Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.03.2020, 16:09   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Adamlık nedir, kimler adamdır, siz adam mısınız?

Adamlık nedir, kimler adamdır, siz adam mısınız?

Kimler adamdır, babası adam olan kişiler doğrudan adam mıdır.

"Ben adamım" diyen herkes adamlık unvanını elde edemez. Fakat gerekli adamlık kriterlerini sağlayan kişi, belli bir süre sonra "adamlık" statüsü kazanabilir.

Adamlar adamdır, adam olmayanlar adam değildir.

Adamlık ve adam olma durumu, erkek bilincinin en yüksek noktaya ulaşarak kendini var etmesidir. Adamlık, bir üst erkeklik halidir. Herkes adam olamaz.

Günümüz terminolojisinde adamlık kavramı ve bu kavramın içini doldurarak "adam" unvanını kendine yakıştıran kimseler, oldukça delikanlı bireylerdir ve ne yaparlarsa yapsınlar asla delikanlılıklarından taviz vermezler.

Evrensel iyi-kötü ve doğru-yanlış algıları, adamlara işlemez. Onların yaptıkları her şey doğru, yapılmasını doğru bulmadıkları her şey de yanlıştır.

İki adamın birbirine ters düşmesi yaygın bir durum olmakla birlikte, adamlar en çok adam olanlarla anlaşır.

Adamlık bir oluş hali ve meziyettir. Kendisi dışında herkesi özgürce yargılayabilme hakkını da kendi kendine veren adamlar, her yaptıkları doğru olduğu için geri adım atma davranışı göstermez. Adamlar geri adım atmaz, Atıyorlarmış gibi göründüğünde de sorun adam olmayanları algılarındadır. Adamlar cesurdur ve fikirlerine kurşun işlemez. Eylemlerine de.

Adam olma hali, kişiye fiziksel güçle evreni yönlendirebilme becerisi verir. Eğer adamsanız, bir kişiyi fiziksel ya da ruhsal şiddete maruz bırakarak "terbiye" edebilirsiniz. Hatta bu, adam olanların en büyük ortak özelliğidir. Adamlar şiddetle yaşar. Sevgileri de şiddetlidir, nefretleri de. Fiziksel şiddetin de ruhsal şiddetin de en iyisini onlar uygular. Adamlar adamdır.

Adamlar hayatlarındaki kadınlara şiddet göstererek beslenir. Duygusal ya da fiziksel şiddetin her türlüsü, adamlık güçlerini artırır. Şiddet uygulamayan erkek birey, adam değildir. Öyle "Ben adamım" diye ortalarda gezemez, alırlar façasını. Yok öyle. Tabii. Bedavadan adam olunur mu? Adam olmak o kadar kolay mı?

Adam kişiler, istediklerini elde etmek için her yola başvurabilirler. Onlar için dünya bir savaşın en çetin cephesidir. O cepheden galibiyetle çıkmak, kendilerinin en büyük hedefidir. Peki, galibiyetleri nedir? Onu bilemeyiz. Biz o üst bilince sahip değiliz.

Adam olduklarını kabul etmeden -hafazanallah- başlarına bir şey geliverirse gözleri açık gider. Tüm dünya el ele tutuşup kendilerinin etrafında dönerek "Sen adamsın ve yaptığın her şey kesinlikle doğru" diyerek nedamet getirmeli, adamdan af dilemelidir.

Adamın kadına uyguladığı şiddet kesinlikle sevgisindendir. Sevdiğinden kıskanır, sevdiğinden aşağılar, sevdiğinden döver, sevdiğinden hor görür, sevdiğinden taciz eder, sevdiğinden hapseder, sevdiğinden yargılar, sevdiğinden küfreder, sevdiğinden özel hayatın gizliliğini ihlal eder, kendi eşini/sevgilisini sevdiğinden onu aldatır, sevdiğinden öldürdüğü bile olur. Adamlar, dünyanın en sevgi dolu bireyleridir.

Adamlar, adam gibi sever. O telefon açılmadı mı? Adam bağırır, sevdiğinden. O iş yemeğine gidildi mi? Adam zehir eder. Zira etraf it kopuk kaynar, herkes adam olmadığından dünya kadınlar için tehlike doludur. Adam korur. Şiddetli korur. Sahiplenen adam tutuşuyla korur. "Kız ben seni bulmaz mıyam, saçlarını yolmaz mıyam" der adamlar. Adamlar var ya, helal olsun, adamdır onlar adam!

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, adam olan kişinin yaptığı hiçbir şey, hiçbir koşulda yanlış değildir. Adamlar bir takım kurup Survivor'a katılsa her hafta dokunulmazlık oyunu onların olur. Aaa, doğru ya... Evet, neyse.

Misal toplumca "istismar" olarak adlanan hiçbir şey, adamlar yaptığı sürece istismar değildir. Onların kendi nedenleri, kendi haklı yönleri vardır.

Adamlar delikanlılıklarından öyle yapar, adamlar ciddidir. Adamlar, dünyanın tamamının ve dünyada yaşayan tüm insanların sahibi oldukları algısına sahiptir. Sokak ortasında sizi dövebilirler ya da hayatınızı mahvedecek izleri üzerinizde bırakabilirler. Neden? Zira siz adamınsınızdır. İtirazı olan yallah adam olmayanlara.

Gerçi adam olmayanlarla birlikte olmanız da adamlardan nasibinizi almayacağınız anlamına gelmez. Adamlar dokunulmazdır ve koca devran onların yüzü suyu hürmetine döner.

Misal, kendi eşine bir kişi "baktığı" için sokak ortasında kavga çıkartan adamlar, eşlerinin yanlarında olmadığı bir gün, istedikleri kadına yaklaşabilirler. Reddedildiklerinde sinirlenebilir, bu konuyu bir tür obsesyon haline getirip o kadının peşine düşebilir, hayatını ona dar edebilir. Adamlar kadınları çok sever. Zor sevdiklerinden değil, çok sevdiklerinden böyle olur.

Adamlık, özgüvenin etik yargılardan sıyrılmış halidir. Adam olan kişi, kunt bir özgüven duvarının üstündedir. Bu yekpare duvarın üstünden dünyaya bakan adamlar, herkesten daha güçlü ve iyi olduğuna inanmaktadır. Adamlık doğruluktur, erkek olmak kolaydır da, adam olmak zordur.

Adam nedir, kime adam denir, kim kendine adam der biliyoruz artık. Adam olmayanlarla dolu dünyada onların işi çok zor. Sürekli adam olmayanlar kendilerini çekemediği için saçma şeyler yapıyor ve adamlar kendini savunmak zorunda kalıyor. Adamların işini zorlaştırmayalım. Hadi canım, hadi gülüm, sağdan sağdan.

Ha bu arada, seneye adamlık başvurusu yapacaklara şimdiden başarılar. İşiniz çok zor, çıta çok yükseldi. Adamlık statüsüne hak kazanabilmek için bile "yürek" gerek artık. Adam olmayanların sahip olmadığı yürekten hem de!

https://www.milliyet.com.tr/adamlik-...-molatik-9865/
6 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.2020, 22:15   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Adamlık nedir, kimler adamdır, siz adam mısınız?

Adam olmak, kadın olmak... Kısacası insan olmak. Zor zanaat..

Öğreniyorum insan olabilmeyi diyeyim.

Teşekkürler paylaşım için.
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.2020, 23:52   #3
Livan
Gerçek Üye

Tanrı, önce adamı (Adem'i) yarattı. Sonra Havva'yı. Her şaheserden önce bir kabataslak bulunur çünkü. ))
Eski 27.03.2020, 00:05   #4
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Tanrı, önce adamı (Adem'i) yarattı. Sonra Havva'yı. Her şaheserden önce bir kabataslak bulunur çünkü. ))
Aslında tanrılarımız bir bütün olarak insan soyunu yarattı. Adem'ler de, Havva'lar da aynı yaratım sürecinin içinden çıktılar. Hatta birden fazla insan türü çıktı ortaya. Diğerleri ortadan kalktı. Bir tek Homo Sapiens kaldı.

Ana rahmindeyken iki cinsiyeti birden taşıyoruz. Cinsiyet ayrımı sonradan oluşuyor. Bu yüzden erkeklerin de, hiç bir işe yaramadığı halde memeleri var.

Mesele erkek veya kadın olmakta değil. Mesele "insan" olmakta, "adam" olmakta. Buradaki "adam", kadını da kapsıyor erkeği de. Ama bütün erkekleri ve bütün kadınları değil, bazılarını... Adam olabilmiş olanlarını...
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.2020, 00:31   #5
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Aslında tanrılarımız bir bütün olarak insan soyunu yarattı. Adem'ler de, Havva'lar da aynı yaratım sürecinin içinden çıktılar. Hatta birden fazla insan türü çıktı ortaya. Diğerleri ortadan kalktı. Bir tek Homo Sapiens kaldı.

Ana rahmindeyken iki cinsiyeti birden taşıyoruz. Cinsiyet ayrımı sonradan oluşuyor. Bu yüzden erkeklerin de, hiç bir işe yaramadığı halde memeleri var.

Mesele erkek veya kadın olmakta değil. Mesele "insan" olmakta, "adam" olmakta. Buradaki "adam", kadını da kapsıyor erkeği de. Ama bütün erkekleri ve bütün kadınları değil, bazılarını... Adam olabilmiş olanlarını...
Anladım anlamadım gibi bir şey oldu Cim. 'Tanrılar' ifadesinden neyi kastettiğini şöyle tahmin ediyorum. Değişik inanç çeşitlerindeki değişik tanrı anlayışlarını kastediyosun sanırım.

Önce 'insanı Tanrı yarattı' demiş oluyosun ve hemen ardından, bilimsel bir teori (Homo Sapiens)ye geçiyosun. Bu noktayı yeteri kadar açıklama imkanın var mıdır yok mudur bilemem, ama, izaha muhtaç bir durumdur. Çünkü, 'yaratma' ile 'insanın yer yüzünde ilk kez görülüşü' şeklindeki bilimsel tahminler veya yaklaşımlar ayrı durumlardır. Bunun karşılaştırılmasını yapmağa kalkmak da çok önemli bir şey değildir.

'Buradaki adam, kadını da kapsıyor' demişsin. Öyle sanıyorduk genellikle, ama, kadınlar bundan pek de ikna olmadılar sanırım ki, literatürde bilim adamı, iş adamı gibi klişeler değişti ve bilim insanı, iş insanı gibi kullanımlar ortaya çıktı.

Başlık sahibinin bağlamından da kopmayalım, ayıp olmasın başlık sahibine.
Eski 27.03.2020, 00:41   #6
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:

Alıntı:
Aslında tanrılarımız bir bütün olarak insan soyunu yarattı. .
#

Kac tane tanrimiz vardi?.

Alıntı:
Adem'ler de, Havva'lar da aynı yaratım sürecinin içinden çıktılar. ..

Birden fazla Adem veya Eva oldugu hic bir kitapta gecmiyor!.

Alıntı:
Hatta birden fazla insan türü çıktı ortaya. .

Himm, bunlar AK´lar, Trollar, Ensarcilar olarakmi ayriliyordu?.

Alıntı:
Diğerleri ortadan kalktı. .

Digerleri olarak kimleri kast ediyorsun?.

Alıntı:
Bir tek Homo Sapiens kaldı.

Bak simdi Peygamberin pesine düsecek!.

Düsünmeden Homo nasil diye bilirsin?.

Alıntı:

Ana rahmindeyken iki cinsiyeti birden taşıyoruz.

.

Häää??????.

Alıntı:
Cinsiyet ayrımı sonradan oluşuyor. .

Ensar bunun halen farkina varamamis, Kuran Kursuna gelenlere saldirmakta!.

Abi olarak neden onlara bu ayriligi ögretmedin?.

Alıntı:

Mesele erkek veya kadın olmakta değil. Mesele "insan" olmakta, .

Aha!.

Alıntı:

Ama bütün erkekleri ve bütün kadınları değil, bazılarını... Adam olabilmiş olanlarını...

Sey, hic olmazsa Aristo konusunuda acip Vodkanin nasil yapildigini aciklamisti!.

Yahu bir iyilikte sen yapta, ne kullandigini, üretilisini acikla!.

Yoksa Millet Can derdindeyken, Yargi Paketinde AKP ve MHP anlasip, Cocuk Tecavüzcülerini ve Uyusturucu Baronlarini serbest birakmasindanmi, göklerde ucuyorsun?.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.2020, 00:41   #7
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Anladım anlamadım gibi bir şey oldu Cim. 'Tanrılar' ifadesinden neyi kastettiğini şöyle tahmin ediyorum. Değişik inanç çeşitlerindeki değişik tanrı anlayışlarını kastediyosun sanırım.

Önce 'insanı Tanrı yarattı' demiş oluyosun ve hemen ardından, bilimsel bir teori (Homo Sapiens)ye geçiyosun. Bu noktayı yeteri kadar açıklama imkanın var mıdır yok mudur bilemem, ama, izaha muhtaç bir durumdur. Çünkü, 'yaratma' ile 'insanın yer yüzünde ilk kez görülüşü' şeklindeki bilimsel tahminler veya yaklaşımlar ayrı durumlardır. Bunun karşılaştırılmasını yapmağa kalkmak da çok önemli bir şey değildir.

'Buradaki adam, kadını da kapsıyor demişsin. Öyle sanıyorduk genellikle, ama, kadınlar bundan pek de ikna olmadılar sanırım ki, literatürde bilim adamı, iş adamı gibi klişeler değişti ve bilim insanı, iş insanı gibi kullanımlar ortaya çıktı.

Başlık sahibinin bağlamından da kopmayalım, ayıp olmasın başlık sahibine.
O bağlamdan kopmamak için o sorduğun konuları başka yerde ve başka bir zaman tartışalım istersen Livan. Yine geç oldu ve yatma zamanı geldi ve o konular da üç beş cümleyle halledilecek cinsten değil.

İyi geceler.
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.2020, 00:43   #8
Livan
Gerçek Üye

Anladım, olur tabi.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adam, adamdır, adamlık, kimler, mısınız, nedir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler