Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu > Avrupa

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.03.2019, 23:57   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gezdim, Gördüm

Barselona' (Barcelona) dan kısaca bahsecek olursam, İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin başkenti olup, sanat ve mimarlık eserleri ile tanınmakta ve Madrid'ten sonra, İspanya'nın ikinci büyük kentidir. Aynı zamanda, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen üç şehrinden biri olup, Antoni Gaudi'nin başı çektiği bir akımla 1900'lerden kalma ızgara planlıdır.

Arkadaşlar, Barselona'yı, forumumuzda Antoni Gaudi'nin konusunu hazırlarken, gidip görme arzusu duymuştum. Ve 6 ile 13 mart tarihleri arasında bu isteğimi gerçekleştirme fırsatı buldum. Gitmeden önce, kentin gezilip görmeye değer yerlerinin uzun bir listesini yaptım, birbirlerine yakın olanları gruplandırdım.

İlk günümüzün sabahı, o kadar yeri nasıl ve ne ile gezeceğiz arayışına giriştik. Seçeneklerden biri, üzeri açık şehir turu otbüsleri, diğeri ise, metro ve otobüslerdi. Aslında, daha önce gittiğim bazı yerlerde kullandğımdan biliyorum, şehir turu otobüsleri fevkalade uygun oluyor. Şehrin bütün görülmesi gereken yerlerini dolaşıyor.

İstenilen yerde inip, gezdikten sonra, her yarım saatte bir gelen bir başkasına binerek devam ediliyor. Fakat buradaki fiyatlar çok fazlaydı. 5 günlük bilet, 470€. Metro ve otobüs için geçerli bilet ise ,,, €. Gezilmesi biraz yorucu olsa da tercihimiz bu oldu. Yerine göre trenle, yerine göre de otobüslerle yapacaktık gezimizi. Ulaşım çok rahat ve düzgün. Her 3 dakikada bir tren, her 5 dakikada bir de otobüsler geliyor duraklara.

Taşıtlarda dikkatimi çeken bir husus, yaşlılara ve diğer ihtiyaçlılara, mutlaka kalkıp yer vermeleri. Almanya'da da veriliyor ama, sanki barselona'da daha bir fazla geldi bana.

Barselona, tarihi inanılmaz güzellikteki işlemeli binaları ile, gerçekten söylenilen kadar, hatta daha fazla güzel geldi bana. Bizdeki gibi, eski binaları yıkıp, yerlerine modern çok katlı binalar dikmemişler, mimari özelliklerini hiç bozmadan bakımını yapıp, dimdik ayakta tutmuşlar.

Şehir içi ulaşımda, daha çok motosiklet kullanıldığı dikkatimi çekti. Sürücüler saygısızca gereksiz yere gürültü çıkartmadan gidişleri de ayrı bir artı puandı. Bir de yer yer, kiralık bisiklet parkları görmek mümkün.

Her şey iyiydi ama, dil sorunu çektik orada. Konuştukları dil, Katolanca, İngilizce ve az da olsa Fransızca. Yani anlayacağınız, orada Almancamız hiç geçmedi Oğlumuzun İngilizcesi olmasaymış, halimiz harap imiş En turistik yerlerde bari bir tek Almanca bilen memur - görevli bulunmaz mı

7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.03.2019, 01:25   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gördüm, Gezdim

Barselona'nın Görülmeye Değer Yerleri

Arkadaşlar ilerde, aşağıdaki listede, Barselona'da gezip gördüğüm yerlerin konularına ayrı ayrı ulaşmak isterseniz, ilgili yer yazısının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

1- Sagrada Familia - (1.mesaj)

2- Casa Mila (La Pedrera) - (4.mesaj)

3- Casa Batllo - (5.mesaj)

4- Casa Vicens - (12.mesaj)

5- Park Güell (14.mesaj)

6- Parc de La Ciutadella (18. mesaj)

7- Arc de Triomf (Zafer Takı) - (19. mesaj)

8- Palau Güell - (28.mesj)

9- Barri Gotic (Gothic Quarter) - (Sayfa 4 - 31. mesaj)

10- Plaça de Catalunya (Katalunya Meydanı) (Sayfa 4 - 37. mesaj)

11- Columbus Monument (Kristof Kolomb Anıtı) - (38.mesaj)

12- La Rambla (La Rambla Caddesi) - (Sayfa 4 -38. mesaj)

13- Montjuic (Montjuic Tepesi) - (Sayfa 5 - 44.mesaj)

14- Poble Espanyol (Sayfa 5 - 45.mesaj)

15- Plaça d’Espanya (İspanya Meydanı) (46. mesaj)

16- Magic Fountain of Montjuic (Sihirli Çeşme) - (46.mesaj)

17- Mercat de La Boqueria (La Boqueria Pazarı) - (49. mesaj)

18- Temple Expiatori del Sagrat Cor (İsa'nın Kutsal Kalbi) (Sayfa 6 - 53. mesaj)

19- Kathedrale von Barcelona (Barselona Katedrali) (
Sayfa 6 - 54. mesaj)

20- Hospital Sant Pau (Sant Pau Hastanesi - (Sayfa 6 - 57.mesaj)

21- Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) - (Katalonya Ulusal Sanat Müzesi) - (Sayfa 7 - 69. mesaj

22- Museu Picasso (Picasso Müzesi) - (Sayfa 8 - 75. mesaj

23- Blau Museum of Natural Sciences (Mavi Doğa Bilimleri Müzesi) - (Sayfa 9 - 89. mesaj

Artık, Ünlü Katalon mimar Antoni Gaudi'nin en ünlü yapıtı olan Sagrada Familya' (Kutsal Aile) dan başlayalım gezmeye

Girerken aldığım ses kaydından (burada bari Almanca anlatım varmış) dinleyerek öğrendiğim ve internetten araştırarak aldığım bilgilerle anlatmaya çalışacağım.
Dışarıda giriş bileti almak isteyenler çok uzun kuyruklar oluşturuyor. Biz biletimizi online olarak aldık ve bize verilen saatte, hiç beklemeden girdik içeriye.

Giriş ücretleri şöyle;

• Sadece kilise gezisi: 15€
  • Kilise gezisi ve rehberli tur: 24€
  • Kilise gezisi, kulelere ve sesli rehberli 29€

Sagrada Familya (Kutsal Aile)

Karşısındaki bir park yerinden görünüşü

Şimdi
Kentin simgesi Sagrada Familia (Kutsal aile) Kilisesinin yapımına 1882 yılında Mimar Francesc del Villar başlamış. Ancak, kilisenin destekçileri ile yaşadığı anlaşmazlıktan dolayı, 1883 yılında modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'ye devretmiş.

Ünlü mimar, ilk etepta Neo-Gotik tarzda başlanan yapının bütün planlarını iptal edip, kendisi modernist tarzda devam etmiş. Hayatının 14 yılını Sagrada Familia’ya adayan Antoni Gaudi'nin bir tramvay kazasında ölümüyle yarım kalan bu yapıtının detaylarına şaşırmamak, hayran kalmamak mümkün değil.

Öldüğünde sadece Sagrada Familia’nın İsa’nın Doğumu Cephesi, bu cephedeki kulelerden biri, ve iç kısımdaki Apsis'i tamamlayabilmiş.

1987 yılında da Sagrada Familia Bazilikasının batı cephesi (Çile Cephesi) heykeltraş Josep Maria Subirach tarafından tamamlanmış. Fakat yapılan bu kısımlar , çıkan iç savaş sırasında zarar görmüş ve yıkılmış. Bu nedenle kilisenin yapımı daha da uzamış, günümüze kadar devam etmiş. Nihayet, 1950’li yıllarda bir grup mimarla birlikte inşaata tekrar başlanmış.

Gaudi'nin, bütün mimarlık tecrübesi ile karmaşık tarzda yaptığı kilise pek çok sembol içermektedir. 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde düzenlenen katedral, Gaudi’ye özgü hatlara sahip. Ve hiç bir duvar dik, hiçbir kolon düz değil. İç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış.

Kilisenin içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyandırması amaçlanmış. Doğada ne varsa, ağaçlar, bitkiler ve hayvanların şekillendirilmesi ile dolu. Bu da, ünlü mimarın doğa sevgisini göstermektedir. Bazı kısımları ise koyu bir Katolik olan Gaudi’nin dini inancını belirten Hıristiyanlık tarihi ve İncil’den hikayelerle süslüdür.

Kilisenin Apsis kısmının tavanı (Büyük bir aynadan bakılıyor)

Sagrada Familia Bazilikası tamamlandığında, 12’si İsa’nın havarilerini, 4 tanesi İncil yazarlarını, biri İsa’yı ve sonuncusu da Meryem’i temsil eden toplam 18 kuleden ibaret olacakmış. Bu kulelerden en uzunu 175 metre olup, bu sayede Avrupa’nın en yüksek kilisesi ünvanını almasını sağlayacak.

Gaudi, ölmeden bir tanesini bitirebildiği büyük kulelerin, Barselona’ya gelecek ziyaretçiler için mükemmel bir karşılama olacağını ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağladığını söylemiş.

Sagrada Familia Bazilikasının batı cephesi (Çile Cephesi) 1987 yılında heykeltraş Josep Maria Subirach tarafından tamamlanmış ve kilise, 2010 yılında Papa XVI. Benedict tarafından kutsanarak bir bölümü ibadete açılmış. Yapımına hala devam edilien Bazilikanın Gaudi'nin 105. ölüm yıldönümü olan 2030 yılında tamamlanması planlanmıştır.

Sagrada Familia inşaatının bu kadar uzamasının sebebi ise; Gaudi’nin planlarının karmaşıklığı ve bunları modern teknolojilere adapte etmenin güçlüğü olup, hem de inşaatın ziyaretçilerden toplanan para ile finanse edilmesi olduğu söylenmektedir.
-----
Aslında, kilisenin içi, oldukça renkli. Benim makinam ve telefonumi ancak bu kadar çekiyor

Eski 31.03.2019, 16:05   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gezdim Gördüm

Sagrada Familia Üç Cepheden Oluşuyor

La Sagrada Familia, doğuda İsa’nın doğumuna adanan Nativity (Doğuş); batıda İsa’nın çarmıha gerilişini simgeleyen Passion (Tutku) ve güneyde tamamlanmamış Glory yani İhtişam isimli üç cepheden oluşuyor. Tanrıya giden yolu temsil eden Glory cephesinin inşası devam ediyor.

Doğu Cephesi (Nativity) - Doğuş

Umudu betimleyen simge (Detay 1)

İnancı betimleyen simge (Detay 2 )

Yusuf ile Çocuk İsa

Solda Mısır'a kaçış. Sağda masumların katli

Gaudi'nin tarzının en belirgin hissedildiği yer doğu cephesi bölümü. Burası, çiçekler, hayvanlar, meyveler ve insan figürlerinin bir arada olduğu muhteşem havası olan bir kısım. Ayrıca bu bölümde, sağ tarafta inancı, sol tarafta umudu, ortada ise, merhameti simgeleyen üç kapı bulunmaktadır. Kaplumbağalar, bukalemunlar vb. doğa nesnelerinin arasında ''Mısır’a Kaçış'', ''Masumların Katli'', ''Yusuf ile Çocuk İsa'', İsa’nın soy ağacının yazılı olduğu sütun, ''Vaftizci Yahya'' gibi Hıristiyan kültüre ait hikayeler ele alınmış ve işlenmiş.
  • Batı Cephesi Passion (Tutku) ve (Büyük Çile)

Heykeltraş Subirach tarafından tamamlanan ve bugün kiliseye girişlerin yapıldığı batıdaki ''Büyük Çile'' cephesi. Dikkat edilince, Gaudi tarzından biraz daha farklı. Burada daha köşeli formlar bulunuyor. İsa’nın çektiği çileler ve ''Son Yemek'' sırasında uğrayacağı idamı, ''Yahuda’nın İhanet Öpücüğü'', ''Petrus’ın İsa’yı inkarı'', ''İsa’nın kırbaçlanması'' gibi İncil’den hikayeler betimlenmiş. Güya bu cephe eleştirmenler tarafından üslubu sebebiyle çok eleştirilmiş.
  • Güney Cephesi- Glory (İhtişam Cephesi)
Glory Cephesi 1936'da Gaudi zamanında inşaat yıkılmış, orijinal parçaları cephenin tasarımının geliştirilmesinde temel olarak kullanılmak üzere yeni bir model yapılmış. Ancak, 2002 yılında başlanan ve hala devam eden bu kısım, ana cephe ve cephelerin en büyüğü olacakmış. Bittiği zaman,
Tanrı'ya asi gelenler için cehennemi temsil eden, şeytanlar, putlar, günahlar ve kötülükleri simgeleyen figürler ve bütün bunların arasından, sıyrılıp çıkan İsa'nın Tanrının yolunu tutarak, göğe yükselişinin betimlenmesi olacakmış.

• Kuleleri ve Sarmal Merdivenler
Sagrada Familia Bazilika'sında en dikkat çeken dış görünüşünde bulunan eşsiz kuleleridir. Kulelerinin en yükseği İsa’yı, ondan biraz daha alçak olanı da Meryem’i temsil ediyormuş. Ayrıca tasarlanan 18 çan kulesinin 12’si havarileri, dördü ise dört İncil’i simgeliyecekmiş.

İğ şeklinde, upuzun göğe uzanan bu kulelerin sadece ikisine çıkılabiliniyor. Barselona'nın muhteşem manzarasını seyretmek çok keyifliydi. Bu kulelerin en tepesine çıkmak için, salyangoz kabuğu şeklinde yapılan sarmal merdivenleri, ya da asnsörleri kullanmak gerekiyor. Ben, yorulmuştum. asansör ile çıkmayı tercih ettim.

• Kripta
Müzeden birkaç görüntü

Aslında Kripta bölümü bazilika’nın ilk tamamlanan yerlerinden olup, ilk mimarı Del Villar tarafından tamamlanmış. Burası bu gün, müze olarak kullanılmaktadır. Müzede, Sagrada Familia Bazilikası inşaatı hakkında bilgi veren görsel objeler sergileniyor.

1984 yılından itibaren, "Antoni Gaudí'nin Eserleri" adı altında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
Hayatı boyunca dindarlığı ile tanınan ve koyu bir Katolik olan Gaudi’nin naaşı ise, kilisenin mahzen mezar bölümünde bulunuyormuş. Görmedim.

Kısa bir not: Gaudi, zamanında, şehirde yaptığı yapılardan elde ettiği tüm geliri bu yapıya yatırmış.

Eski 04.04.2019, 01:38   #4
Canan
Çiçekci kız

Casa Mila

Antoni Gaudi, Casa Milà'nın tasarımını ve inşasını 1906 ile 1910 yılları arasında Barselona'daki zengin bir iş adamı olan Milà ailesi için yapmış. Ne var ki, halk, ciddi eleştirilerde bulunmuş ve yapıya taş ocağı anlamına gelen La Pedrera“ adını takmışlar.

Bina tamamen doğal taşlardan yapılmış olup, ön cephesinde dalgalı deniz duygusu yaratmak istemiş. Dökme demirle kapatılmış ilginç balkonları ve ilginç şekilli bacalarla kaplı çatısıyla bayağı bir dikkat çekmektedir. Çatıdaki en büyük farklılık, gerçeküstü heykel formlarına sahip olan yirmi sekiz adet bacadır.

Casa Milà, 9 katlıdır. Zemin katın tamamı, Milà çiftinin yaşam alanı olarak tasarlanmış, geri kalan kısım ise yirmi adet kiralık daire için kullanılmış. Günümüzde ise
müze olarak kullanılmaktadır.

Antoni Gaudi'nin çalışmalarının ve bütün eserlerinin maketlerinin sergilendiği çatı katı (iki örnek)

Bazı yapıtlarında esinlendiği objelerden bir örnek

Gaudi’nin muhteşem mimari çalışmaları, çizimleri, taslakları tüm yapıtlarının maketlerin, çatı katında sergileniyor.

Mimarın, bütün eserleri ile birlikte (Güell Köşkü, Parc Güell, Palais Güell, Sagrata Familia) burası da, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine geçmiştir.

Eski 04.04.2019, 01:54   #5
Canan
Çiçekci kız

(Casa Batllo)

Binanın tamamını alamadığım için, Google'dan alıntıladım.

Casa Batllo binsı da, Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi'nin tasarımını yapıp, 1906 yılında da tadilatını bitirdiği sıradışı yapıtlarınan biri. Sanayici Josep Batllo'nun siparişiyle yapılan bu blokta modernis tazda yapılmış üç tane güzel ev var. Casa Ametller ve Casa Lleo Morera. Bunlardan en güzeli ve ilgi çekeni Casa Batllo'dur. Bina, ünlü Katalan Mimar Gaudi’nin diğer eserlerinden bir hayli farklı.

Casa Ametller

Casa Lleo Morera

Kafatasını andıran balkonları ve kemik görünümlü sütunları ile oldukça ilginç. Ayrıca farklı bir işçilikle, kırık seramiklele kaplı dış cephesi dikkati çekmektedir. Casa Batllo kemik formundaki sütun ve kafatası formundaki balkonlarından dolayı olsa gerek, "kemiklerin evi" olarak da adlandırılmaktadır.

Yapının en dikkat çeken kısımlarından bir tanesi de, binanın ön tarafından görünen, bir dinazor veya ejderha sırtını andıran çatısıdır.

Binanın sadece dış yüzeyi değil iç kısmı da son derece etkileyici ve güzel geldi bana. Mimarın tüm eserlerinde olduğu gibi, buranın iç yüzünde de düz çizgiler kullanmamış.

Ana salonda inşaat çalışmaları olduğu için, bazı bölümler bu görünümdeydi. O nedenle, bazı resimleri Google'dan alıntıladım. Ama ben kendim için, yine de fotoğrafladım
Ana salonda, renk renk desen işlemeli alışılagelen değil de, ilginç oval pencereler, tahta oyma şekilli kapılar, heykeller, renkli çiniler ve düşünülemeyecek kadar farklı tasarlanmış bir şömine . Dinlediğime göre, bütün bunların tasarımını ve çoğunun işçiliğini de kendisi yapmış Gaudi.

Eski 10.04.2019, 15:48   #6
Canan
Çiçekci kız

Sıradışı bacaları ile binanın terası da ayrı bir ilginçlikte. Bahçe terasın düzenlenişi, komşuyu ayıran duvarın dalgalı şekilleri, bu duvar üzerindeki seramik çalışma,… hepsi de kayda değer tasarımlar.

Casa Batlla da, Gaaudi'nin diğer eserleri ile birlikte toplu olarak 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş.

Casa Batllo, şu anda Bareselona’nın önemli müze evlerinden biri olup, yapıyı gezmeye gelen pek çok turist kapısında uzun kuyruklar oluşturmaktadır. Online bilet aldığım için, burada da beklemeksizin içeriye girebildim Ses kayıtlı ziyaret bileti, 25€ idi.

Birinci kattan arkadaki teras bahçeye çıkılıyor.

Terasın düzenlenişi, komşuyu ayıran duvarın dalgalı şekilleri, bu duvar üzerindeki seramik çalışma…

Casa Batllo'nun mimarisine hayran kalmamak mümkün değil. Merdiven aralarından dış tarafın görünümlerindeki tasarım ve işçilik fevkalade cezbedici.

Eski 10.04.2019, 17:14   #7
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Çok güzel resimler ile anlatılmaya çalışılmış bu enteresan ve güzide şehir... Ben merakımı giderme adına İspanya ve Barselona şehrini, yukarıda anlatılmaya çalışılan yerleri acizane gördüm gezdim, onun ötesinde Andora olarak bilinen küçük ülkeyi, Sevilla, Madrit ve havalisini gönlümce gezdim, bir konuda merakımı gidermiş oldum... Gezilecek görülecek çok güzel yerleri var, resimler bilgi tazelememe, ve hatıraların canlanmasına neden oldu teşekkürler ederim...
Eski 10.04.2019, 23:34   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

@Mustafa Akten abim canlı canlı görmüş. E ben de sitede daha önce açılmış detaylı konularından gördüm.

Veee şimdi de Canan gezip, görüp gördüklerini güzel bir biçimde bizlerle paylaşmış. Çok emek sarfedilen bu güzel paylaşım için ellerine sağlık, teşekkürler.

Konunun devamını merak etmiyor değilim...
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.04.2019, 23:55   #9
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
@Mustafa Akten abim canlı canlı görmüş. E ben de sitede daha önce açılmış detaylı konularından gördüm.

Veee şimdi de Canan gezip, görüp gördüklerini güzel bir biçimde bizlerle paylaşmış. Çok emek sarfedilen bu güzel paylaşım için ellerine sağlık, teşekkürler.

Konunun devamını merak etmiyor değilim...

Listemdeki sıraya göre, ara ara paylaşmaya devam edeceğim.

Barselona çok güzeldi ReaL.

İyi ki gitmişim

Eski 11.04.2019, 01:41   #10
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gezdim, Gördüm

Epey bir emek sarf ettiğin anlaşılıyor Canan, tam bir belgesel tadında olmuş, çok teşekkür ederim, ayrıca yaptığın işi bu kadar ciddiye almış olmanı bizlere gösterdiğin saygının bir ifadesi olarak da görmek gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğim.
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antoni, bari, barselonanın, blau, casa batllo, casa mila, değer, gaudi, gezdim, gotik, gördüm, görülmeye, ispanya, katalon, katedral, kunstmuseum, kutsal, meydan, montjuic, müze, parki güel, picasso, poble espanyol, sagrada familya, tepe, ulusal, vicens, yerlerini

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler