Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Diş ve Ağız Sağlığı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.10.2010, 08:39   #1
saya35
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Çözüldü Kanal Tedavisi nedir?

Kanal Tedavisi nedir? Neden dişlere bu işlem uygulanır? Kanal tedavisi adım adım nasıl yapılır? Onarılan diş ne kadar süre kullanılabilir?

Kanal Tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik benzeri dokunun, yani dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Hasar gören, hastalanan veya ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işelmle kök kanalı kapatılır. Yıllar önce, hastalanan veya zarar gören dişler çekilirdi. Bugün, kanal tedavisinde, kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

Pulpa hasarının en genel sebepleri şunlardır:

• Çatlak diş
  • Derin çürük
  • Geçmişte veya yakın zamanda dişe ciddi darbe gibi nedenlerle dişte hasar.

Pulpa enfeksiyon kaptığında veya öldüğünde, tedavi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir. Abse, dişi çevreleyen kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.

Kanal Tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi, duruma göre birden fazla seans gerektirecek çeşitli adımlardan oluşur. Bu adımlar şunlardır:
  • Önce, ön dişin arka tarafında veya azı ya da küçük azı dişlerinin kuronunda bir delik açılır.
  • Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.
  • Birden fazla seansa ihtiyaç varsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda açılan deliğe geçici dolgu yapılır.
  • Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.
  • Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.
Onarılan diş ne kadar süre kullanılabilir?

Tedavi edilen ve onarılan diş/dişler, doğru ağız ve diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir. Tedavi edilen dişte tekrar çürük oluşabileceğinden dolayı , ileride ortaya çıkabilecek başka problemleri önlemek için ağız bakımı ve düzenli diş hekimi muayenesi gereklidir.

Dişi canlı tutan pulpa artık var olmadığından dolayı, tedavi edilen diş, kırılganlaşarak, kırılmaya karşı daha hassas hale gelir. Kanal tedavisinden sonra dişe kuron veya dolgu uygulanması kararını verirken bu husus önemlidir.

Kanal tedavisinin başarısı veya başarısızlığını kontrol etmek için en çok kullanılan yöntem, tedaviden önce çekilen röntgenlerle yeni çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini ya da kemiğin yeniden şekillenip şekillenmediğini gösterecektir.

3 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.2010, 15:20   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Kanal Tedavisi Yardım

Çok korkulacak bir şey değil.Acımaması için ellerinden geleni yapıyorlar.Ama çok acımasını istiyorsan yaramazlık yap diş hekimini kızdır oda sana bir güzellik yapar elbette

Buradanokuyabilirsin.

3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.2010, 15:23   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Kanal Tedavisi Yardım

Hiç kanal tedavisi olmadım. En fazla çürüyen dişimi çektirmeye gitmişimdir. Bir de çok yakın zamanda 20'lik dişlerimi çektirdim. Diş doktorundan korkmama rağmen 20liklerim alınınca bile acı hissetmedim. Kanal tedavisi artık daha acısız ve kolay. Önce tedavi edilecek yeri uyuşturuyorlar, daha sonra da işleme başlıyorlar..Rahat ol korkulacak birşey yok.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.2010, 15:31   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Kanal Tedavisi nedir?

Doktor uygun görmüşse olmalısın.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.2010, 15:38   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi gamse_kıvırcık Mesajı göster
Okumadın sanırım ablam metni
Korktum yaa

Sırf senin için okudum.

Korkma hiç. Dişi uyuşturuyorlar zaten.

Hem sen dişlerine bakma, sonra kork.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.2010, 17:03   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Kanal Tedavisi nedir?
Nedir mi?

Benim en çok korktuğum şeydir. Hani seni korkutmak gibi olmasın da
LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kanal, nedir, tedavisi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler