Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar

İnsan Sağlığı ve Hastalıklar İnsan sağlığını etkileyen faktörler ve tedavileri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.05.2021, 22:57   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Erkek Kısırlığına Dair Modern Çözümler

Erkek Kısırlığına Dair Modern Çözümler

Araştırmalara göre, 23 yıl önce erkek infertilitesi (kısırlık) yüzde 30'ken günümüzde bu oran yüzde 50'ye ulaştı. Fakat son gelişmelerle erkek kısırlığının da önüne geçilebiliyor. Sperm olmaması durumunda bile kök sperm hücreleriyle çocuk sahibi olmak mümkün olabiliyor.

Evli çiftlerin yaklaşık beşte biri istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadıkları için doktora başvuruyor. İnfertilite yani kısırlık problemine her iki cinsiyette de eşit oranda rastlanıyor ve tedaviler kişiye özel olarak planlanıyor.

Örneğin çevresel koşulların da bozulmasıyla önemi giderek artan erkek infertilitesinde günümüzde modern yöntemler öne çıkıyor hatta sperm olmaması durumunda bile kök sperm hücreleriyle çocuk sahibi olmak mümkün olabiliyor. Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, erkeklerde görülen infertilite ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İlk atılacak adım sperm tetkiki yaptırmak
Çiftler bir yılın sonunda doğum kontrol yöntemi kullanmadıkları halde çocuk sahibi olamıyorlarsa kadınların bir jinekoloji uzmanına, erkeklerin de bir üroloji uzmanına başvurması önem taşımaktadır. İnfertilite her iki cinsiyette de eşit oranda görülür. Ancak bazen her ikisinin de ortak olarak etkilendiği durumlar olabilmektedir. Bu nedenle yardımcı üreme teknikleri yönünden çiftlerin birlikte ele alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Erkekler için ilk olarak en basit olan sperm tetkiki yapılır. Hiç sperm çıkmadığı veya çok az olduğu durumlarda öncelikle bu durumun çözülmesi gerekir. Eğer sperm sayısı ve kalitesi normal ise kadın, jinekoloji uzmanı tarafından değerlendirilir.

Bazen problem ilaç tedavisi ve doğru beslenmeyle giderilebiliyor

Erkeklerde kısırlığın en sık görülen nedenlerinden biri “Varikosel” denilen damar genişlemeleridir. Ancak her üç hastanın birinde iyi yapılan bir varikosel ameliyatı sonrası gebelik elde edilmesi mümkün olmaktadır. Varikosel dışındaki erkek kısırlığı nedenleri ise; hormonal bozukluklar, iltihabi bozukluklar, oksidatif stres denilen sperm DNA bozulması ile sonuçlanan etkenlerdir. Bunlar, güncel testler ile artık rahatlıkla tanı konulabilecek problemlerdir. Hava kirliliği ve elektromanyetik dalgaların bu hasarları tetikleyebileceği düşünülür. Sperm normal olsa bile DNA hasarı nedeniyle gebelik elde edilemeyebilir. Ancak bu sorunlar ilaçlar ve beslenme ile tedavi edilebilir.

TESE yöntemiyle azospermiye çözüm
Menide hiç sperm olmaması durumuna azospermi adı verilmektedir. Bazı kişilerde doğuştan sperm olmayabilir. Erken yaşta erkek çocuklarında testislerin 6 aya kadar yerine inmemesi ya da geç inmesinden kaynaklanan sperm bozukluklarıyla da karşılaşılabilir. Hiç sperm çıkmaması ve spermin sonradan bozulması durumları da tedavi edilebilir.

Bazen kanal tıkanıklığı ya da hormonal bozukluklar nedeniyle azospermi olabilir. Bu tabloda da hasta başarıyla tedavi edilebilir. Bunlar dışında ise tüp bebek yöntemleri ile çocuk sahibi olmak mümkün olabilir. Testis içindeki canlı spermler, TESE denilen yöntemle, ameliyat mikroskobu altında görülen uygun alandan alınarak çocuk sahibi olunabilir.

Sperm hücresi yoksa bile çocuk sahibi olunabilir
Testislerden alınan dokularda sperm olmayan ancak kök sperm hücresinin bulunduğu vakalarda da hastaların çocuk sahibi olma potansiyelleri vardır. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde bu hücrelerin gelişimlerinin hangi aşamada durduğuna göre, uygun tedavi yöntemi ile tüp bebek yapılması mümkündür. Vücudun diğer bölgelerindeki kök hücrelerden de sperm elde etme çalışmaları deneysel olarak devam etmektedir. Ancak henüz insanlar için onaylanmış olan çalışma bulunmamaktadır.
Çiftlerin bebek sahibi olmaya çalıştıkları dönemde; vakit kaybetmeden uzman yardımı almaları, umutsuzluğa kapılmayıp sabırlı olmaları ve tedavi planlamasına harfiyen uymaları önemlidir.

Bebek sahibi olmak isteyen erkeklere 7 öneri
  • Sigaradan uzak durun.
  • Obezite hastalığınız varsa profesyonel yardım alarak kilo verin.
  • Stresten uzak durmaya çalışın. Eğer başaramadığınızı düşünüyorsanız uzman yardımı almaktan çekinmeyin.
  • Akdeniz tipi beslenme tarzını benimseyin
  • Antioksidan yönünden zengin ve taze gıdalar tüketin.
  • Fast food tüketmeyin, işlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durun. Bu tür besinler erkeklerde hormon dengeleriyle oynadığından kısırlık riskinin artmasına yol açmaktadır.
  • Keçiboynuzu ve portakal suyu gibi vücuttan toksinleri uzaklaştırabilen besinleri tercih edin.
Kaynak
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2021, 13:26   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Erkek Kısırlığına Dair Modern Çözümler

Bana deseler ki kısır kalacaksın ama hiç hasta olmayacaksın. Nereyi imzalıyoruz diye koşa koşa giderdim. Kısır kalmayı o kadar çok istiyorum ki.^^
Eski 13.06.2021, 03:46   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kötü insanlar çiftleşmesin zaten. Ruh hastası anne babadan sağlam çocuk çıkar mı, çıkmaz.

Kısır kalsın böyle ebeveynler daha iyi.

---

@Heliosaga, seni kastetmedim. Sağlam insanların üremesi lazım. Bu pis dünyaya temiz çocuklar getirmeden de dünya dünya olmaz.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.06.2021, 12:43   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Kötü insanlar çiftleşmesin zaten. Ruh hastası anne babadan sağlam çocuk çıkar mı, çıkmaz.

Kısır kalsın böyle ebeveynler daha iyi.

---

@Heliosaga, seni kastetmedim. Sağlam insanların üremesi lazım. Bu pis dünyaya temiz çocuklar getirmeden de dünya dünya olmaz.

Alınmadım çünkü ben sağlam insan değilim^^ Dolayısıyla üremek gibi bir gayem yok biliyorum çünkü.

Doğaya saygı duyduğum kadar hiçbirşeye saygı duymadım. İnsan bu dünyanın virüsüdür bu gerçeğe her zaman inanırım.

Benden baba olmaz. Kucağımda bir insan yavrusu ile kendimi düşünmek çok komik kaçıyor. "Baba" cümlesine çok yabancı kalırım. Bir kadının çıkıp bana "hamileyim" cümlesini kurması karşısında "analı babalı büyüsün ama bendense aldıralım" diye öküzce bir cevap verebilirim.

Birde nasıl söylesem. Kısırlıktan daha iyi doğum kontrol yöntemi var mı yok. Kafam o kadar rahat olurdu ki hatta bunla ilgili vasektomi olmak istemiştim ama öncesinde psikolojik olarak rapor almamı istediler. Dolayısıyla o iş olmadı.
Eski 13.06.2021, 14:04   #5
Rosebud
Müdavim

18 yaşlarımdayken varikosel denilen bir rahatsızlık geçirmiştim, doktor kısırlık yapar ameliyattan başka çaresi yok demişti epey direndim ameliyat olmamak için tam hatırlamıyorum belki 5 yıl falan olmadım kısırlık falan değildi derdim fakat çok ağrı yapmaya başladığı için mecburen oldum.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.06.2021, 02:16   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Heliosaga Mesajı göster
Alınmadım çünkü ben sağlam insan değilim^^ Dolayısıyla üremek gibi bir gayem yok biliyorum çünkü.

Doğaya saygı duyduğum kadar hiçbirşeye saygı duymadım. İnsan bu dünyanın virüsüdür bu gerçeğe her zaman inanırım.

Benden baba olmaz. Kucağımda bir insan yavrusu ile kendimi düşünmek çok komik kaçıyor. "Baba" cümlesine çok yabancı kalırım. Bir kadının çıkıp bana "hamileyim" cümlesini kurması karşısında "analı babalı büyüsün ama bendense aldıralım" diye öküzce bir cevap verebilirim.

Birde nasıl söylesem. Kısırlıktan daha iyi doğum kontrol yöntemi var mı yok. Kafam o kadar rahat olurdu ki hatta bunla ilgili vasektomi olmak istemiştim ama öncesinde psikolojik olarak rapor almamı istediler. Dolayısıyla o iş olmadı.
Katılıyorum valla aynı fikirdeyim.

Zaten bu dünyada bize bayılmıyor. Oyy vardı ya öyle şarkı.

2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çözümler, dair, erkek, kısırlığına, modern

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler