Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.09.2021, 06:42   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İmamlar haram maaş alıyor

Şinasi KARA

İMAMLAR HARAM MAAŞ ALIYOR
orduolay@gmail.com

Kuran "din üzerinden para kazanmayı" yasaklıyor. Bu konuda Kur'anda çok ayet var. Bakara 174, Ali İmran 161 ve 187, Nahl 95 Ayetlerini okuyabilirsiniz. En açık ve meale gerek kalmadan açıklama yapan Yasın Süresi 21. Ayettir.
Allah, Yasin Süresi 21. Ayet ile "...sizden ücret almayanlara uyun" diye emrediyor. Bu ayete göre, ücret karşılığı namaz kıldırmak caiz değil. Caiz olmayan ücretli İmam peşinde namaz kılanların namazı geçerli olamıyor.
Bir de hak meselesi var. Kuran "haksız menfaat elde etmeyi" yasaklıyor. Kur'an "başkalarının hakkına saygılı olmayı" emrediyor. İmamlar günde, 2 saat çalışıyor. Tam maaş alıyor. İşçi günde 8 saat çalışıyor. Aradaki uçurum sadece çalışma süreleri ile sınırlı değil. İşçi asgari ücret alıyor. İmamlar, çok daha yüksek maaş alıyor. Bu durum, Kuran’ın adalet anlayışı ile bağdaşmıyor.

Kuran "Çalışmayı" ibadet sayıyor. Çalışanlar üretime katılıyor ve "katma değer" yaratıyor. İmamlar ekonomik anlamda çalışmıyor. Üretime katılmıyor. Katma değer yaratmıyor. Çalışmadan üretimden pay almak, Kuran’ın amir hükümleri ile bağdaşmıyor.

En büyük sorun imam maaşlarının, devlet tarafından ödeniyor olmasıdır. Zira devlet vergi toplayarak maaşları ödüyor. Devletin topladığı vergilerin matrahı haram konuları da içeriyor. Devlet, Kura'nın haram saydığı faiz ve içki üzerinden vergi alıyor. Topladığı haram para ile imamlara maaş ödüyor.

Kuran’a göre haram, hukuka göre haksız olmasına rağmen, Devlet neden imamlara maaş ödüyor?
Asrı saadet döneminde Müslümanlar cuma günü bir araya geliyor ve sorunları tartışıyordu. Bir araya gelmişken iki rekat "Cuma Namazı" kılınıyordu. Yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediliyor. Diğer sosyal sorunlara cevap üretiliyordu.

Bu gelenek Emevi döneminde devam etti. Emevilerin adalete uymayan yönetimleri nedeniyle, sorunlar dönüp, dolaşıp devletin haksız uygulamalarına geliyordu. Halk isyanlara cuma namazından sonra başlıyordu. Bu durumu önlemek isteyen Emevi yönetimi, maaşlı imam nezaretinde "Cuma Namazının" kılınmasına kural getirdi.

Camiye gelinecek ve imam nezdinde cuma namaz kılınacak. Soru yok. Namazdan sonra herkes camiyi terk edecek. İmam devleti övücü, koruyucu ve kollayıcı vaazlar ile halkı teskin edecek. Cuma namazı için başlayan imam uygulaması, diğer vakit namazlarına da teşmil edildi. Zira imalara iş gerekiyordu.

Emevi döneminde ortaya çıkan Saltanatçı Akım "devleti korumak" amacıyla, uydurma hadisler üretti. Devleti öven maaşlı imam tipini meşrulaştırdı. Böylece, imam maaş aldığı devleti, halkın isyanına karşı koruyucu yönde görev üstlendi. Bu amaçla vaazlar düzenlendi. Devleti korudukları için, daha sonradan gelen Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar uygulamaya devam ettiler.
Cumhuriyet, Laik Devlet düzenini kabul etmesine rağmen, maaşlı imam uygulamasına devam etti. 1950 den sonra maaşlı imamlar, köylere kadar indi. Günümüzde imam sayısı 100 binler ile ölçülüyor. Bu kadar çok insanın, üretime katılmadan üretimden pay alıyor olması topluma yük getiriyor.

Ekonomide bir kural var. Üretime katılmadan, bölüşüme katılanların olduğu yerde, enflasyon meydana geliyor. Zira ekonomi fiyatları artırmak suretiyle, üretilmeyeni veremiyor. Türkiye'deki "baz enflasyonun" nedeni Diyanetin bütçeden aldığı ödeneklerden kaynaklanıyor.
Maaş alarak "din hizmeti verenler' günah işliyor.

http://www.orduolay.com/yazarlar/sin...as-aliyor/9461
5 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.2021, 09:12   #2
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: İmamlar haram maaş alıyor

Yazar tutturmuş bir imam da imam. Ne imamı kardeşim?

Kubbesi miğfer, minaresi süngü, müminleri asker olan cami/kışlaların başına bir de kışla komutanı lazım. Saygıdeğer komutanların pardon imamların aldıkları maaşlar AK süt kadar helal.

İnanç tacirliği yapan, insanları din ile sömüren bir düzen de kurdukları tezgahın başındaki tezgahtarların maaşlarını dolamayın dilinize bre zındıklar, ama lüğğğtfeğğnnn.

4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.09.2021, 22:51   #3
Bursalı68
Yönetici

Kendimi bildim bileli bunu söylüyorum, o gün bu gündür dinsiz mi demediler,
kafir mi demediler, aklınıza gelen herşeyi saydılar...Dini kesime yakın biri söyleyince dikkat kesilirler...
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2021, 17:52   #4
Megan
Uzman Üye

Bundan 400 yil once Kuran 'da emredilen insani kafir ilan ettikten sonra ,simdikilere soylenecek soz kalmadi.
Simdi bir cogu Kuran'nin emretigi islami degil, sirk islami yasiyor.
Onlar icin hic sorun yok ne de olsa yasadiklari ,kendilerinin ortaya koydugu islam.
Adamlar mutlu mesut ya gerisine bos ver.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
4 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.09.2021, 02:17   #5
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Simdi bir cogu Kuran'nin emretigi islami degil, sirk islami yasiyor.
Kur'an'ın emrettiği islamda da sorun var.Asıl sorun, gerçek/asıl Kur'an var mı? Aslında sorunun temeli burada yatıyor.
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alıyor, haram, maaş, İmamlar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler