Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Rahmi Turan

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.04.2018, 03:48   #21
Never Give Up
Gerçek Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Dindar Gençlikten DEİST Gençliğe! | Rahmi Turan

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Tutmayın beni, cennete gitcem...

Bi de ''kendin yap kendin iç'' hesabı evde içki yapıyorum ha...

Orda kadeh hadeh istediğin kadar ve beleşe!.. Hatta nehirlerden şarap akıyor...

Bir de bu ayetlerin hadislerle açılımları var.

O kızlarla yatıyosun... Kalkınca kız yine bakire oluyor. Yaz boz tahtası!

...

Ama maalesef bu dünyadaki eşlerimizin, sevgililerimizini, annelerimizin, bacılarımızın, ninelerimizin yer nedir, belli değil.
Hadis diyorsun gittin Peygamberle konuştun mu? O devirde mi yaşadın ki hadis diye söylüyorsun?
Never Give Up'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.04.2018, 05:08   #22
Never Give Up
Gerçek Üye

Kuran’ı kabul etmeyen kişi tutmuş hadisleri savunuyor. Saçmalığa bakar mısınız? Üstüne üstelik fetva veriyor sorgulamak dinde bütğk günahmış..

Benim din yorumun zaten akılcı bir yorumdur..
Çelişkiler içindesin Aristo, dinin özü ile dinin eklentilerini birbirine karıştırmışsın..
Eski 29.04.2018, 05:10   #23
Never Give Up
Gerçek Üye

Cehenneme yollamak için yaratılmadık.. İnsan nereye gideceğini yaşantısı ile seçer..
İrade esastır.. Kaderci bakış açısını bırak..
Eski 29.04.2018, 12:20   #24
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Coolumsu Mesajı göster
Kuran’ı kabul etmeyen kişi tutmuş hadisleri savunuyor. Saçmalığa bakar mısınız? Üstüne üstelik fetva veriyor sorgulamak dinde bütğk günahmış..

Çelişkiler içindesin Aristo, dinin özü ile dinin eklentilerini birbirine karıştırmışsın..
Merakımdan soruyorum, Aristo nerede hadisleri savunuyor!
Bu dünyada hadisleri savunacak son kişi bile değildir Aristo.
Din yorumunun akılcı olduğundan söz etmiyorum bile.

Alıntı:
Cehenneme yollamak için yaratılmadık.. İnsan nereye gideceğini yaşantısı ile seçer..
Dinine göre şirk içindesin, kendi iyi niyetine göre bir din kavramı geliştirmiş ona inanıyorsun, Aristo sana suresiyle gösteriyor sen halâ insan nereye gideceğini yaşantısı ile seçer, kaderci bakış açısını bırak diyorsun.
Elbette doğrusu o ancak senin dinin onu söylemiyor maalesef, mesele orada.
Sözün özü kadercilik senin dininin özünde var ve sen gidip kaderci diye Aristoyu suçluyorsun...

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.04.2018, 17:14   #25
hasbelkader
Tam Üye

Alıntı:

(Defalarca) ''Bilmediğin dini ve siyasi konularda yazma!'' diye uyardığım halde, hala yazmaya devam ediyorsun, üstelik bu da yetmemiş gibi, Kuran'ı defalarca okumuş ve incelemiş @Aristo'ya ahkam kesmeye çalışıyorsun.
Öncelikle;
@Aristo, asıl olanın Kuran olduğunu, hadislerin zaman içinde değişebileceğini veya uydurulabileceğini her zaman söylemiştir ve sürekli ''Bana Kuran ile gelin, size kendi iddialarımı da Kuran'dan örneklerle kanıtlayayım.'' demiştir ve hiç bir zaman hadisleri savunmamıştır.
Evet, Kuran'ın emirlerini sorgulamak günahtır, hem dindar geçinip, dini savunuyorsun.
Hem de Kuran ve İslam hakkında zerrece bilgin yok.

Demek, senin din yorumun akılcı bir yorum? (!)
Kuran'ı ve dini, İslam alimleri yorumlamış zaten, sana ,bana yorumlatmazlar, yorumlayamazsın da, haddimize değil.

İslamiyet tektir, herkes kendi kafasına göre yorumlayamaz.
En önemli kaynak Kuran'dır. Kuran'a dayanmayan hiç bir düşünce veya eylemi ''Bana ters geliyor, o zaman böyle olmalı!'' diyerek kendi düşüncelerini, İslam'a mal edemezsin.

Her bireyin kendi fikrine (kafasına) göre Kuran'ı yorumlamasına, İslamiyet de izin vermez, İslam'a inananlar da...

Kuran'ı derince inceleyenler anlar ki,

İslamiyet, sadece Allah ile Kul arasında (ulvi bir duygu) ibadet konusu olmadığını, Kuran'ı açıp inceler dikkatlice okursan, kanunları ve uyulmaması halinde verilmesi geren cezaların bulunduğu bir yönetim şekli olduğunu görürsün.

Ve Kuran'dan örnek ayetlerle söylüyorum,
Kısasa kısas :
Maide/38
Bakara/178
Bakara/179
Nahl/126
Erkek kadından üstündür, kocası kadını dövebilir:Nisa Suresi 34. Ayet
Kadına erkek kardeşin yarısı miras: Nisa Suresi 11. ayet
2 Kadının şahitliği 1 erkeğe eş: Bakara Suresi 282. ayet
Erkek 3-4 kadınla evlenebilir:Nisa suresi 3. ayet
Kadın örtünsün, ziynetlerini göstermesin: Nur Suresi 31. ayet

Böylesine ayetler varken,

''Ben Müslüman'ım ama bu söylenenler , benim kafama yatmadı , üstelik çağa da uygun şeyler değil bunlar, bu nedenle de bunlara da uymam!'' diyemezsin, dedirmezler.

Ya Kuran'a ve İslam'a, inanır uyarsın, ya da inanmaz, uymazsın.
İslam'a inanmanın, yarımı olmaz!
''Şuna inandım ama şurası kafama yatmadı, inanmam, uymam!' lüksün yoktur.
İslamiyet ve kuralları bir bütündür.
Ya hep!
Ya hiç!

Çünkü, Kuran'ın, hiç değişmediği, değiştirilemeyeceği ve kıyamet gününe kadar tüm zamanlar için geçerli söylenir. (emredilir)

Ve yüce bir yaratıcının (Allah'ın) emirlerinin, zamana uymadığını ve yanlış olduğunu söylemek (Allah'ın yanlışını söylemek) hiç bir kulun haddi değildir. Müslüman olan hiç bir kimse de buna izin vermez.

Yoksa sen, hem Müslümanlık taslayıp hem de bu ayetlere karşı mısın?
''Ben Müslüman'ım!'' diyen herkes bu ayetlere (Allah'ın emirlerine) uymak zorundadır.

Yoksa bazı ayetlerdeki gerçekleri ilk defa duydun da , yaşantına, düşüncelerine uymadı mı?
Oku Kuran'ı oku!
Sen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardansın.

Alıntı:
@Coolumsu,
@Aristo'yu kadercilikle suçlaman ise tamamen bir rezalet (cehalet).
Çünkü, kaderci (kaderi) olmayı İslam Dini emreder.
Bu anlamda, @Aristo, (din kavramını reddettiği için) asla ve asla kaderci değildir ve olamaz.
Ama, sen (bilmediğin) İslam'ı ve dini savunduğun için, sen kaderci olmalısın, İslam bunu emreder.
Kadere inanmak, İmanın Şartlarından birisidir.
İmanın 6 Şartı da, Aşağıdaki ‘’Âmentü’’ duasında sayılmıştır.
"Âmentü billâhi ve melâaiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve'l yevmi'l-âhıri ve bi'l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine'llâhi teâlâ ve'l-ba'sü ba'de'lmevti hakkun eşhedü en lâa ilâhe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh."

(bi'l-kaderi hayrihî ve şerrihî mine'llâhi teâlâ)
Hayır ve şerrin (İyilik ve Kötülüğün) Allah tarafından yaratıldığına (gönderildiğine) inandım.(İnanırım) anlamına gelir.

Kaderin (iyilik ve kötülüğün) Allah tarafından önceden belirlendiği, bizim bunu belirleyemiyeceğimiz, bir çok ayet tarafından bildirilmiştir.

Alıntı:
Tegabun Suresi-11.Ayet= Allah ın izni olmadan müsibet gelmez
Enbiya Suresi, 35.Ayet= Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.
· Tevbe Suresi, 51. ayet: De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler."
· Yunus Suresi, 49. ayet: De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler.
· Mü'minun Suresi, 43. ayet: Ümmetlerden hiçbiri, kendisine tespit edilmiş eceli ne öne alabilir, ne erteleyebilir.
· Sebe Suresi, 30. ayet: De ki: "Sizin için belirlenmiş bir gün vardır ki, ondan ne bir an ertelenebilirsiniz, ne de (bir an) öne alınabilirsiniz.
· Kamer Suresi, 49. ayet: Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık.
· Hadid Suresi, 22. ayet: Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır.
· Tegabün Suresi, 11. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir.

Eğer, İmanın şartlarına inanan bir Müslümansan, (Öyle iddia ediyorsun)

Tüm yaşamımız ‘’iyiliklerden ve kötülüklerden’’ oluştuğuna göre, başımıza gelecek her türlü iyilik ve kötülüğün (kaza,bela,hastalık,yaralanma,sakatlanma,ölüm, iyilik veya kazancın vb) Allah tarafından çok daha önceden belirlendiğinin söylendiği açık değil midir?

Kadere İman’da, ‘’Hayır ve şerrin bir kısmını Allah belirler, bir kısmını da siz yönlendirirsiniz veya değiştirebilirsiniz.’’ gibi bir anlam mı çıkarıyorsun?

Yani, kişi (Kadere, Allah'a rağmen) kendi kaderini belirleyebilir mi diyorsun?
İnsan oğlu kimdir ki, Allah’ın belirlediği kaderi değiştirebilsin?
Eğer değiştirebiliyorsa (zaten o zaman kaderi değildir) herkes kaderini kendisi yazar anlamı taşır ve İmanın şartı olan ''Kadere inanmak ve kader konusunda inmiş bunca ayet'' boşa çıkar.

Eğer başımıza gelecek ‘’Hayır ve Şerri’’ değiştiremiyor ve kendimize verilen rolü oynuyor isek,

başımıza gelen kötü olaylarda (müsibetlerde) arabamıza çarpanı, bir yakınımızı öldüreni, askerimizi şehit edeni, malımızı çalanı suçlamanın gereği var mıdır?
Eğer kaderimizse bütün bu kötülükler, (başımıza felaketi getiren) suçlular da (caniler de) Allah tarafından kendilerine belirlenen kaderdeki rollerini oynamakta değiller midir?
Madem ki, dini inancın kuvvetli, niçin kızarsın kaderine yazılmış hırsıza, katile?

@Aristo'nun ve benim hırsıza ve katile kızmaya hakkımız var.
Çünkü bizim dini inancımız yok ve kadere de inanmıyoruz,
hırsızı-katili-caniyi yaratan toplumu, bozuk ve adaletsiz toplum düzenini ve caninin kendisini suçluyoruz.

Sen inançlı bir kişiysen, bütün belalarda, hiç bir kimseyi (hırsızı, katili, tecavüzcüyü) suçlamadan ''Kaderimdir!'' deyip sineye çekmen gerekir.

İmanın Şartlarından olan Hayır ve şerrin (iyilik ve kötülüğün) Allah'tan geldiği açıkça yazılmışken ve sen de İslam'a inandığını söylüyorken,
Bütün bu çelişkiler ortadayken, yılların verdiği şartlandırılmanın etkisiyle, çıkar yollar aramak;
-‘’Aman efendim ,şuaraya kadar Allah tarafından belirlenir de, şuradan sonrasını kişi kendisi yönlendirir!’’ gibi kaçamak cevaplarla bunu savuşturmaya çalışmak çelişki değil midir?

O zaman Tayyip Erdoğan, Zonguldak’taki maden kazasından sonra yaptığı:
-‘’Göçük altında kalmak, madencilerin kaderidir!’’ sözüne ve işçisine gaz dedektörü almayan patrona kızmamak gerekiyor, değil mi?

Neyse bu konu çok uzun bir tartışma konusudur…
Üzerinde düşünmek ister, ezber, değil…

-''Efenim şuraya kadar Allah tarafından yazılmış kaderdir, şuradan sonrası kişinin kendi elindedir.''

-Efendim, nereye kadar şeydir de, nereye kadar da şeydir?

-Kem, küm! vallahi öyle diyolar!
Her hoca farklı bişey diyo ben ne yapayım?

Gibi, sözcüklerle (dindeki) kader kavramının yaşam ile çelişkisi açıklanamaz.
Kısacası, @Aristo hiç bir zaman kaderci olmadı, aksine eğr dini inancın varsa senin kaderci olman gerek...

Eski 29.04.2018, 19:25   #26
Never Give Up
Gerçek Üye

İnanmadığınız dini insanlara din alimiymiş gibi - alim olanlarında hali ortada gerçi- sunmanız sizin çelişkiniz. İnanmadığınız konularda hakam kesmeyin. Benim dinim bana sizin dininiz size.. Sizler bize bekçi değilsiniz..

Her şeyi birbirie karıştırmışsınız.. Ben kaderciliği reddediyorum ve müslümanım nokta. Beni sizin İslam'a attığınız iftiralar yalanlar çarırtmalar yanlış mealler bağlamaz..

Beni saddece gerçekler bağlar, ben sevgi yolunda yürüyen biriyim.. Bilmediğiniz konularda konuşanlar sizlersiniz..

Sen bana o Amentü duası denilen duanın kaderli versiyonun Peygamberin ağzından çıktığını ispatlayabilir misin? Hayır..

O zaman bilmediğin konularda konuşma bence.. Ben her şeyi gayet iyi biliyorum kütaphanemdeki kitapların resmini çekip atsam şaşırıp kalırsınız..

Siz İslam'ın değil Sunnilik dinin ateistlerisiniz.. İslam ile Sunnilik Şiilik Alevilik zırt pırt uydurmaların farkını bilmiyorsanız size bir şey demeye gerek duymuyorum..

Maden kazasında öleninin kaderle değil irade ile alakası vardır.. Saptırmayınız.. Kurandan haberi olmayanlar asıl sizlersiniz.. Hidayet kader değil, iradenin sonucudur..

İnanmadığınız şeyleri bana delil olarak getirmeyin ayet mi diyorsunuz alın size ayet..

Allah’a ortak koşanlar diyecekler ki: “Eğer Allah dileseydi, biz de ortak koşmazdık, babalarımız da. Hiçbir şeyi de haram kılmazdık.” Onlardan öncekiler de (peygamberlerini) böyle yalanlamışlardı da sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: “Sizin (iddialarınızı ispat edecek) bir bilginiz var mı ki onu bize gösteresiniz? Siz ancak kuruntuya uyuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz.” De ki: “En üstün delil yalnızca Allah’ındır. O, tercihi insanlaar bırakmayın kendi yapsaydı elbette sizin hepinizi doğru yola iletirdi.”

Bu konuları sizlerle tartışacak değilim. Gördüğüm kadarıyla İslam Kuran ve ayetler hakkında zerre bir bilginiz yok..

Nisa 34'deki ifade dövün falan değil orada bir saptırma söz konusu var.. Kimse kimseye şiddet uygulayamaz nokta.

Örtünme emrine gelirsek bu sadece İslam değil tüm dinlerde olan bir şeydir.. İslam'ın hkümleri bu konuda çok daha hatta esnektir.. Siz tevratı okuyun görün.. Ayrıca bence insanların birbirinden sakınması çok normal bir şey.. İnsani bir duygu..

İnsanların kıyafet özgürlüğüne karışamayız biz..

Allah'ın izni ile Allah'ın yaratması ve Allah'ın dilemesi Allah'ın razı olması kavramlarının farkını bilmeden ayet sıralamanız ise baya komik olmuş..

Ben müslümanım ve kaderci olmayacağım nokta.. Olmam gerekiyormuş? Lafa bakar mısın.. Çok saçma.. Bana dinimi sen mi öğreteceksin?

Benim dinim barış, sevgi ve iyiliği hakim kılma, aklı esas almak üzerinedir..

"Sen inançlı bir kişiysen, bütün belalarda, hiç bir kimseyi (hırsızı, katili, tecavüzcüyü) suçlamadan ''Kaderimdir!'' deyip sineye çekmen gerekir."

Eğer müşrik olsam böyle derdim ama ben müslümanım, özgür düşünceye iradeye ve sorumluluk duygusuna inanıyorum. İnsanlar özgürdür ve eylemlerinden sorumludur.. Kadercilik ve zorunlu kader diye bir şey yoktur.. Esas olan Allah'ın ölçü koymasıdır.. İyi olmayı da kötü olmayı da sen seçiyorsun..

Kuran'da kaderciliğe iman diye bir şey yoktur..

İslam değişmez tamam ama sizin İslam dediğiniz şey İslam değil yorumun kendisidir..
Dinin özü değişmez ama algılanış tarzı değişebilir..

“Kur’an, ancak bu şekilde anlaşılır ve başka türlü anlaşılamaz, yorumlanamaz!” şeklindeki gelenekçi tahakküm, dinsel hayatı fıtratın ve çağın karşısına konumlandıran bir sapmadır. Bu sapkınlık terk edilmelidir..

Allah özgür iradeli insanı yarattı, robot yapımcısı değildir..

Öyle doğmadan önce her şey yazılıydı falan bunlar saçmalıktır ben bunları kabul etmiyorum. Ben adaleti, merhameti, dürüstlüğe inanıyorum. Elbetteki Allah'ın izni olmaksızın bir şey olmaz ancak izin ile rıza farklıdır..

Siz kaderciliğe iman etmişsiniz, İslam'ı bu yüzden inkar etmişsiniz..

Neyse cidden bir bilginiz yok.. Cevap verirdim ama cevap vermeye değer bir şey göremiyorum ki..

İnanmasanız bile din görüşünüz Cübbeli Ahmet, Nihat Hatipoğlu gibi şarlatanlardan farklı değil.. Bir farkınız yok..

Yaşar Nuri'nin dediği gibi, Türkiye gerek dindar gerek dinsiz kaderciler tarafından rezil ediliyor batırılıyor.. Bundan da hep gerçek aydınlar düşünürler zarar görüyor..

İnancı Kuran'dan sıfırdan öğrenmek zorundayız.. Öyle amentü duası falan olmaz..

@Rosebud Sunnilik dini için dediklerin geçerli olabilir ama İslam için geçerli değil..

Dindar birinin asla hırsızlık yolsuzluk cinayet gibi şeyleri savunması söz konusu olamaz.. Gerçek dindarı diyorum ama..

Kadercilik sömürünün kaynağıdır.. Özgür irade ve akıl ise sömürüye son verir..

19 Mucizesine inanmadığınız için bu hallerdesiniz..
Eski 29.04.2018, 19:38   #27
Never Give Up
Gerçek Üye

Bu videoyu tamamen izler misiniz demek istediklerimi tam olarak anlayacaksınız:

https://www.youtube.com/watch?v=RZuiWlDxHKA

@hasbelkader
@Rosebud
@Aristo
Never Give Up'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.04.2018, 19:45   #28
Never Give Up
Gerçek Üye

Hatta size şu ilginç şeyi de söyleyeyim 19'un Atatürkle de alakası var..
19 konusunu bilmeden önce bana da din karışık gelirdi ama bu sayede aklın, özgürlüğün ve gerçeklerin din olduğunu öğrendim..

İnsan sayısı önemsizdir.. Doğru tek bir kişi bile olsa o doğrudur.. Milyonlar inansa bile yanlış yanlıştır.. O yüzden bana hadis alim falan şeylerle gelmeyin.. Üstelik geldiğiniz o şeylere inanmaz iken bile..

https://www.youtube.com/watch?v=izLD9ACiI_c
Eski 29.04.2018, 20:29   #29
alkanaga
Uzman Üye

Korku temel güdülerden biridir. Tüm canlılarda vardır zira hayatta kalabilmek adına korkarız. Hayatta kalmak, sonsuza kadar var olmak isteriz. Bu suretle de ölümü kendimize yakıştıramaz ve kabullenemeyiz. Bu kabullenmeyiş içerisinde cevaplar ararız. Tabii ki dinler ölüm ve ötesine dair cevaplar verirler. Cennetler, cehennemler, melekler, huriler, sonsuz yaşam vs. Bu sayede korkumuzu öteler, rahatlarız.
Kimilerimiz hayatın içerisinde bilerek ya da bilmeyerek toplumun ya da kendimizin hoş karşılamayacağı davranışlarda ya da düşüncelerde bulunur. Böyle durumlarda da içsel olarak tutarsızlıklar yaşar, avunmak için din'e sarılırız. Örneğin, onu bunu kazıklayan , tek ayak üzerinde 50 yalan söyleyen bir esnafın günahlarından arınmak adına 5 vakit cami ye gitmesi gibi. Bazıları için bonus puanı toplamak gibi bir şey, bazıları için ise bilinmezliklere cevap.
Bir kaç gün sonra ramazan başlayacak, geceleri davulla sahura kalkıp, oruçlar tutulacak. Örneğin birisi hasta ya da küçük çocuğu var uyutması gerekiyor, ya da sabah erken den işe gidecek oruç tutmuyor. Davulcudan rahatsız olduğunu söylese bir türlü söylemese bir türlü. Zira mahalle baskıları, etiketlemeler, suçlamalar ve hatta belki de tehditte kadar varan olaylar yaşanabiliyor. Bazıları din bekçiliği yapıyor bonus adına, ya da toplumdan takdir göreceğine inanarak misyonerliğe soyunuyor. Sebebi her ne olursa olun temelde işte bu bilinmezliğe ait korkularımız kullanılıyor. Ölüp te gelen yok, ölüm ötesini gören yok.
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.04.2018, 20:35   #30
hasbelkader
Tam Üye

@Coolumsu,
Öylesine boşsun ki, yanıt verip vermemek arasında kararsız kaldım.
Senin bu (okumuş) cahil halinle ne kadar anlatsam anlamıyacağını biliyorum.
Sakallı Celal namlı, Celal Yürür:
''Bu kadar cehalet, ancak tahsille mümkündür!'' demiş.
Görünen o ki, cehaletin tahsilini almışsınız.
Be hey cahil,
Bir kişinin Müslüman olabilmesi için bazı (olmazsa olmaz) şartlar vardır.
5 tanesi İslam'ın Şartı,
6 tanesi de İman'ın şartıdır. (yani Allah'a ve ondan gelene inanmaktır.)

KADERE İNANMAK İMAN ETMENİN ŞARTLARINDAN BİRİSİDİR.
Sen kadere inanmadan (İyilik ve kötülüğün Allah'tan geldiğine inanmadan) , İmanın şartlarından birisine inanmadan, nasıl Müslüman olursun?
Be cahil!

Bak bak bak! Bir de çok kitap okumuşmuş da muşmuş! (Ben uzunca bir paragrafı okuyup anlayacak kapasiten olduğundan emin değilim ya neyse)
Sen burada, din konusunda yazan, ben @Aristo, @alkanaga ve @Rosebud gibi kişileri ömründe kitap alıp okumamış, ilkokul mezunu mu sanırsın?
Sen daha ana rahmine düşmemişken, ben senin ömrün boyunca okuyamıyacağın kadar kitap okudum!

Öylesine (okumuş) cahilsin ki,
aşağıda verdiğin ayette bile, Allah dileseydim doğru yola eriştirirdim (yani ben eriştirmedim) diyor yani kaderi savunuyor. Bizim elimizde olduğunu değil.
Sen bunu bile yorumlayacak kapasitede değilsin .

Alıntı:
Allah’a ortak koşanlar diyecekler ki: “Eğer Allah dileseydi, biz de ortak koşmazdık, babalarımız da. Hiçbir şeyi de haram kılmazdık.” Onlardan öncekiler de (peygamberlerini) böyle yalanlamışlardı da sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: “Sizin (iddialarınızı ispat edecek) bir bilginiz var mı ki onu bize gösteresiniz? Siz ancak kuruntuya uyuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz.” De ki: “En üstün delil yalnızca Allah’ındır. O, tercihi insanlaar bırakmayın kendi yapsaydı elbette sizin hepinizi doğru yola iletirdi.”
Kadere inanmayı (iyilik ve kötülüğün Allah'tan geldiğini söyleyen) Amentu Duası, tüm Müslümanlar tarafından İman tazelemek amacıyla aptes alırken okunan, Amentu duasını
demek senkabul etmiyorsun?
Çünkü uydurmuşlar öyle mi?

Ama kurandan verdiğim Kaderi (hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini söyleyen) anlatan aşağıdaki örnek Ayetleri görmezden gelmişsin.
Alıntı:
Tegabun Suresi-11.Ayet= Allah ın izni olmadan müsibet gelmez
Enbiya Suresi, 35.Ayet= Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.
· Tevbe Suresi, 51. ayet: De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler."
Alıntı:

· Yunus Suresi, 49. ayet: De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler.
· Mü'minun Suresi, 43. ayet: Ümmetlerden hiçbiri, kendisine tespit edilmiş eceli ne öne alabilir, ne erteleyebilir.
· Sebe Suresi, 30. ayet: De ki: "Sizin için belirlenmiş bir gün vardır ki, ondan ne bir an ertelenebilirsiniz, ne de (bir an) öne alınabilirsiniz.
· Kamer Suresi, 49. ayet: Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık.
· Hadid Suresi, 22. ayet: Yeryüzünde olan ve sizin nefislerinizde meydana gelen herhangi bir musibet yoktur ki, Biz onu yaratmadan önce, bir kitapta (yazılı) olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre pek kolaydır.
· Tegabün Suresi, 11. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, herşeyi bilendir.

İslam alimlerinin tefsirlerini beğenmediysen, bir de sen tefsir et cahil!

Hatta Nahl suresi, 9. ayeti şöyle der: Doğru yolu göstermek Allah’a aittir. Yolun eğrisi de vardır. Allah dileseydi, hepinizi doğru yola iletirdi.

Yani,
''Kaderiniz olarak bazılarınızı doğru yola eriştirdim, bazılarınızı eriştirmedim, dileseydim hepinizi de doğru yola eriştirirdim.''
diyor. Yoksa kendi yolunuzu kendiniz çizmeniz için serbest bıraktım demiyor.
Eğer böyle deseydi, hem İmanın şartı olan kadere inanmaya, hem de yukarıda verdiğim kadere inanmayı öğütleyen ayetlerle çelişirdi.

(Bu anlattıklarımı, sana değil, konuyu okuyan misafirlere yazıyorum, çünkü anladım ki senin kapasitenin alacağı konular değil bu konular.)

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
deist, deİst, dindar, gençliğe, gençlikten, rahmi, turan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)