz, herkes bize bu noktada destek olsun.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Toplantı sonrası basın açıklamasında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise şu ifadeleri kullandı:

* Öncelikle okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada sürekli bize rehberlik eden, yardımcı olan, koordinasyon sağlayan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'na şükranlarımı sunuyorum.

* Bildiğiniz gibi COVID-19 salgını dünyayı etkisi altına aldığı andan itibaren sosyal hayattan tüm alanları olumsuz etkiledi ve mecburi bir değişime zorladı. Bizlerde öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın salgından en az düzeyde etkilenmesi için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerimiz ile eşgüdümlü çalıştık ve sağlığı önceleyerek kararlar aldık.

* Hepinizin bildiği gibi Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF gibi uluslararası kuruluşlar eğitimin kesintisiz olarak devam etmesinin hayati önem taşıdığının altını çiziyorlar.

* Unutmayalım ki uzaktan eğitim ne kadar başarılı olursa olsun asla yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Bugün artık çocuklarımızın arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle sınıf ortamında eğitim görmesi elzemdir.

* Yüz yüze eğitime geçilmesi tercih olmaktan çıkmış zorunluluk haline gelmiştir. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz.

* Sağlık Bakanlığı ile oluşturduğumuz okullarda alınması gereken önlemler rehberini 81 il Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve tüm valiliklerimize gönderdik. Bunun yanı sıra okullarımızda ihtiyaç duyulan maske ve dezenfektan ve temizlik malzemeleri ihtiyaçları ile tüm okullarımıza gönderdik.

* Burada bazı bilgileri vermek istiyorum. Çünkü kamuoyunda sanki okulların yeterince temizlik malzemesi ile ilgili hazırlık yapmadığı gibi bazı bilgiler dönmekte.

* 2021-2022 eğitim-öğretim yılında hazırlık döneminde okullarımızın bu sürece hazırlanabilmesi için 650 milyon Türk Lirası’nı tüm okullarımıza gönderdik. Karşılaştırma yapmak için 2020-2021 eğitim-öğretim yılında okullarımıza gönderdiğim ödenekten bahsetmek istiyorum.

* 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında tüm okullarımıza 223 milyon Türk Lirası ödenek gönderilmişti. Bunun yaklaşık üç katı ödeneği biz okullarımıza göndermiş, okullarımıza o kaynakları maskeden dezenfektana kadar ve okuldaki temizlik malzemelerinin alınmasına kadar hijyen ortamının sağlanması ile ilgili türlü hazırlığı yapmış bulunmaktayız.

* Yine 81 ilimizde yaklaşık 58 bin okulumuzda için 113 bin temizlik personelinin görevlendirilmesini tamamlanmış bulunuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak salgın sürecinde okullarımızın temizlik ihtiyaçlarını karşılayacak güce de sahibiz finansman kaynağına da sahibiz.

* Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki malzeme ve dezenfektan ihtiyacında COVID-19 salgınının başlangıcından itibaren büyük fedakarlık ile üretime giren mesleki teknik okullarımıza, Halk Eğitim Merkezlerimize, Özel Eğitim Meslek Okullarımızdaki tüm öğretmenlerimize, çalışanlarımıza, öğrencilerimize en içten şükranlarımı sunuyorum.

* Bildiğiniz gibi eğitim-öğretim 6 Eylül'de başlıyor ama uyum eğitim haftası okul öncesi ve birinci sınıflar için dün itibarıyla, 1 Eylül itibarıyla başladı. Minik öğrencilerimiz ilk defa okullarına başladı.

* Bu kapsamda okul öncesi ve birinci sınıf toplam 2 milyon 359 bin 422 öğrencimiz şu anda 2 gündür okullarına gidiyor. Bu okul öğrencisi birinci sınıflar için toplam 165 bin 450 öğretmenimiz de aktif olarak bu hafta okullarda ders vermeye, uyum haftasına katılmaya başladılar.

* Ve şunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki 2 günlük süreç sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İnanın yavrularımızın gözlerindeki mutluluk, öğretmenleriyle buluşma hazzı, aynı zamanda öğretmenlerimizin öğrencileriyle buluşma hazzı her şeye, her fedakarlığa değer.

“OKULLARIMIZ İLK AÇILAN AMA SON KAPANAN YER OLSUN”

* Dün de ben Şırnak'ta okul öncesi ve birinci sınıf uyum haftasının başlangıcı nedeniyle açılışını yaptık. Oradaki öğrencilerimizi bizzat görme ve konuşabilme imkanım oldu. Hakikaten tüm öğretmen ve öğrencilerimiz tüm önlemleri alarak sürecin aktif bir şekilde başlamasının mutluluğunu ifade etti.

* 6 Eylül itibarıyla da nihayet okullarımızın kapılarını tüm kademelerinde kapılarımızı haftada 5 gün öğrencilerimize açıyoruz.

* Okullarımızın bir daha hiç kapanmaması çocuklarımızın eğitim hakkının kesintiye uğramaması için sadece bize sorumluluk düşmüyor. Aynı zamanda tüm velilerimize, servis şoföründen kantin çalışanlarımıza kadar, öğretmenlerimize kadar düşüyor.

* Bu nedenle okullarımızın kapanmaması için eğitimin kesintiye uğramaması için velilerimize, öğretmenlerimize, tüm personelimize çağrı yapmak istiyorum.

* Lütfen Sağlık Bakanlığı ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı olarak belirlediğimiz kurallara uyalım. Bu kurallara riayet edelim ki okullarımız bir daha kapanmak zorunda kalmasın.

* Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz üzerimize düşen tüm önlemleri aldık ama süreç tüm paydaşları ilgilendiren bir süreçtir.

* El ele verirsek kapanma ile yüz yüze kalmadan eğitim öğretimi başarıyla tamamlayacağız. Okullarımız ilk açılan ama son kapanan yer olsun.

SÖZCÜ

Eski 03.09.2021, 19:00   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Bilim Kurulu’ndan Yüz Yüze Eğitim Toplantısı! İki Bakandan Peş Peşe

Bakan Koca’dan Yüz Yüze Eğitimle İlgili Yeni Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yüz yüze eğitimle ilgili yeni açıklama yaptı. Bakan Koca, "Tedbirler, salgına karşı, okullarda güven ortamı oluşturacak" dedi.

Yüz yüze eğitime günler kala Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu dün eğitim gündemiyle toplanmıştı.

“BÜTÜN TOPLUMA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantıyla ilgili bugün sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. Okullarda güven ortamının oluşturulacağını belirten Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

* Dünkü Bilim Kurulu toplantısını Milli Eğitim Bakanımızın, YÖK Başkanımızın, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımızın katılımıyla yaptık. Yüz yüze eğitimin kesintisiz devamı için aldığımız tedbirleri değerlendirdik.

* Tedbirler, salgına karşı, okullarda güven ortamı oluşturacak.

* Çocuklarımız ve gençlerimiz Pazartesi okullarına kavuşuyor. Güvenilir şartlarda eğitim için dayanışma içinde olmalıyız.

* Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden yüksek. Kendi sağlıkları kadar öğrencilerine sevgileri de söz konusu. Bütün topluma büyük sorumluluk düşüyor!

BAKAN KOCA DÜN NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Koca, dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan basın açıklamasında yüz yüze eğitimle ilgili şunları söylemişti:

* Hep birlikte çaba gösterirsek, zil sesinden sonra alarm sesi gelir diyenleri haksız çıkarırız. Çıkarmalıyız. İnanıyorum ki çıkaracağız.

* Bilim Kurulu, özellikle yeni dönemde, hiçbir şekilde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Ve yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü elimizde artık aşı var.

* Bizim vatandaşımız yüzde 98 oranında kendi çocuğuna hem de yenidoğan döneminde hem de doğduktan bir iki gün sonra başlamak üzere hem de 13 farklı aşıyı yaptırabilmiş bir toplum. Niye aşıyı kendimize yaptırmayalım? Sonuçlarını biliyoruz.

* Biz bu salgını gündemimizden çıkarmak istiyoruz. Bu salgın, artık ülkenin önünde engel olan bir durumdan çıkıyor olmalı. Bu da hepimizin, 84 milyonun bir ve beraber hareket etmesiyle mümkün. Ve aşının etkili olduğunu biliyoruz, sonuçları önümüzde çok net görüyoruz.

* Velilerimiz tedirgin olmasınlar. Ama velilerimiz, üzerine düşen sorumluluğu yapma noktasında en az öğretmenlerimiz kadar sorumluluğu taşıyor olmalılar.
Eski 04.09.2021, 13:54   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Bilim Kurulu’ndan Yüz Yüze Eğitim Toplantısı! İki Bakandan Peş Peşe

Bir ülke düşünün yazları milleti salıp kışları kapatıyor. Sonra söz konusu bakanki adını söylemekten tiksinirim. Daha yaz başlamadan tünelin ucunda ışık görüldü derken bugün ise yarım ağızla konuşmalar yapıp kışın yine kapanma sinyalleri veriyor.

Ha bunun sebebini de şimdi aşı olmayanlara bağlıyor. Aşılanma yüksek olsaymış bunlar olmazmış. Diyelim ki aşılama yüzde 90 olsun e bahaneler bitmez ki. Bu sefer de x aşısını olmayanlar yüzünden derler.

Derler de derler.

Ben zaten tıbbi zorlamaların "toplum sağlığı" adı altında bu raddeye geleceğini biliyordum. Bunu bir iki sene öncesi söylesek dalga geçerlerdi. Şimdi dalga geçenler ultra faşist kesildi başımıza. Aşıyı olan kendini süpermen sanıyor. Aşıya şüpheyle yaklaşan cahil diye etiketleniyor.

İstenilen aşılama seviyesine gelinse bile unutun artık o eski "özgürlük" günlerinizi.

Başınızdakiler dur demedikleri sürece bu hep devam edecek. dördüncü beşinci onuncu dozlara kadar hemde. Dün Çok sevgili Über aşı üreticimiz Uğur şahin açıklama yaptı 125 milyonluk doz üretimi için..

Daha bitmedi yani kolları sıvayın beyler bayanlar herşey bilim için. Yoksa siz düz dünyacılaştıramadıklarımız danmısınız?

Ha birde pcr zorunluluğu var tabi. Hani bir kitte negatif çıkıp bir kitte pozitif çıkan, üzerinde koca puntolarla "teşhiste kullanılamaz" yazılan kitler..

Ama neden böyle karar verdiler? Son zamanlarda alınan pcr test sistemlerinde ki artış var. Ney? Toplum sağlığı için mi? Come on

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bakandan, bilim, eğitim, kritik, kurulu’ndan, peşe, toplantısı, yüze

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler