Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.02.2022, 20:36   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart İmamoğlu affını istemeli.

İmamoğlu affını istemeli.

Bu aralar iktidarın en sevdiği fiil “affını istemek”.

Nedir affını istemek?

Aslında Arapça “istifa” sözcüğünün Türkçe karşılığıdır.

“İstifa” dilimize yerleştikten sonra biraz farklılaşmış, tek taraflı “irade beyanı” haline gelmiş. İstifa eden kişi iradesini ortaya koyduğu gibi amirine bir nebze olsun meydan da okumuş olur.

Oysa, “affını isteyen”, son kararı daha çok liderin inisiyatifine bırakır, “ben bırakmak istiyorum ama son karar sizin” der.

Son zamanlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı kabinesinde görevi bırakan bütün bakanlar da istifa sözcüğünün Türkçe karşılığını, yani affını istemeyi tercih etti.

Her konuda Araplaşmayı marifet sayan, cümlelerine sürekli Arapça sözcükler serpiştiren bir iktidarın mensuplarının, söz konusu olan istifa etmek olunca Türkçe ifadeleri tercih etmeleri ne kadar manidar değil mi?

İstifa ile affını istemenin etimolojik kökenleri aynı olsa da pratikte istifa etmekle affını istemek arasında çok anlamlı bir fark vardır: “Kişisel irade.”

Öyle anlaşılıyor ki iktidar kendisini “af makamı” olarak görmeye başladığından bu yana, bakanlık mertebesine gelmiş koca koca insanların “kişisel iradeleri” buhar oldu.

???

Ülkeyi yönetenler işi o kadar abarttı ki kendi bakanlarının af talepleri yetmiyormuş gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da affını istemesini talep etmeye başladı.

Evet, Ekrem İmamoğlu affını istemeli!

Neden mi?

– TÜİK'in dahi yüzde 36.5 olarak ölçtüğü gerçekte yüzde 80'leri bulan enflasyon, namı diğer “hayat pahalılığı” için,

– Yüzde 11'leri bulan “işsizlik” için,

– Çalışanları, yetersiz ücretlerle hayat pahalılığı ve faturalar altında ezdirdiği için,

– 20 Mart'ta 7.29 olan dolar kurunu bir yıl geçmeden 13.5'e, bankalardaki reel faizi yüzde 30'ların üzerine çıkardığı için,

– Mazot, gübre gibi maliyetleri uçurup, çiftçiyi bitirip, ülkeyi et, mercimek, buğday ithal eder hale getirdiği için,

– Hepimizi çarpan elektrik, akaryakıt, doğalgaz zamları için,

– Köprü, tünel, otoyol, havaalanı ve şehir hastaneleri projelerinde devleti kirasını dövizle ödeyen bir “kiracı” haline getirdiği için,

– Muhalefet belediyeleri, ellerini kollarını bağlayıp çalışamaz hale getirdiği için,

– Orman yangınlarını söndüremediği, orman alanlarını, dereleri altın madencilerin insafına bırakıp siyanürle yok ettiği için,

– İstanbul sözleşmesini kaldırdığı, kadın cinayetlerini engelleyemediği için.

– Sırf istediği gibi bireyler yetiştirmek arzusuyla eğitim sistemini içinden çıkılamaz hale getirdiği için,

– Özgürlükleri, temel insan haklarını “güvenlik” gerekçesiyle hiçe saydığı, gazetecileri hapse attığı, hukuk devletini ve demokrasimizi yaralı hale getirdiği için,

– Mafya liderleriyle girdiği karmaşık ilişkiler için,

– Ülkeyi bu ekonomik kriz yıllarında yaklaşık 6 milyon göçmenle doldurduğu için,

– Uyguladığı yanlış dış politikalarla ülkemizi “değerli bir yalnızlığa” sürüklediği için.

– (Daha fazla maddeye yerim olmadığından özetle: “Bu taşı toprağı altın, cennet ülkeyi bu hale getirdiği, varlık içinde yokluk yaşattığı için!”

???

Muhtemelen şu an diyorsunuz ki “Kar fırtınası sırasında bir saat yemeğe gitti diye bu kadar şeyi İmamoğlu'na mı yüklüyorsunuz? Bunların İmamoğlu'yla ne ilgisi var?”

Haklısınız, hiçbir ilgisi yok.

Saydıklarımın tamamı, iktidarın başarısızlık hanesine yazılması gereken şeyler.

Gelin görün ki iktidar, yaşattığı bütün bu olumsuzlukların sorumluluğunu zerre kadar üzerine almıyor, almadığı gibi bütün bu olumsuzlukların kaynağı İmamoğlu ve muhalefetmiş gibi davranıyor.

İmamoğlu iktidardan affını istemeden önce iktidarın yaşattığı olumsuzluklardan dolayı milletten af dilemesi gerekmez mi?

https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarl...dahafazlahaber
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.02.2022, 20:42   #2
Ben kimim
Yasaklı Üye

Standart Cevap: İmamoğlu affını istemeli.

Tayyip Erdoğan iktidarında adalete güven kalmadı Uluslararası Adalete Güven Endeksi'nde 128 ülke arasında 107'nci sırada yer alıyor Türkiye.

Vatandaşların adalete güveni ise, bir kamuoyu anketinde, güvenmiyorum diyenler yüzde 68, kısmen güveniyorum diyenler yüzde 20.3 olarak çıkmış.

Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Hakkı Cirit bile, 2018-2019 adli yıl açılışında "Hepimizin bildiği üzere, mahkemelere ve adalet kurumlarına ülkemizde duyulan güven arzulanan seviyede değildir. Dönemsel olmayan bu durumun düzeltilmesi için yargı organlarının yapısal bir anlayış değişikliğine gitmesi kaçınılmazdır. Adalet sistemi etik, şeffaflık ve topluma karşı hesap verebilirlik olmak üzere üç sütun üzerine kurulmalıdır. Yargı etiği ilkelerinin sadece belirlenmesi ve uygulanması yeterli değildir" demişti.

Demek ki, Erdoğan'ın iktidarında Adalet'in ülkemizdeki durumu içler acısı. Hem bağımsız uluslararası gözlemciler, hem yurttaşlar, hem de ülkedeki adalet sisteminin en üst kurumlarının yetkilileri adalet sisteminden şikayetçi.

Peki ekonomi? Cumhuriyet tarihi boyunca ülkenin yapıp ettiği, sahip olduğu onlarca kurum (Tekel, Telekom, Petkim.), limanlar (Trabzon, Kuşadası, Ereğli.), fabrikalar (İskenderun Demir Çelik, Ereğli Demir Çelik, Şeker Fabrikaları.), madenler (Divriği Demir, Hekimham Demir, Eti Alüminyuma ait madenler.) ve devlete ait daha bir çok işletme ve gayrimenkul satıldı. Toplam değer yaklaşık 60 milyar dolar.

Peki bu kadar büyük bir meblağın karşılığında ne yapıldı. Köprüler, yollar, hastaneler, Avrasya Tüneli gibi ağırlıklı olarak muhtelif inşaat projeleri diyeceksiniz. Demeyin. Zira, bunlar o 60 milyar dolarla yapılmadı. Köprüleri, şehir hastanelerini falan nakit parayla ödüyoruz, çocuklarımız, belki torunlarımız da bu projelerin parasını dolar bazında ödemeye devam edecek. Ee bu 60 milyar dolarla ne yapıldı peki? Ben bilmiyorum. Bilen, benim gibi sıradan yurdum insanı varsa söylesin lütfen.

Dış borç. AKP'nin iktidara geldiği 2002'nin son çeyreğinde dış borç stoku 129,6 milyar dolar, Eylül 2020 itibariyle 435,1 milyar dolar. Merkez Bankası döviz rezervleri son günlerin en güncel konusu. T24'de Barış Soydan yazdı, 126.3 milyar dolar kısa sayılabilecek bir sürede Merkez Bankası rezervlerinden satıldı, rezervler eksiye düştü. Kime satıldı, hangi kurdan satıldı, zararımız nedir belli değil.

Peki Milli Eğitim? 20 yıllık Erdoğan iktidarında ilk, orta, yüksek öğretimin iyi bir seviyede olduğu söylenebilir mi? Defalarca çalınan sınav soruları, hakkı yenen yüzbinlerce genç insan, yap boz tahtasına dönmüş bir eğitim sistemi. Yegane gaye, dindar nesil yetiştirmek olunca, ülkedeki bütün okulları imam-hatipleştirmeye çalışan bir eksende atılan adımlar. Uluslararası değerlendirme sınavlarında kendini gösteren, yerlerde sürünen bir eğitim düzeyi. Üniversitelerse Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ile birlikte bilimsel açıdan en zayıf, ama gerçekten aşırı zayıf, başlıca özellikleri siyaseten AKP'ye yakın olmak olan rektörlere teslim edilmiş durumda
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 05.02.2022, 08:10   #3
Insanlikarayan
Müdavim

Cenabet AKEPE´nin Günahini Millet cekerken bunu bile baskasina yapistirmaya kalkiyor bu Cocuk ********* Sirketi AKEPE!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Eski 26.10.2022, 02:09   #4
Never Give Up
Gerçek Üye

Ben zihniyet olarak Akp'den çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Mansur Yavaş'ı beğenirim ama İmamoğlu da sevmediğim siyasetçilerden birisidir..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
affını, imamoğlu, istemeli, İmamoğlu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler