Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk > Atatürk Kimdir?

Atatürk Kimdir? Ulu önderimizin hayatı, ilkeleri, devrimleri ve hakkında söylenilenler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.10.2020, 11:27   #1
Gerçek Tarihçi
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Atatürk’ü Sevmek İbadettir - Rahmi Turan

ATATÜRK'ü SEVMEK İBADETTİR

Atatürk'ü sevmeyen kim olursa olsun, ben de onu sevmem.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk'ü sevmiyor. Ben de onu sevmiyorum.

Ali Erbaş, Ayasofya'nın açılışında Atatürk'e lânet okudu. Ben de Erbaş'a lânet duygularıyla bakıyorum.

Türkiye'nin 3'üncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Milli Mücadele'de “Galip Hoca” adıyla savaşmış, Mustafa Kemal Atatürk'ü yakından tanımış, emrinde görev yapmıştı.

Celâl Bayar'ın “Atatürk'ü sevmek ibadettir” sözü ünlüdür.

Bayar bu sözü bana da söylemişti. 1986 yılında, 103 yaşında ölmeden 4 ay önce onu, Günaydın Gazetesi'nin Genel Müdürü Kemal Kınacı ile birlikte Kadıköy Çiftehavuzlar'daki köşkünde ziyaret etmiştik. Celâl Bayar ile yaptığımız görüşme o dönemin en yüksek tirajlı gazetesi olan Günaydın'da yayınlanmıştı.

Celâl Bayar konuşma sırasında bana aynı ünlü sözünü tekrarlayınca, yanımızda bulunan eski Turizm Bakanı Barlas Küntay “Atatürk'ü sevmek millî ibadettir” diyerek cümleye “millî” kelimesini eklemişti.

34 yıl sonra bu olayı neden yazdım?
Dün Halk TV'de “Görkemli Hatıralar” programı vardı ve Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş programın sunucusu Serhan Asker'in konuğuydu.

Söz, elinde kılıçla Ayasofya'da hutbe okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan açılınca, Kemal Baytaş haklı bir tepki göstererek “Kılıçla neyi simgeledi, anlamış değilim” dedi.
Gerçekten, Ali Erbaş, bir Ortaçağ silahı olan, savaş, kan ve ölümü sembolize eden kılıçla minbere çıkarak ne demek istedi?

Selam ve sevgi dini olan İslâm'ı, savaş isteyen, kan döken, IŞİD benzeri bir din gibi mi göstermeye çalıştı? Bu ilkelliği neden yaptı?

Kemal Baytaş programda “Ali Erbaş'ın yerine ben olsam, kılıçlı mesaj vermezdim” dedi ve ekledi:

“Bir elime zeytin dalı, diğer elime beyaz bir güvercin alarak minbere çıkar, tüm dünyaya, dostluk, barış ve uygarlık mesajı verirdim. Onun, Atatürk'ü lânetleyen ifadelerini de nefretle karşıladım. Celâl Bayar'ın ‘Atatürk'ü sevmek ibadettir' sözünü ona hatırlatıyorum. Celâl Bayar bir vatanseverdi. Tüm vatanseverler, Atatürk'ü de severler.”

Opera Sanatçısı Tenor Erdal Şen de Atatürk'le ilgili güzel türkü ve şarkılarla programa renk kattı.

Rahmi TURAN

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürk’ü, atatürk’ü, ibadettir, rahmi, sevmek, turan, İbadettir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)