Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.10.2013, 18:37   #1
|Enes|
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Baş Ağrısı

Baş ağrıları tüm dünyada hekime başvurularda en sık dile getirilen yakınmayı oluşturuyor. Kadınların yüzde 5’i ve erkeklerin yüzde 2.8’i her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrılarıyla geçiriyor. Baş ağrılarının 300’den fazla farklı tipi var. Birçoğunun kökeni halen tam anlaşılmamış olmakla beraber genellikle iyi huylu özellik sergiliyor. Ancak bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden nedenlerle ilişkili olabiliyor.

Baş ağrıları hemen tüm dünyada Uluslararası Baş ağrısı Birliğinin(IHS) belirlediği kriterlerle sınıflandırılıyor. Oldukça geniş kapsamlı olan bu sınıflamaya göre; primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Primer (birincil) baş ağrıları:

Baş ağrısını açıklayacak herhangi bir sistemik ve/veya beyin hastalığı olmuyor. Bu grupta migren, gerilim tipi baş ağrıları, küme baş ağrısı gibi baş ağrısı tipleri yer alıyor.

Sekonder (ikincil) baş ağrıları:

Bu grupta beyinde ve/veya sistemik olarak bir hastalık bulunuyor ve ağrılar bu hastalıkla ilişkili oluyor. Baş ağrısının hangi grupta olduğunu belirlemek için, geniş bir anamnez, nörolojik muayene, beyin görüntülemesinin yanı sıra , kan ve idrar tahlilleri, EEG (elektroensefalografi), gereken durumlarda lomber ponksiyon(belden su alma) işlemleri yapılması gerekiyor.

Bu arada lütfen baş ağrısı deyip geçmeyin. Baş ağrılarının sebepleri yukarıdaki makalede belirttiğim gibi çok fazla. O yüzden her ihtimale karşı doktora gidin. Allah Korusun tümör falan olursa nalları dikebilirsiniz.

Alıntı ve kendi yazımdan oluşmuştur okuduğunuz için teşekkürler.
Eski 21.10.2013, 18:50   #2
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Standart Cevap: Baş Ağrısı

Yaşına göre, epey ciddi bir konuda espirinide katarak güzel bir paylaşımda bulunmuşsun Enes..
Son zamanlarda çok sık baş ağrısı yaşıyorum, uyarını dikkate alayım bari nalları dikmeden
8 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.2013, 19:37   #3
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Baş ağrısı ciddi anlamda bir baş belasıdır.Genetik olduğu kanıtlanmış migren ve gerilen sinir sisteminin etkileri ile neredeyse daimi baş ağrılarım var.Düşük dozajda dese doktorun verdiği ilaçlar bende yüksek dozajda yan etki yaptığından pek kullanamıyorum ve böyle arasıra şiddetlensede çekip duruyorum. Hiç iyi bir şey değil bu şey.
Teşekkürler konu için ve cidden ihmale glmiyor ama kronikler için yapacak bir şey en güzeli bilinçli bir şekilde bitkisel yağlarla masaj olayı tabii önce neye bağlı olduğunu öğrendikten sonrası için diyorum.Mesela migrende falan epey azaltıp insanın normal yaşantısına devam edecek kadar faydalı olduğunu biliyorum
Eski 21.10.2013, 20:31   #4
Basakca
Müdavim

Baş ağrısı deyip de geçmeyeceksin. Sonuçta nalları bahçeye dikmek var ya.

Ey allam ya...

Baş ağrısını çeken bilir. Migren strese kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Bana titrek doktor öyle söylemişti.

Öyle zaman oluyor ki, bir kutuda 3 tane olan hap haftasını bulmadan bitiyor.

En son gittiğimde titrek doktor "bu böyle olmaz beynimin bilmem nesini çekip bakmamız lazım, randevu al" demişti.

Hadi çok ısrar ettin alayım dedim. Namıssız sistem bana 6 ay sonrasına gün verdi.

Paran varsa git bir güzel fark ver özelde çektir. Altı aya kadar yaşayacağımı kim garanti verecekde randevu alayım.

Sallaaaa...

5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.2013, 21:36   #5
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Nette araştırdım ama bulamadım.. Bir dostum sayesinde vücudumuzdaki her ağrının belli bir nedeni olduğunu öğrenmiştim.. Yakın zamanda yaşadığım yüksek ateş ve tansiyonla alakalı bana bir telkinde bulunmuş ve bana terapi yapmıştı.. Yaşadığım bu sıkıntının yakın dönemde beni üzen, ve üzerimden atamadığım, bir olaydan kaynaklandığı düşüncesine varmış ve bununla alakalı rahatlama seansı yapmıştık.. Şaka gibiydi, beni üzen o ana dönmüş ve kendimle konuşmuştum..

Bir saat sonra yataktan çıkmış hep birlikte sahilde çaylarımızı yudumluyorduk..

Öğrendiğim kadarını aktarayım size, isteyen netten girip araştırsın. İlk öğrendiğim,: idrar yolları enfeksiyonu..Bunun nedeni, geçmişte bizi üzüp, unutamadığımız bir sorundan kaynaklanıyor,vücudumuzdaki atılım sistemi tıkanıyor ve rahatsızlanıyoruz.. Bu rahatsızlığı yaşadığımız anda o sorunla alakalı tetikleyici, o günü hatırlatan bir şey yaşamışızdır mutlaka, ve bu 18 -20 gün içinde yaşanmış bir durumdur.
Aklımda kalan maddeleri sıralayım sizlere:

1- İdrar yolu: Geçmişten, atamadığımız her türlü sıkıntılar..
2-Karın bölgesindeki ağrılar: Aile ile ilgili üzüntülü süreç
3- Göğüs ( kadınlarda meme ) Evlatlarla ilgili üzüntüler
4- Eller, kollar: İstemediğimiz işlerle alakalı zorunlu yaşadıklarımız, ifade edemediklerimiz
5- Ayaklar, bacaklar: İstemeden yaşamak zorunda olduğumuz, yerle alakalı sıkıntılı süreç..
6- Kulaklar: Duymaktan korktuğumuz şeylerle yüzleşme dönemi
7- Ağız, diş: Konuşamadığımız anlatamadığımız şeylerle alakalı korkularımız
8-Eklemler, kemik ağrıları: Yeni yerler, yeni hayatlar, yeni ilişkilerle alakalı güvensizlik problemi..

Kısaca yaşadığımız her hastalık, hayatımızdaki çözümleyemediğimiz bir problemden kaynaklı ortaya çıkıyor.. Biz ne kadar ötelesekte, vücut bedelini ödetiyor.. Her derdin bir devası, çözümü var, yeter ki kendimizin farkında olalım..
5 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.2013, 23:50   #6
Hasat
Uzman Üye

20 yıldır migrenim var son zamanlarda migren atağı ayda 4 kereden fazla olmaya başlayınca mecburen doktora gittim.Dünyanını en güleryüzlü doktorunun sayesinde 20 senedir korkudan kaçtığım emarada girdim.Yarım saat sürüyor emar ama bana 30 yıl gibi geldi.Kaç aydır atak gelmiyor hafif ağrı tutuyor ara ara onada o kutudaki 3 hap dediği başakçanın ondan bi tane yeterli geliyor.

Başağrısı hayat kalitenizi sıfırlıyor.Bir an önce uzmanına gitmek gerek bence benim gibi beklemeyin yani.

İnatçı gibi nörolojik ilaçların dokunduğu kişiler için ise bir tavsiyem var.Hamileyken ilaç kullanamadığım zamanlarda patatesi dilimler alnıma sarardım.Ağrı kesici kadar etklidir ve hiçbir yan etkisi yok.Cilt allerjik değilse limonda aynı görevi görüyor.
Hasat'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ağrıları, ağrısı, basagrısı, dünyada, grupta

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler