Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 15.10.2020, 12:39   #11
Bursalı68
Yönetici

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ekrem İmamoğlu'ndan 'Kürtçe oyuna yasak' Yanıtı

Merhaba
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
İmamoğlu ve Mansur Yavaş Akp'ye karşı en büyük şans. Mansur Yavaş kadar olmasa da yaptığı çalışmaları beğeniyorum. Ancak Akpye karşı savunmak onu eleştirmeyeceğim anlamına gelmiyor.(Fatih Sultan Mehmet tablosunu satın almasını da eleştirmiştim) Kürt dili meselesiyle zaten kendisi de propagandasını yapıyor. Bölücülerin ekmeğine yağ sürmesine hiç gerek yok.

Ne yazık ki serbest bırakanlar sayesinde kürt dili meselesini tartışacağımız günleri de gördük. Eskiden kürt dili denilince tepki verenler bugün kürt diline karşı olmaktan bahsediyor ya; chpden savunanlar çıkınca da şaşırıyorum. Geri kafalı olduğum tek mesele sanırım, görüşlerimin bir türlü değişmemesi..Tahminlerimde de asla yanılmadım. Yanılıyorum diye şans verdiklerim de hep gerçek hayatımda kazığı atanlar olmuştur. Tahminlerimin izinden gitmek yanıltmaz beni.

Sevgili Okyanus, herkes eleştirilebilir, kaldı ki ben de Ekrem İmamoğlu için " soru işaretlerim var " diyen biriyim...Ancak bu konudaki asıl sorun hangisinden, " Kürtçe dilden " mi, yoksa " Bölücülük propagandasından " mı...?

Kürtçe'den dolayı ise yanlış, çünkü Kürtçe konuşmak zaten yıllar önce yasak olmaktan çıktı...Kaldı ki yasağın kaldırılması da doğruydu, çünkü yasaklarla, hele ki " anadil " gibi bir konudaki yasaklar ile bir yere varılamaz, varılamadığı da görüldü...Diller dünyanın mozaiğidir...Kaybolan kadim dillere atıfta bulunuyoruz yeri geldikçe...Bir Süryani'nin nasıl ki Süryanice konuşmasına müdahale edilemez ise (istendiği kadar müdahale edilsin tepkiden başka birşey çıkmaz), kürtçe gibi bir dile de karşı olmak birşey kazandırmaz...Bu anlamda baktığımızda, zaten yasak olmayan bir dilden dolayı ise tiyatronun sahnelenmesi, yanlış...Ayrıca Kürtçe'nin yasak olmadığını söylemek asla bölücülük propagandası değildir, her ne kadar bunu kullanmak isteyenler çıkabilecek olsa da...Ülkelerdeki diller aynı zamanda zenginliktir...

Mesele Kürtçe dilini savunmak değil, herkesin " anadilini " konuşma özgürlüğünü savunmaktır.Böyle yasak olmaz...

Bizdeki zihniyet yasakçıdır evet, ancak bazen de işin tadını kaçırıyorlar tabii ki yasaklara karşı çıkanlar...

Eskişehir'deki öğretmenlik yıllarımda " Pir Sultan Abdal " tiyatrosu sergilendi Valilik Kararıyla...Korka korka gittik izlemeye...En son Pir Sultan Abdal'ın asılma sahnesine kadar herhangibir sorun yoktu.Asılma sahnesinde salondaki tüm ışıklar söndü, ışıklar yandığında, sahnedeki oyuncuların hepsinin elinde " faşizme ölüm "...v.b. pankartlar...Salonda bulunan polisler o kadar çokmuş ki bildiğiniz gibi değil, heryerden sahne değil, izleyicilerin fotoğrafları çekiliyor...

İşte saçmalık da burada zaten...

Sorun sahneleyenlerde, alırsın onları sorgularsın...Propagandanın hesabını sorar, içeri tıkman gerekenleri tıkarsın...Zaten suçüstü yapmışsın...

Dediğim gibi yasaklama dilden dolayı ise yanlış, bölücülük propagandasından dolayı ise neden o kişiler dışarıda ve faaliyetlerine izin veriliyor...?

Sağlıcakla kalınız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2020, 15:08   #12
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Ekrem İmamoğlu'ndan 'Kürtçe oyuna yasak' Yanıtı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Merhaba

Sevgili Okyanus, herkes eleştirilebilir, kaldı ki ben de Ekrem İmamoğlu için " soru işaretlerim var " diyen biriyim...Ancak bu konudaki asıl sorun hangisinden, " Kürtçe dilden " mi, yoksa " Bölücülük propagandasından " mı...?

Kürtçe'den dolayı ise yanlış, çünkü Kürtçe konuşmak zaten yıllar önce yasak olmaktan çıktı...Kaldı ki yasağın kaldırılması da doğruydu, çünkü yasaklarla, hele ki " anadil " gibi bir konudaki yasaklar ile bir yere varılamaz, varılamadığı da görüldü...Diller dünyanın mozaiğidir...Kaybolan kadim dillere atıfta bulunuyoruz yeri geldikçe...Bir Süryani'nin nasıl ki Süryanice konuşmasına müdahale edilemez ise (istendiği kadar müdahale edilsin tepkiden başka birşey çıkmaz), kürtçe gibi bir dile de karşı olmak birşey kazandırmaz...Bu anlamda baktığımızda, zaten yasak olmayan bir dilden dolayı ise tiyatronun sahnelenmesi, yanlış...Ayrıca Kürtçe'nin yasak olmadığını söylemek asla bölücülük propagandası değildir, her ne kadar bunu kullanmak isteyenler çıkabilecek olsa da...Ülkelerdeki diller aynı zamanda zenginliktir...

Mesele Kürtçe dilini savunmak değil, herkesin " anadilini " konuşma özgürlüğünü savunmaktır.Böyle yasak olmaz...

Bizdeki zihniyet yasakçıdır evet, ancak bazen de işin tadını kaçırıyorlar tabii ki yasaklara karşı çıkanlar...

Eskişehir'deki öğretmenlik yıllarımda " Pir Sultan Abdal " tiyatrosu sergilendi Valilik Kararıyla...Korka korka gittik izlemeye...En son Pir Sultan Abdal'ın asılma sahnesine kadar herhangibir sorun yoktu.Asılma sahnesinde salondaki tüm ışıklar söndü, ışıklar yandığında, sahnedeki oyuncuların hepsinin elinde " faşizme ölüm "...v.b. pankartlar...Salonda bulunan polisler o kadar çokmuş ki bildiğiniz gibi değil, heryerden sahne değil, izleyicilerin fotoğrafları çekiliyor...

İşte saçmalık da burada zaten...

Sorun sahneleyenlerde, alırsın onları sorgularsın...Propagandanın hesabını sorar, içeri tıkman gerekenleri tıkarsın...Zaten suçüstü yapmışsın...

Dediğim gibi yasaklama dilden dolayı ise yanlış, bölücülük propagandasından dolayı ise neden o kişiler dışarıda ve faaliyetlerine izin veriliyor...?

Sağlıcakla kalınız...
Herkes biliyor meselenin ana dillerini konuşma yasağı olmadığını. Son zamanlarda TRT dizisi izlemeye başladım, kürdi kanalı olduğunu bile daha yeni farkettim. Yayımlara yasak olsaydı TRT’ye de müsade edilmezdi, Kürtçe kurslarına ya da üniversite de ders olarak verilmesi engellenirdi.

Ana dillerini konuşma özgürlüğü herkesin var. Lazı, Zazası, arabı, kürdü, hepsi konuşuyor. Fakat tek ortalığı velveleye veren de Kürtler.

Mesela hiç bir uluslararası üye olduğumuz kuruluşlarda Türkçe resmî dil değil. Kürtçe’nin resmî dil olması uzun bir süre tartışıldığını hatırlıyorum.

**

Pir sultanın tiyatrolarında faşistliğe eleştiriler olur. Bana göre kahrolsun faşizm demek bölücülük değil Apo’ya özgürlük diye bağırmak bölücülüktür.

Pkk propagandası mı kültür sanat etkinlikleri mi, bekleyip göreceğiz hocam. Derin meseleler açıkçası bu konulardan bahsetmek beni geriyor. Bir çok Kürt dostum olmasına rağmen Kürtçe dili söz konusu olduğunda tepkiliyimdir.

Yanımda da asla konuşturmam . Çünkü bununla ilgili bir Arap arkadaşımın annesi bana Arapça küfür ettiği için yanımda anlamadığım dilin konuşulmasına tepkimi veriyorum. Bugün Kürtler anadilinin resmî dil olmasını ister yarın öbür gün Araplar. Trilyar tane etnik kökenimiz var biz bu meselelerle uğraşacağımıza Türkiye’deki cemaatlerle ilgili çözümlere gidelim. CHP’den hdp’den ben bunları bekliyorum.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2020, 16:21   #13
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Herkes biliyor meselenin ana dillerini konuşma yasağı olmadığını. Son zamanlarda TRT dizisi izlemeye başladım, kürdi kanalı olduğunu bile daha yeni farkettim. Yayımlara yasak olsaydı TRT’ye de müsade edilmezdi, Kürtçe kurslarına ya da üniversite de ders olarak verilmesi engellenirdi.
Ana dillerini konuşma özgürlüğü herkesin var. Lazı, Zazası, arabı, kürdü, hepsi konuşuyor. Fakat tek ortalığı velveleye veren de Kürtler.
Mesela hiç bir uluslararası üye olduğumuz kuruluşlarda Türkçe resmî dil değil. Kürtçe’nin resmî dil olması uzun bir süre tartışıldığını hatırlıyorum.

**

Pir sultanın tiyatrolarında faşistliğe eleştiriler olur. Bana göre kahrolsun faşizm demek bölücülük değil Apo’ya özgürlük diye bağırmak bölücülüktür.
Pkk propagandası mı kültür sanat etkinlikleri mi, bekleyip göreceğiz hocam. Derin meseleler açıkçası bu konulardan bahsetmek beni geriyor. Bir çok Kürt dostum olmasına rağmen Kürtçe dili söz konusu olduğunda tepkiliyimdir. Yanımda da asla konuşturmam . Çünkü bununla ilgili bir Arap arkadaşımın annesi bana Arapça küfür ettiği için yanımda anlamadığım dilin konuşulmasına tepkimi veriyorum.Bugün Kürtler anadilinin resmî dil olmasını ister yarın öbür gün Araplar.Trilyar tane etnik kökenimiz var biz bu meselelerle uğraşacağımıza Türkiye’deki cemaatlerle ilgili çözümlere gidelim. CHP’den hdp’den ben bunları bekliyorum.
Merhaba,

Sevgili @OkyanusunKalbi,
Alıntı:
Bugün Kürtler anadilinin resmî dil olmasını ister yarın öbür gün Araplar.
Sorun burada başlıyor...Burada gösterilecek tepki toplumsal olduğu kadar, hem demokratik, hem siyasidir...Birileri kendi dillerinin resmi olarak kabul edilmesini istiyor diye tepkimizi, bu şekilde göstermeye başlarsak bu işin içinden çıkılmaz...Sorun " terör örgütü propagandası mı değil mi " olmalı...Yoksa benim yanımda Rusça konuşan veya Fransızca veya Japonca konuşan birinin de ne dediğini anlamıyorum, tepki mi göstermeliyim...?

Ayrıca eğer kürtler dillerinin resmileştirilmesini talep eder de, ileride bu resmi dil olarak kabul edilirse, ülke bölündü demek değildir...Bölünmeyle ilgili sınırların bölünmesidir sorun, yoksa farklı dilleri konuşmak insanlığın da en doğal hakkı ve yapısıdır...

İnsanlar, kendi anadillerinde şarkı da söyleyebilir/dinleyebilir, tiyatro da sergileyebilir/izleyebilir...Bu ne demektir bölünmek demek midir...?

Aynı insanlar kendi anadillerinin " resmi dil " olmasını isterse, bu da terör değildir...İkisini birbirinden iyi ayırd etmemiz gerek...Bu tamamen ülkenin o günkü siyasetleriyle ve toplumsal algıları, kabulleriyle de ilgilidir...

Bu aynı şuna benziyor...Bizler dokunulmazlıkların sadece " kürsü dokunulmazlığı " olmasını istiyoruz ki doğrusu da budur...Bu durumda meclis kürsüsünde, Kürtçe'nin resmi dil olmasını istemek veya daha ileri gideyim, kendi bölgelerine " özerklik istemek ", hatta daha daha da ileri gideyim, KÜRSÜDEN " Abdullah Öcalan'a özgürlük isteme " ne anlama gelir..Fikir özgürlüğü mü, yoksa terör propagandası mı...?

Çoğulcu demokrasi, her türlü azınlık olan toplumun, toplulukların da seslerinin dinlenmesini, çözülebilecek sorunlarının çözülmesini gerekli kılar...Yoksa zaten çoğunlukçu demokraside ebediyyen kalırız...

Eğer bir sanatsal konunun icrasında DİL i " terör propagandası " kapsamına sokarsak, o zaman " bu ne biçim perhiz, ne biçim lahana turşusu " olur...Nasıl oluyor da " kürtçe serbest " demeye başlarız....

Zaten Valilikten yapılan açıklamada...:
Alıntı:
İstanbul Valiliği, oyunun Kürtçe olması nedeniyle değil, terör örgütü propagandası yapılacağı gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu.
Niyet okuma var...Ne demek yapılacağı...? Daha birşey olmamış, belki yapılacak....Yapılırsa, işte o zaman alırsın toparlarsın nereye götüreceksen götürürsün...İyi de " olacak, edecek " ler ile mi işlemler yapılacak...O zaman her sürücüye daha arabasına binerken " sinyal yakmayacağı ihtimali, hatalı sollama yapma ihtimali, aşırı hız yapacağı ihtimali, kırmızı ışıkta durmayacağı ihtimali...v.b. " üzerinden peşinen ceza yazalım ve tutanaktaki açıklamaya da bu bu bu hataları yapacağınız ihtimalinden dolayı bu cezaları hakettiniz yazalım....Doğru olur mu bu...?

Valiliğin verdiği karar tam bir saçmalık başka birşey değil...

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2020, 16:30   #14
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Merhaba,

Sevgili @OkyanusunKalbi,

Ayrıca eğer kürtler dillerinin resmileştirilmesini talep eder de, ileride bu resmi dil olarak kabul edilirse, ülke bölündü demek değildir...Bölünmeyle ilgili sınırların bölünmesidir sorun, yoksa farklı dilleri konuşmak insanlığın da en doğal hakkı ve yapısıdır...

Anadil ayrı resmî dil ayrı. Çok Farklı şeylerden bahsediyoruz. Görüşlerin Hdpye yakın gibi.
Saygılar.
Eski 15.10.2020, 16:44   #15
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
Çok Farklı şeylerden bahsediyoruz. Görüşlerin Hdpye yakın gibi.
Saygılar.
Merhaba,

Ne alakası var HDP idi, CHP idi, İYİ Parti idi...Kürsü dokunulmazlığını savunmanın neresi HDP cilik...? Benim durduğum yer değişmiyor, duruşum gayet nettir...

Sorun partiler üstü, siyaset üstü bir sorundur ki özellikle bu konudaki ana sorun PEŞİN HÜKÜM sorunudur, " -cek lerle, -cak larla " karar verme sorunudur...

Aynısını Ergenekon, Balyoz davalarında da gördük, Mart yerel seçimlerinde de gördük...

Ali İhsan YAVUZ'un " hiçbirşey olmasa da birşeyler olmuştur " mantığına kadar da gider bu konu...Daha gerçekleşmemiş birşeye, gerçekleşmiş gibi muamele etmektir...

Ergenekon, Balyoz davalarında da gördük...Önce " suç şüphesinden dolayı " suçla, yakalama kararı çıkart, tutukla, üstüne üstlük " kaçma şüphesinden dolayı " tutuklu yargıla, sonra delil bulmaya çalış olmadı 2.derece delillerle tık içeri insanları...

Bunları hepbirlikte eleştirmedik mi...? Eleştirdik...Şimdi ne oldu da HDP li oldum bir anda....? Oysa ki bu konudaki yaşanan olayın, şu yukarıdaki satırlarda bahsettiklerimden çok da farkı yoktur, neredeyse aynıdır, en azından mantık aynı....

Bu arada sevgili @OkyanusunKalbi, " Anadil ve Resmi dil farkını " gayet iyi biliyorum merak etmeyin...

Kanunların, uygulamaların cılkı çıktı iyice....

Sağlıcakla kalınız...
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.2020, 20:44   #16
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Merhaba,

Ne alakası var HDP idi, CHP idi, İYİ Parti idi...Kürsü dokunulmazlığını savunmanın neresi HDP cilik...? Benim durduğum yer değişmiyor, duruşum gayet nettir...

HDP'den alışık olduğumuz Chp'deki sempatizan yaverlerini alarak aynı fikirleri savundukları için yabancı gelmedi bu yorumlar da o yüzden görüşlerinin yakın olduğunu düşündüm. İyi niyetli ve barışçıl olduğuna hiç şüphem yok Bursalı.

Alıntı:
Yoksa benim yanımda Rusça konuşan veya Fransızca veya Japonca konuşan birinin de ne dediğini anlamıyorum, tepki mi göstermeliyim...?
Bugün eve avize bakarken gözden kaçırmışım bu yorumu..

Fransız, İngilizce bildiği hâlde onların İngilizce bildiğini de bildiğimiz hâlde Fransızca konuşmasına nasıl tepkiyle yaklaşıyorsak, Kürt vatandaşı Türkçe bildiği hâlde bizim duymak istemediğimiz sözlerde Türkçe konuşmayı reddediyorsa elbette tepkimi gösteririm. Bu konuda katıyım. Gerçi şu zamana kadar Arap haricinde kürtlerin yanımda Türkçe bildiği hâlde anadilini konuşmalarında ısrarcı olduklarını da görmedim, aslında düşman olan bölücüler..

Bakalım bu özgürlükler nereye kadar gidecek. Benim özgürlüğümün bittiği yere kadar giderse orada dur demesini de bilirim.

Eski 15.10.2020, 20:59   #17
Bursalı68
Yönetici

Alıntı:
HDP'den alışık olduğumuz Chp'deki sempatizan yaverlerini alarak aynı fikirleri savundukları için yabancı gelmedi bu yorumlar da o yüzden görüşlerinin yakın olduğunu düşündüm. İyi niyetli ve barışçıl olduğuna hiç şüphem yok Bursalı.

Bugün eve avize bakarken gözden kaçırmışım bu yorumu..

Fransız, İngilizce bildiği hâlde onların İngilizce bildiğini de bildiğimiz hâlde Fransızca konuşmasına nasıl tepkiyle yaklaşıyorsak, Kürt vatandaşı Türkçe bildiği hâlde bizim duymak istemediğimiz sözlerde Türkçe konuşmayı reddediyorsa elbette tepkimi gösteririm. Bu konuda katıyım. Gerçi şu zamana kadar Arap haricinde kürtlerin yanımda Türkçe bildiği hâlde anadilini konuşmalarında ısrarcı olduklarını da görmedim, aslında düşman olan bölücüler..

Bakalım bu özgürlükler nereye kadar gidecek. Benim özgürlüğümün bittiği yere kadar giderse orada dur demesini de bilirim.

Merhaba,

İlk paragraftan ne anlamalıyız, HDP liler " iyi niyetli ve barışçıl " mı...? Düşüncelerim benzediğine göre...

Yanımda, Türkçe bildiği halde, Kürtçe konuşuyor ise birisi, tepki göstermeme gerek yok, bir daha görüşmem olur biter, çünkü karşısındakine " saygı " sı yoktur, bölücü müdür, değil midir bilemem ancak hödüğün teki olduğu kesindir..

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ekrem, imamoğlundan, kürtçe, oyuna, yanıtı, yasak, İmamoğlundan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler