Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.04.2021, 14:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Okul Öncesi Dini Eğitimde Rekor: 182 Bin Çocuk Kuran Kursunda

Okul Öncesi Dini Eğitimde Rekor: 182 Bin Çocuk Kuran Kursunda

Kuran kurslarına 12 yaş sınırı getiren düzenlemenin kaldırılmasıyla Diyanet’in ulaştığı çocuk sayısı her yıl katlandı. 2015’te 15 bin öğrencinin eğitim gördüğü 4-6 yaş Kuran kurslarına 2020’de 181 bin 808 çocuk gitti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitimde artan etkinliği, resmi verilere de yansıdı. MEB ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla eğitimin hemen her kademesinde etkin hale getirilen Diyanet, 4-6 Yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrenciye okulöncesi eğitim verdi. Kurslarda eğitim gören çocukların sayısı 2015 yılından 2020 yılına kadar yüzde bin 91 arttı.

Eğitimcilerin, öğrencilerin pedagojik gelişimleri açısından büyük önemde olduğunu belirttiği okulöncesi eğitime ilişkin, “Kurslarımıza katılan öğrenci sayısını düşürüyor” değerlendirmesi yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 Yaş Kuran kurslarıyla yüz binlerce çocuğa ulaştı. Diyanet’in resmi verilerine göre, 2015 yılında 15 bin 265 olan 4-6 Yaş Kuran Kursları’ndaki öğrenci sayısı, 2019 yılında 170 bin 513’e, 2020 yılında ise 181 bin 808’e ulaştı.

Kuran kurslarına katılımın düşük olduğunu savunan ve 4-6 yaş Kuran kurslarıyla 200 bin öğrenciye uğraşmayı hedefleyen Diyanet, amacını büyük oranda gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığıyla “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” protokolü imzalayarak din personeline çocuk gelişimi eğitimi veren Diyanet’in 4-6 yaş Kuran kurslarına son dört yılda 523 bin 823 çocuk gitti. 4-6 yaş Kuran kurslarına ilişkin her yıl açıklanan ve Diyanet’in okulöncesi eğitimdeki etkinliğini ortaya koyan verilere göre, 2015 yılı itibarıyla kurslara giden çocukların sayısı şöyle kaydedildi:

•2015 ▸ 15 bin 265
•2016 ▸ 55 bin 321
•2017 ▸ 87 bin 790
•2018 ▸ 131 bin 26
•2019 ▸ 170 bin 513
•2020 ▸ 181 bin 808

Kurslar alarm veriyor

Diyanet’in 4-6 yaş Kuran kurslarını mercek altına alan akademik araştırmada, küçük yaştaki çocukların pedagojik eğitimi olmayan kadrosuz öğreticilere emanet edildiğine dikkat çekildi. Araştırmada, “Diyanet’in programı dört yaşındaki çocuklara uygun değil” tespiti yapıldı. Fiziki şartlarının yetersizliği vurgulanan araştırmada, bazı kurslarda 30 çocuğa yalnızca bir tuvaletin düştüğü, lavaboların uygun olmadığı bildirildi.

KAYNAK
Eski 23.04.2021, 12:28   #2
Megan
Uzman Üye

Standart Cevap: Okul Öncesi Dini Eğitimde Rekor: 182 Bin Çocuk Kuran Kursunda

İnsanin dinini ogrenmesi elbette onemli.
Ama bu belli bir amaca hizmet etmek icin degil gercekten islami tsm anlamiyla ogrenip uygulayabilmek icin yapilmali.Bunun icin ilk is bunu ogreticek kisileri gercek anlamda yetistirmek,egitmek ve bunu sadece yuce islam dinini ogretmek amaciyla yaptiklarini ozumzeterek olur.
Yoksa ben ogretici oldum diyen herkesin yapacagi is degil.Hos olmayan bir cok olay ne kadar saklanmaya calisilsada mutlaka gunun birinde mutlaka ortaya cikiyor.
Sunu asla unutmayalimALLAH bize sah damarimizdan cok daha yakin.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.2021, 13:08   #3
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kuzey Kıbrıs'ta 'Kur'an kursları' tartışması nasıl başladı, Türkiye neden tepkili?

Kaynak, Getty Images

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi dün ülkede Din İşleri Komisyonu'nun Kur'an kursu düzenlemek ve hafızlık belgesi vermek gibi yetkilerini Anayasa'ya aykırı buldu. Türkiye karara sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, "KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı süratle bu yanlışından dönmelidir, yoksa bizim atacağımız adımlar da farklı olacaktır" dedi.

Kuzey Kıbrıs'ta Hizmet Sendikası (Hizmet-Sen), Din İşleri Dairesi'ne bağlı bir kurum olan Komisyon'un dini eğitim verebilme yetkisinin laiklik ilkesine aykırı olduğu öne sürdü.

Sendika konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

Oy çokluğuyla alınan kararı, Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu:

"Laik bir Cumhuriyetin varlığı için, ülkede din hürriyeti bulunması ve ayrıca din ve devlet işlerinin birbirlerinden ayrı olması gerekir. Bu kuralın gereği olarak laik bir devletin dini kurumları devlet fonksiyonları görmemelidir. Aynı şekilde devlet kurumları da din fonksiyonlarını ifa etmemelidir."

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56771788
3 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.2021, 20:52   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Kurslar alarm veriyor

Diyanet’in 4-6 yaş Kuran kurslarını mercek altına alan akademik araştırmada, küçük yaştaki çocukların pedagojik eğitimi olmayan kadrosuz öğreticilere emanet edildiğine dikkat çekildi. Araştırmada, “Diyanet’in programı dört yaşındaki çocuklara uygun değil” tespiti yapıldı. Fiziki şartlarının yetersizliği vurgulanan araştırmada, bazı kurslarda 30 çocuğa yalnızca bir tuvaletin düştüğü, lavaboların uygun olmadığı bildirildi.
Pedagojik eğitimleri için kuran kursu, gelişimini tamamlamayan 4 yaşındaki çocuklara çok zararlı. Dinini öğrenmelerine kimsenin karşı değilim; ancak herşeyin bir zamanı var. Bu çocukların dışarıda arkadaşlarıyla oynamaları lazım.

Dini eğitime zorlandıkları için ileride deist olacak çocuklar yetiştiriyorlar, aslında bir nevi kötülük yaptıklarının farkında değiller.

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.2021, 21:31   #5
Rosebud
Müdavim

Hayır çok merak ediyorum, bir insan için bu kadar elzem ne öğreniyorlar orada!
Arapça sure ezberini din eğitimi zanneden bir anlayışla bu ülke ancak Arap milliyetçiliğine bürünür.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.04.2021, 21:37   #6
Canan
Çiçekci kız

Ne mi öğrenecekler....
Allahın gözüne girip, cennetten yer ayarlayacaklar.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çocuk, dini, eğitimde, kuran, kursunda, okul, Öncesi, rekor

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)