Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Güzellik ve Moda > Örgü | Tığ İşleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.01.2009, 04:52   #11
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Örgü Örme Teknikleri - Resimli-Animasyonlu Anlatım

şiş'e ilmik atmak - 2

İpliğimizi baş parmak ile işaret parmağı arasında şekilde görüldüğü gibi atıyoruz.

Baş parmak ve işaret parmağımızı ipliğin iki yanından geçirerek birleştiriyoruz

Parmaklarımızı çektiğimizde oluşan 2 ilmeği şişe alıyoruz

Diğer ilmeklerimizi atarken ipliğimizi 1 ci resimde olduğu gibi bir ucu başparmakta diğer ucu işaret parmağımızın üstünde olacak şekilde parmaklarımıza atıyoruz daha sonra şekilde görüldüğü gibi şişi once başparmak tarafına

Daha sonra işaret parmağı tarafına batıp ilmeğimizi çekiyor ve şişimizin üzerine alıyoruz

Örgümüze kaç ilmek başlıyacaksak ipliğimizi 4.cü ve 5.ci resimde anlatılan şekilde ilmekler halinde şişe alıyoruz
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2009, 04:52   #12
Kartal
Müdavim

ÖRGÜYE BAŞLAMA TEKNİKLERİ

İlmik atmak için yaklaşık 30'dan başlayabilirsiniz ya da arzu ettiğiniz büyüklükte yapacağınız sayıda atabilirsiniz. İlmik yapmak için biraz uzun bıraktığınız ipi sol başparmağınıza dolayın, sağ elinizle tuttuğunuz şişi başparğınıza sarılı olan ipin içinden geçirip sonrada diğer boşta kalan ipi şişe alarak başparmağınıza sarılı ipin içinden geçirin(soldan sağa)ve gevşek olan ilmeğı ipi çekerek sıkın. Gereken ilmik sayısı kadar işlemi tekrarlayın.

Düz örgü
Düz sıra yapmak işin en kolay yöntemidir. Bir sırayı şekilde görüldüğü gibi aynı yöne doğru örüyorsunuz.

Lastik
Bir kaç küçük formül ile ortaya çeşitli örnekler çıkarmak mümkün. İki ilmek düz örgü iki ilmek tersi yönünde uyguladığınız zaman yandaki örneğin ortaya çıktığının göreceksiniz.

Azaltmak
İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz kesmek istediğimiz alana kadar düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Ve azaltmak istediğimiz sayıya geldikten sonra yine tek ilmek alarak örmeye devam edebilirsiniz.

Arttırmak
Örgüde düzgün bir şekilde ilmik arttırmak için, sağ elinizde sarılı olan yünü sağ tarafta bulunan şişe bir kez dolayarak sol taraftan ters alınan ilmek alınır.

Kapatmak
İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz ve düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Bitiridiğini sıranı kenarlarının düzgün olmasına dikkat edin

Haroşa örgü tekniği animasyonu:

Şiş'de kesme işlemi
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2009, 04:53   #13
Kartal
Müdavim

İlk İlmek Yapma

İlmek Yapma

Örgüya Başlama

Düz Örgü

Ters Örgü

Delikli Artırma

Düzden Artırma

Tersten Artırma

Sondan Artırma

Düzden Bitirme

Tersten Bitirme

Tek Örgü Yapma

Düz Örgü:1. sıra: Bütün ilmekleri yüz örün.2. sıra: Bütün ilmekler ters örün.Örgü bitimine dek bu iki sırayı hep tekrarlayın.

Tersten Düz Örgü:(Düz örgünün tersidir)1. sıra:Bütün ilmekleri ters örün.2. sıra:Bütün ilmekleri yüz örün.Örgü bitimine dek bu iki sırayı tekrarlayın.

Haraşo:Gidiş ve dönüş sıraları hep ters örülür.

Pirinç Örgüsü:1. sıra: 1 ilmeği yüz 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna dek gidin.2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.

Çift Pirinç Örgüsü:1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.

Başlangıç Örgüsü:1. sıra: 1 ilmeği yüz örün, ipliği öne alın, 1 ilmeği örmeden tersten alın, ipliği arkaya alın, bu şekilde sıra sonuna dek devam edin.2. ve sonraki sıralar: Yüz ördüğünüz ilmekleri örmeden tersten alın, örmeden tersten aldığınız ilmekleri yüzden örün.

1/1 Lastik:1. sıra: 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar bunu tekrarlayın.2. ve sonraki sıralar: İlmekleri oldukları gibi örün.

2/2 Lastik:1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.2. sıra ve sonraki sıralar: İlmekleri oldukları gibi örün.

Selanik Örgüsü:1. sıra: 1 ilmeği ters örün,yanındaki ilmeği örmeden tersten alın ve ipliği şişe bir kez dolayın. Sıra sonua dek bu şekilde devam edin.2. sıra: Önceki sırada ters ördüğünüz ilmeği örmeden alın ve ipliği şişe bir kez dolayın, örmeden aldığınız ve dolama yaptığınız ilmekleri birlikte ters örün.Örgü sonuna dek bu iki sırayı tekrarlayın.

Özellikle fantazi örgü örerken, bazı temel ilmekler kullanılır.

Çaprazlama:
Saç örgüsünün en basit şeklidir. 2 veya daha fazla ilmek sayısı üzerinden şöyle yapılır. 1. ilmeği bekletin, sonraki ilmeği yüz örün. İlmeği önde bekletirseniz sola çaprazlama, arkada bekletirseniz sağa çaprazlama adını alır. Ayrıca bir de çift çaprazlama vardır. O da şöyle yapılır. 1. ilmeği bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz ördükten sonra, beklettiğiniz ilmeği yüz örün. Yine önde bekletirseniz sola çift çaprazlama, arkada bekletirseniz sağa çift çaprazlama olur.

Düz Çaprazlama:
1 ilmeği sağ şişe kaydırın, sonraki ilmeği yüz örün ama şişten çıkarmayın, kaydırdığınız ilmeği yüz ördükten sonra, ikisini birden şişten kaydırın. Daha sonra da beklettiğiniz ilmeği yüz örün.

Uzun İlmek:
Şişi ilmeğe batırın, ipi şişe bir kez dolayacağınız yerde, iki veya üç kez dolayın. Sonra, ilmeği normal olarak örün. Dönüşte ilmeği oluduğu gibi örün, doladığınız ilmekleri ise şişte bırakın. Böylece uzun ilmek elde edersiniz.

Çift İlmek:
Şişi örmeniz gereken ilmeğin altındaki ilmeğe batırın. ( bir alttaki ilmeğe) Bu ilmeği yüzden örün.

Kenar İlmeği:
İşin düzgün olması için, baştaki ilk ilmek örmeden alınır.

Dönük İlmek:
Örülecek olan ilmeği normal olarak değil de tersten alarak örme işlemidir.

Atma:
İlmeği örmeden önce, ipliği sağ şişe bir veya bir kaç kez (örgünün tarifinde söylenen sayıya göre) dolama işlemidir.

Kaydırma:
Sol şişteki bir veya bir kaç ilmek sağ şişe örmeden alınır.

Bindirme:
Tek veya çift olabilir. Bir tür eksiltme işlemidir. İlmeği daha önce veya sonra, örülen ilmeğin üzerinden kaydırmaktır. Önceki ilmeğin üzerine kaydırılırsa sağa bindirme, sonrak ilmeğin üzerine kaydırılırsa sola bindirme adını alır.
Kaydırdığınız ilmek, birlikte örülen iki ilmeğin üzerine bindirilirse çift bindirme olur.
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.06.2012, 23:07   #14
Basakca
Müdavim

Nereden denk geldim bu konuya? Örgü mevsimi de değil ama

Animasyonlar örgü örmek için hevelendiriyor gibi

Çorap mı örsem?Diyeceğim de bilmiyorum.

Hadi iyisiniz yırttınız yine

2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.06.2012, 00:52   #15
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Selanik modelini ilk öğrendiğim zamanlarda ,atkı yapıp çevremde ki herkese hediye etmiştim o hevesle

Animasyonlu , geniş kapsamlı anlatım bilmeyenler için güzel bir yol gösterici olmuş.
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.02.2013, 19:59   #16
CadII
Hotantu Kabilesinden

Ne kadar güzel hazırlanmış konu. Teşekkürler

H.
CadII'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 26.03.2020, 02:04   #17
OkyanusunKalbi
WoodStock

Foruma girmediğim sıralarda sıkıntıdan ne kazaklar ördüydüm.
O ördüğüm kazakları, hazır kazaklara değişmem. Hem kaliteli, hemde daha sıcak tutuyor.

Yazında delikli merserize kazak öreceğim. Tabi şu sıkıntılı günler geçerse...

Paylaşım için teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anlatım, Örgü, Örme, resimlianimasyonlu, teknikleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler