Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Dünya Tarihi > Dünya Tarihinde Yer Alanlar

Dünya Tarihinde Yer Alanlar Dünya tarihinde yer alan olay ve portreler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.12.2012, 00:52   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Hospitalier Şövalyeleri | St. Jean Şövalyeleri Tarikatı | Rodos Şövalyeleri

Hospitalier Şövalyeleri | Rodos Şövalyeleri

Hospitalier Şövalyeleri ya da St. Jean Şövalyeleri tarikatı (Latince: Cavalieri Ospitalieri / Hastane Şövalyeleri) 11. yüzyılda kurulmuş bir şövalye tarikatıdır. Sonradan ismi Rodos Şövalyeleri, çok sonralarıysa Malta Şövalyeleri olarak anılmıştır. Katolik bir yardım derneği olarak günümüze kadar ulaşmış olan bu tarikat tarihin bazı dönemlerinde bağımsız bir devlet olarak güçlü bir ordu ve donanmaya sahip olmuş Avrupa, İslam ve Osmanlı tarihinde büyük izler bırakmıştır.

Bayrağı

Arması

Din: Katolik
Yer: Kudüs, Rodos, Malta ve Roma
Devlet Başkanı: Büyük Usta

Merkezi İtalya'nın Roma kentinde bulunan tarikatın günümüzdeki resmi adı İtalyanca'da Sovrano Militare Ordine Ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta yani Kudüs, Rodos ve Maltalı St. Jean Egemen Askeri Hospitalier Tarikatı veya kısaca Malta Tarikatıdır.

Malta Şövalyeleri (14. yüzyıl)

• Tarikatın Başlangıcı
Kudüs'teki St. Jean (Aziz Yuhanna) Kilisesi yakınında bir dinsel dayanışma örgütünce hasta hacıların tedavisi amacıyla işletilen hastanenin gelişmesiyle ortaya çıktı. 1099'da Haçlıların Kudüs'ü fethetmesinden sonra, hastanenin başrahibi Gerard Kudüs'teki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Provence'lılarla İtalyanların Filistin yolu üzerindeki kentlerinde hanlar kurdu. Hastanede tedavi gören bazı haçlı şövalyeleri mallarının bir bölümünü buraya bağışladı; bazıları ise Kudüs'te kalıp hastanede kalıp hastaneye hizmet ettiler. Böylece zenginleşen hastane, hasta ve yoksullara hizmette olduğu kadar Müslümanlara karşı savaşta da etkin olan zengin ve güçlü bir kurum durumuna geldi. 1291'de Akka'nın düşüşü ve Haçlı Prensliklerinin ortadan kalkması üzerine, mezhep üyeleri bir gün yeniden fethetmek umuduyla Filistin'e yakın olabilmek için Kıbrıs'a çekilip hacılara ve hastalara yönelik çalışmalarını burada sürdürmeye karar verdiler.

Malta Tarîkatı'yla dış ilişkiler
██ diplomatik ilişkiler
██ diğer ilişkiler

• Rodos ve Malta'da Üslenmeleri
1309'da Rodos'u ele geçirdiler. Burada bir hastane kurup adayı bağımsız devlet gibi yönettiler. Doğu Akdeniz'de güçlü bir donanmaya sahip oldular. 1522'de Osmanlılar Rodos'u feth etti, ama 1530'da Kutsal Roma Germen İmparatoru V. Karl, Malta adasını tarikata bağışladı. Şövalyeler Osmanlı saldırılarına karşı direnerek donanmalarını güçlendirdiler ve gelişmiş bir hastane kurdular; en parlak dönemlerini burada yaşadılar. Osmanlı tehdidinin azaldığı 17. ve 18. yüzyıllarda tarikat da giderek zayıfladı. 1798'de Malta adası Napolyon Bonapart'ın eline geçti. Tarikatın merkezi 1834'te Roma'ya taşındı.

''Büyük Usta'' Fra’ Matthew Festing

• Günümüzdeki İşlevi
Malta Tarikatı, günümüzde egemen bir devlet dışı aktör statüsü taşımaktadır. Birleşmiş Milletler'e gözlemci olarak katılmasına karşılık kendine ait topraklardan yoksundur. Kendini tarafsız ve insancıl bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan tarikatın 104 ülkeyle diplomatik ilişkisi vardır. Birçok ülke şövalyelere diplomatik dokunulmazlık ve ayrıcalık tanımaktadır.
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.12.2012, 18:44   #2
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Standart Cevap: Hospitalier Şövalyeleri | St. Jean Şövalyeleri tarikatı | Rodos Şöva

Şövalyelere hakkında yazılan yazılara nedense hep bi merakım olmuştur. İnsanın içine işleyen,
gözünü kırpmadan kabullendiği işi yapmak için canını veren kimse..
Cesurca savaşan v.b.

Konu için teşekkürler Lale.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
9 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.12.2012, 18:55   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Standart Cevap: Hospitalier Şövalyeleri | St. Jean Şövalyeleri tarikatı | Rodos Şöva

Alıntı:
Kendini tarafsız ve insancıl bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan tarikatın

Tarihlerine bakınca, bu tanımın ne kadar doğru olduğu tartışılır sanırım.

Teşekkürler Lale...

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.2012, 02:52   #4
Karagöz
Uzman Üye

Teşekkürler LaLe güzel bir konu hazırlamışsın.

Bu abiler konuda da belirtildiği gibi; "tarafsız ve insancıldırlar" Bir farkla ki; Türk düşmanıdırlar...

Rodos'un fethinde Kanuni'yi epey zorlayan bir avuç şövalyeden kurtulabilenleri Malta'ya geçti ve faaliyetlerini orada devam ettirdiler. Daha önce Malta Kuşatması konusunda bunlara değinmiştim. Siyah pelerin ve Malta Haçı simgeleridir. Bu Malta Haçı'nı pek hatırlayamayabilir bazı arkadaşlar ama ben onların hatırlamasına yardımcı olayım;

Muhtemelen yukarıda ki He-Man'in yayınlandığı devirleri bilenlerden izlemeyeni yoktur. Böyle güzel kahraman aryanları bizim bilinçaltımıza çocukluktan bir güzel işlemişler Üstün, kahraman ve yenilmez savaşçı He-Man

Bu da meşhur hristiyanlık sözünün Malta Haçına işlenmiş hali. Bu söz hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz. Bu tacın içine geçmiş hac simgesini birileri daha kullanır. Onlar da Yehova Şahitleri'dir.

Yehova Şahitleri ile alakalı küçük bir bilgi daha verelim biraz daha ilginçleşsin konu;

Yukarıda ki resim Yehova Şahitlerinin 1891'den 1931'e kadar 40 yıl boyunca yayınladıkları dergiye aittir. Wikipedia'nın dediğine göre halen de yayınlanmaktaymış. Bu resimde ne var ki diye gelebilir aklınıza; resme dikkatlice baktıktan sonra sol üstteki sembolün yukarıda verdiğimiz sembolün aynısı olduğunu görebilirsiniz. Onun dışında sembol olarak bir de "Deniz Feneri" göreceksiniz. Artık gerisi ariflere kalmış.

Bütün bunların dışında tekrar konuya ve bunların koyu Türk düşmanlığı bulundurduğuna dönecek olursak ;

Kimi şövalyelerini adına hatıra pulu bastıracak kadar çok severler...

Kimi özgürlük savaşçılarını da yanlarında görmekten kıvanç duyarlar ve şövalye ilan ederler...

Kimi şövalyeleri oldukça asil kandan gelmektedir. Onların adına da hatıra pulu bastırırlar...
9 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.2016, 13:49   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Büyük Üstadlar Sarayı

Büyük Üstadlar Sarayı'nın İçerisi

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.11.2016, 16:08   #6
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Hospitalier Şövalyeleri | St. Jean Şövalyeleri Tarikatı | Rodos Şöva

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.11.2016, 21:02   #7
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Standart Cevap: Hospitalier Şövalyeleri | St. Jean Şövalyeleri Tarikatı | Rodos Şöva

Adamlar gizemli olabilmeyi başarmışlar ve bu şekilde ilgi çekici olabiliyorlar...
Güzel konu, açanın ve katkıda bulunanların eline sağlık...

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nilgün MARMARA
3 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hospitalier, şövalyeleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)