Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.05.2012, 22:11   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kitabe ve Kütüphane

Kitabe ve Kütüphane

Bugünkü Adıyla Beyazit Devlet Kütüphanesi ( 1900'de)

Kütüphanelerin mazisi yazının varlığı kadar eskidir. Asur, Bâbil ve Hitit medeniyetlerinden günümüze ulaşan ve yazı yazmak için kullanılan kil tabletler çok eski devirlere ait kitap ve kütüphanecilikle ilgili bilgiler vermektedir. Bu medeniyetlerde zamanla yazılı tabletlerin korunması, saklanması için odalar teşkil edilmiş böylece kütüphaneler oluşmuştur.

Kütüphaneyle ilgili olarak yapılan araştırmalar ve kazılarda elde edilen bilgiler M.Ö. 2400 yıllarına kadar uzanmaktadır. Asur Devleti Hükümdarı Asurbanipal tarafından M.Ö. 625 yılında kurulan Ninova Kütüphânesi bilinen en eski kütüphanedir. Romalılar tarafından yakılan Mısırdaki meşhur İskenderiye Kütüphanesi ise devrinin en büyük kütüphanesi statüsündeydi.

Bu günkü Beyazıt Devlet Kütüphanesine ait bu kitabede kütüphanenin ilk adı yazıyor “Kütübhane-i Umumi Osmani” olarak. Şahıslar dışında, ilk defa devlet eli ile kurulan küpühanedir Kütübhane-i Umumi Osmani. Sultan Hamid devrinde 1882′de başlayan çalışmalar 24 Haziran 1984 neticelenerek hizmete açılmıştır.

İslam Kültürüyle yayılan kitap merakı ise pek çok kütüphane kurulmasına ve bir kütüphanecilik geleneği oluşmasına önayak olmuştur. Bu gelenek Emeviler , Abbasiler, Endülüs Emevileri, Selçukîler vs Türk ve İslam devletlerinde gelişerek yaygınlaşmıştır.

Ne yazık ki Orta Asya’dan Endülüs’e kadar olan memleketlerde kurulmuş kütüphanelerin pek çoğu İspanyol ve Moğol istilası sırasında yok edildiler. Zamanın bilim ve kültür merkezi olan Bağdat şehrini işgal eden Moğollar şehri harap ederek kitapları ya yaktı ya da Dicle Nehrine attılar. Dicle Nehrinin günlerce mürekkep renginde aktığı rivayet edilir. Bu katliamı sebebiyle tek nüsha olan pek çok orijinal kitap günümüze ulaşamadı.

Osmanlılar döneminde ilk kütüphane Osman Bey zamanında İznik’te, ikincisi ise Edirne’de Lala Şahin Paşa tarafından kuruldu.

Daha sonraki dönemlerde de İstanbul ve Amasya, Edirne, Bursa, Manisa, Trabzon ve başka şehirlerde de büyük kütüphaneler açılmıştır. Topkapı Sarayı bünyesinde kurulan Saray Kütüphanesi, Ayasofya, Süleymaniye, Şehzadebaşı ve Bayezid kütüphaneleri sürekli zenginleştirilerek zamanımıza kadar gelmişlerdir.

1882’de “ Kütüphne-i Umûmî-i Osmanî “ adıyla bir nizamname çıkarılarak herkesin faydalanabileceği umumi kütüphaneler oluşturuldu. Bayezid Devlet Kütüphanesi, İzmir, Kayseri, Konya, Eskişehir, Diyarbakır ve Bursa’da Millî Kütüphane adıyla kütüphaneler kurulmuştur.

Yüzyıllar boyunca yazılan ve bugün basılan milyonlarca kitap kütüphanelerimizi doldurmakla birlikte Osmanlılar ve daha önceki devirlerde yazılmış olan kitapları okuyacak, anlayacak pek az kimse kaldığı ve galiba fişe ve kabloya fazlasıyla güvendiğimizden buralara rağbet gittikçe azalmaktadır.

Bir Kütüphâne Kitabesi : "Tamam Oldu Kutubhâne Sene h. 1284" (m. 1867 - 68) yazıyor

Bazı Tarihi Kütüphaneler

Nuruosmaniye kütüphanesi

Köprülü Kütüphanesi
Atıf Efendi Kütüphanesi

Millet Kütüphanesi

Kaynak
Eski 07.05.2012, 22:48   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Kitabe ve Kütüphane

Alıntı:
Ne yazık ki Orta Asya’dan Endülüs’e kadar olan memleketlerde kurulmuş kütüphanelerin pek çoğu İspanyol ve Moğol istilası sırasında yok edildiler. Zamanın bilim ve kültür merkezi olan Bağdat şehrini işgal eden Moğollar şehri harap ederek kitapları ya yaktı ya da Dicle Nehrine attılar. Dicle Nehrinin günlerce mürekkep renginde aktığı rivayet edilir. Bu katliamı sebebiyle tek nüsha olan pek çok orijinal kitap günümüze ulaşamadı.
Ne kötü.

Günümüzde de yok mu böyle hainlikler, hala var. Örnegin Irak. Neler talan edildi orada. Civi yazilarinin oldugu tabletlerler, el yazmalari kitaplar ikinci el pazarlarinda satilirken, binlerce el yazmasi eserin de kaybolmasi hala tarihe ve bir ülkenin gecmisine olmayan saygiyi gösteriyor.

Dünyanin ilk kütüphanesi de Irak'ta kurulmus.

Ellerine saglik Canancigim.
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.05.2012, 09:43   #3
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Kütüphane kültürünün yok olmaya başladığı aşikâr. Bir çok kişi kapısından içeri adım dahi atmamıştır eminim. Çocuklara sorsak sadece kelime anlamını bilir,manevi yönünü,içerideki duygu yoğunluğunu bilemezler.

Yarı yıl / yaz tatillerinde evlatlara ruhen ağır gelecek geziler düzenlenene kadar il il kütüphane tanıtımları yapılsa hatta ve hatta bağışlarda bulunulsa çok daha hoş olur ama nerede böyle zihniyet.

Teşekkürler Canan,sayende çok güzel bilgiler edindim.
Eski 08.05.2012, 10:09   #4
Subutay
Eflamor

Çok enteresandır ki, nerdeyse her devrim ve savaşta öncelikle kütüphaneler hedef alınmıştır. Buradaki tek istisna ise patrona halil isyanıdır. Gerçi o zaman sadece matbaaydı ama genede hiç zarar verilmemiştir.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
6 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.05.2012, 22:47   #5
Canan
Çiçekci kız

Yurdumdaki şimdiki durumu bilmiyorum ama, buradakilere imreniyorum. Trenlerde, parklarda kitap okuyanlara sık rastlanır. Hafta sonları, çocuğunu yanına almış ebeveynler, ellerinde kitap torbası ile kütüphanelere geliyor, okunmuşları geri verip, yenilerini doldurup gidiyorlar.

Çocuğa okuma sevgisi aşılamak böyle bir şey sanırım.
Eski 09.05.2012, 00:09   #6
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Tarihi evlere kurulan kütüphanelere bayıldım

Ben bir kitap delisi olarak çok üzülüyorum tahrip ve yok edilen kitaplara.

Hele hele bir de çok eski olacak ve buram buram eskiliği kokacak, ahh be ah !

Kütüphane benim çevremde yok, uzağımda var, kızımla beraber kitabevine gireriz, ben bakınırken o da gezer bakar, açar okur, düzeni bozulmuşları düzeltir, sıralar kendince falan

7 olacak yaşı bu ay ama 4 senedir falan okuma biliyor ( otizmli kendisi )

Ben kitap okurken çöreklenir başıma kitabı elleyip durmaktan rahat vermez bana okumam için

Özellikle bu huyu bana benzediği için çok mutluyum

Teşekkürler Canancığım paylaşım için....
4 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.05.2012, 00:22   #7
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Ortalama bir kitap okuyucu olarak eskiden kütüphanelere giderdim.. ama eskiden..

Bursa Üni Kütüphanesinden aldığım ve yıllarca bulamadığım bir kitap yüzünden okkalı bir para cezası yemekten son anda kurtulmuştum..

Şimdi aynı durumu burdaki ilçe kütüphanesinde yaşıyorum ceza felan gelmedi ama yıllar önce aldığım bir okuma kitabını maalesef kaybettim.. o günden bu yana ilçe kütüphanesine adımımı atmadım halende atamıyorum tırsıyorum gidersem sabıkamı çıkaracaklar diye..
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kitabe, kütüphane

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler