Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 30.11.2020, 22:32   #41
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yine Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor

Birde şu başlığı okuyup azıcık düşünmek lazım..

https://eksisozluk.com/30-kasim-2020...9907?a=popular
Eski 30.11.2020, 23:06   #42
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
Birde şu başlığı okuyup azıcık düşünmek lazım..

https://eksisozluk.com/30-kasim-2020...9907?a=popular
Genel olarak hepsi aynı isyanlarda.
“Maske takmayan davarlar yüzünden bize olan oluyor” diyor.
Buna kısmen de olsa katılıyorum.
Ama sırf maske takılmadığı için değil. Okulları, Ayasofya’yı açtılar. Mitingler yaptılar. İzmir depreminden sonra da sosyal mesafeyi düşünecek durumda değildi halk.
Devlet halkı suçluyor ama şeffaf olmadıkları için de kimse virüsü ciddiye almadı.
Maskesiz gezeni geçtim virüsü ciddiye almayan çok kişi vardı.
Yasaklar bize işlemiyor öncesinde de yaşadık gördük. 1 Hazirandan sonra millet görmedik gibi sosyalleşti, hep onların acısını yaşıyoruz.
Bilim kurulu hastanelerdeki yoğunluğu azaltmaya çalışıyor yasağı o yüzden uyguluyorlar gibi izlenim yaratmaya çalışıyorlar. Aslında amaç insanları delirtip delirtip Avrupa’daki gibi kaos yaratmamızı bekliyorlar, az kaldı abi.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.11.2020, 23:27   #43
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Genel olarak hepsi aynı isyanlarda.
“Maske takmayan davarlar yüzünden bize olan oluyor” diyor.
Buna kısmen de olsa katılıyorum.
Ama sırf maske takılmadığı için değil. Okulları, Ayasofya’yı açtılar. Mitingler yaptılar. İzmir depreminden sonra da sosyal mesafeyi düşünecek durumda değildi halk.
Devlet halkı suçluyor ama şeffaf olmadıkları için de kimse virüsü ciddiye almadı.
Maskesiz gezeni geçtim virüsü ciddiye almayan çok kişi vardı.
Yasaklar bize işlemiyor öncesinde de yaşadık gördük. 1 Hazirandan sonra millet görmedik gibi sosyalleşti, hep onların acısını yaşıyoruz.
Bilim kurulu hastanelerdeki yoğunluğu azaltmaya çalışıyor yasağı o yüzden uyguluyorlar gibi izlenim yaratmaya çalışıyorlar. Aslında amaç insanları delirtip delirtip Avrupa’daki gibi kaos yaratmamızı bekliyorlar, az kaldı abi.

O maskesiz gezenlerden biride benim ama sadece açık havada ve spor yaparken takmıyorum.. (bu da genelde herkesin yemek yediği saatte yani akşam vakti yapıyorum)zaten açık havada maske takmanın anlamı bile yok. Hele spor yapıyorsan nefes darlığı yaşarsın karbondioksit zehirlenmesine kadar gider.

Yaz boyunca denize hep gittim sabahları özellikle..

Kapalı alanlara girerken takıyoruz tabi.. Hala corona geçirmedim. belki de geçirmişimdir farkında olmadanda bilemem tabi.

Demek istediğim Açık havada maskesiz gezenlerin hiçbir tehlikesi yok(Pazaryerleri kalabalık yerler hariç) bu kadarda eminim. Ne olduysa okulların açılmasından spor salonlarının ve işyerlerinin(Avm'ler) açılmasından dolmuş vb gibi toplu taşıma araçlarındaki durumdan kaynaklandı.
Eski 30.11.2020, 23:49   #44
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
O maskesiz gezenlerden biride benim ama sadece açık havada ve spor yaparken takmıyorum.. (bu da genelde herkesin yemek yediği saatte yani akşam vakti yapıyorum)zaten açık havada maske takmanın anlamı bile yok. Hele spor yapıyorsan nefes darlığı yaşarsın karbondioksit zehirlenmesine kadar gider.

Yaz boyunca denize hep gittim sabahları özellikle..

Kapalı alanlara girerken takıyoruz tabi.. Hala corona geçirmedim. belki de geçirmişimdir farkında olmadanda bilemem tabi.

Demek istediğim Açık havada maskesiz gezenlerin hiçbir tehlikesi yok(Pazaryerleri kalabalık yerler hariç) bu kadarda eminim. Ne olduysa okulların açılmasından spor salonlarının ve işyerlerinin(Avm'ler) açılmasından dolmuş vb gibi toplu taşıma araçlarındaki durumdan kaynaklandı.
Yazın ben de aynı durumdayım. Kendi başıma kalabalık alanlarda yürürken maske takmazdım, 1 -2 insan karşı kaldırımdan geçerdi maske takmadığım için nefretle bakarlardı. O zamanlarda maskeyi sürekli takıldığı için sağlık problemlerine neden olduğunu ileri sürüyorlardı. Ki ben uzun süre ağzım burnum kapalı kalınca nefes alamayacak gibi olmaya başlamıştım; dayanamayıp insan olmayan yerlerde maskemi indirirdim. Özellikle maskesiz gezmek için de elime çekirdek alıp çitlediğim olduydu. Ben de henüz korona olmadım. Yazın gerçekten plajların o kalabalıklığından sonra ben de yeri gelince maske takmayı unuttuğum oluyordu, şanslıymışım korona olmamışım.

İnsanları sürü bağışıklığı olsun diye bulaşacak olan yerleri engellemiyorlar da, ihtiyacımız olan havamızı güneşimizi elimizden alıyorlar. Bundan sonra D vitamini eksikliğinden bir sürü hastalık sahibi olmazsak iyidir.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.12.2020, 19:21   #45
OkyanusunKalbi
WoodStock

56 saat sürecek kısıtlamada neler serbest, kimler muaf ?

Pandemiyle mücadele kapsamında, tüm hafta sonunu kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00’de başlıyor. Tam 56 saat sürecek kısıtlama sırasında yasak olmayan birçok şey de var.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kararı sonrası, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Salı günü uygulamaya başlanan yeni koronavirüs kısıtlamaları kapsamında ilk hafta sonu yasağı bu akşam başlıyor.

Saat 21.00’den itibaren Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkmak kısıtlı olacak.

Aslında hafta sonu birçok şey yapmak serbest. Örneğin araca binmemek kaydıyla yürüyerek, bakkala gidilebilir. Hatta oradan fırına kadar yürümekte de bir yasak yok.

Genelgeye göre tüm hafta sonu boyu şunları yapmak serbest:

Uçak, tren, gemi, otobüs bileti olanlara şehirlerarası seyahat.

10.00'dan 17.00’ye kadar araca binmeden fırına, markete, manava, kuruyemişçiye, kasaba gitmek. (Engelliler araç da kullanabilecek.)

10.00-20.00 arası paket yemek servis.

ÖZEL ARACINIZ BİNEBİLECEK MİSİNİZ?
İzin almak şartıyla özel araçla şunları yapmak serbest:
Randevu varsa hastaneye gidip gelmek.

Birinci derece yakınların ölümü halinde 4 kişi şehirlerarası seyahat.

5 gün içinde geldiği yerden evine dönmek isteyenlere seyahat.

KISITLAMALARDAN KİMLER MUAF
İçişleri Bakanlığı Genelgesi'ne göre, hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak sokağa çıkma yasağından muaf olacak kişilerin listesi şöyle:

1. TBMM üyeleri ve çalışanları,

2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil),

3. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri,

4. Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler,

5. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler,

6. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

7. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar,

8. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

9. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,

10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,

11. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,

13. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanları, 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,

14. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

15. Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları,

16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar,

17. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,

18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,

19. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,

20. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar,

21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,

22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları,

23. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli,

24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri,

25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,

26. İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.),

27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,

28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),

29. Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler,

30. Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlar ile buralarda çalışanlar (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlıdır.),

31. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

32. ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri,

33. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar,

34. Yaklaşan yılsonu işlemleri nedeniyle serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensuplarıyla birlikte çalışanlar.

Kaynak
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 14.12.2020, 21:04   #46
OkyanusunKalbi
WoodStock

Son dakika… Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı kararı alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak" dedi.

Sokağa çıkma yasağının kapsamı yılbaşında genişletildi. Kabine toplantısı sonrası kameralara karşısına geçen Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Corona virüsüne ve bu kapsamda alınan tedbirlere değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Tedbirler sayesinde dünyadaki pek çok yerin tersine ülkemizde hasta vefat sayılarında belirgin bir azalışın yaşandığını görüyoruz yurtdışından temin etmekte olduğumuz aşı belirlenen uygulama kapsamı ve takvimi çerçevesinde en kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız yerli üretimi ile ilgili çalışmaları daha yakından takip ediyoruz.

YASAK PERŞEMBE SAAT 21.00’DA BAŞLAYACAK
*Bahar aylarında kendi aşımızı kavuşarak çok daha yaygın bir aşılama sürecine geçiriyoruz bu süreçte tedbirleri sıkı bir şekilde devam ettireceğiz.

*Elden edinilen kazanımların güçlendirmek için sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21:00'den 4 Ocak saat 5:00'e kadar kesintisiz uygulanacaktır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI AÇIKLAMASI
*Sağlıkçılarımıza ve diğer çalışanlarımıza destek olmak amacıyla kamuya ait okul öncesi kurumları ana sınıfları hariç faaliyetlerini sürdürebilecektir salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızlı sonuçlandırılması sağlanacaktır.

*Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, faizsiz konut kredisinden çocukların eğitim öğretim yardımına, istihdamdan fatura indirimlerine kadar pek çok imkanına kavuşacaklardır.

*Sağlık Bakanımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızı bu hususun süratle neticelendirmesi için görevlendirdim. Cumhurbaşkanı olarak salgın sürecinin yönetiminde görev alan kurumlarımızın tüm çalışmalarını anlık olarak takip ediyor mevcut uygulamalarla ilgili ihtiyaç duyulacak sıkılaştırma veya normalleşme adımlarını istediğimiz zaman atma imkanına sahibiz.

*Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Dünyanın çoğunun bizden daha kötü durumda olması Türkiye'nin salgınla mücadelede geride değil tam tersine ilerde olduğunun işaretidir. İnşallah bu mücadelemizi de başarıyla neticelendirecek aydınlık geleceğimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.

Kaynak

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çıkma, geliyor, sokağa, yasağı, yine

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler