Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > Teknoloji Haberleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.06.2011, 02:43   #1
TheRoCkuLa
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Suya Düşen Telefona Pirinç Tedavisi

Cep telefonunuz suya ya da daha kötüsü tuvalete düşse ne yapardınız? Gösterilen refleks tabi ki telefonun değerine ve düştüğü yerin temizliğine göre değişir. Ama telefonu sudan çıkarınca yapılacak ilk iş şunlar olmadı. Birçoğumuz ilk şaşkınlığı atlattıktan sonra, telefonun değerine ve düştüğü suyun temizliğine göre değişen düşünme süresinde elimizi telefonun bulunduğu yere uzatırız.

Telefonu sulu ortamdan çekip aldıktan sonra sıra ilk müdahaleyi yapmaya gelir. Kot pantolonumuzla silmek, bataryasını çıkarıp içindeki suyu boşaltmak ya da evdeysek saç kurutma makinası ile kurulamak ilk akla gelen çözümlerdir. Bu durumlarda, bir nevi çok kan kaybetmiş hastaya benzeyen cep telefonu, ilk müdahale yapıldıktan sonra yeniden aktif hale getirilmeye çalışıldığında çoğu zaman bizi hayal kırıklığına uğratır.

WASHINGTON POST YAZARINDAN MACGYVER ÇÖZÜMÜ

Böyle bir olayla karşılaşanWashington Post yazarlarından Ernesto Londoño olayın çözümü için evlerimizde sıkça başvurduğumuz bir yöntemi kullanmış. Özellikle nemli ortamlarda tuz gibi gıdaların nemini almak için kullandığımız pirinç, bu olayda kurtarıcı rolü oynamış.

Tuvalete düşen BlackBerry cihazını çıkarıp yaklaşık yarım saat saç kurutma makinası ile kurutan yazar, daha sonra cihazı içi pirinç dolu kavanoza koyarak sabaha kadar burada tutmuş. Sabaha kadar bu şekilde tutulan telefon, sabah olduğunda yeniden çalışmaya başlamış.

Pirincin nemi çekme özelliğinden faydalanan Londono, bu tür pratik buluşları ile bildiğimiz MacGyver hatırlatıyor. Bu yöntemin, nem oranı az olan bir ortamda yapılması daha sağlıklı sonuç veriyor.

Alıntı

-Albert Einstein-
13 Üyemiz TheRoCkuLa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.2011, 12:13   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Suya düşen telefona pirinç tedavisi

Çantamda su sızan pet şişesinden dolayı ıslanan telimi fark ettiğimde çok olduğunu sanmıştım. Hemen bataryasını çıkartıp, kağıt mendille kuruladıktan sonra teli güneşe bıraktım.

Antalya'nın sıcağı telefonumu iyi etti, hiçbir şeyciği kalmadı.
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.2011, 22:53   #3
TheRoCkuLa
Üye

Yanlış bilinen birşey aslında
kimisi Fön makinesine tutarak entegreleri yakabiliyor güneşe koyma gibi vs şeyler
hatta ilginç gelicek Deniz'e düşen telefon u temiz su dolu kaba koyarak telefoncuya yetiştirmek en iyisiymiş Deniz'e düşen telefon kurutulduğunda içinde tuzlar kalıyor ve buda cihazımıza büyük zarar veriyormuş temiz suya koyulan telefon tuzu seyrelte biliyormuş ama ne kadar doğru bilmiyorum teknik ayrıntıya sahip olan birisine danışmak en iyisi herhalde

-Albert Einstein-
8 Üyemiz TheRoCkuLa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.2011, 22:56   #4
Kardelen26
Müdavim

Geçenlerde cep telefonunu tuvalete düşüren kardeşime bu yazıyı okutayım bari, ama sanırım geç kaldık çünkü çalıştırmak için her şeyi yaptı ama çalışmıyor
Eski 13.06.2011, 01:12   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi TheRoCkuLa Mesajı göster
Yanlış bilinen birşey aslında
kimisi Fön makinesine tutarak entegreleri yakabiliyor güneşe koyma gibi vs şeyler
hatta ilginç gelicek Deniz'e düşen telefon u temiz su dolu kaba koyarak telefoncuya yetiştirmek en iyisiymiş Deniz'e düşen telefon kurutulduğunda içinde tuzlar kalıyor ve buda cihazımıza büyük zarar veriyormuş temiz suya koyulan telefon tuzu seyrelte biliyormuş ama ne kadar doğru bilmiyorum teknik ayrıntıya sahip olan birisine danışmak en iyisi herhalde

Eeee ne anladık o zaman. Üstteki yazında pirincin nemi almasından bahsediyorsun, ben de güneşe koyarak nemi almasını ve içindeki suyun kurumasını sağladım.

Hem yazar black berry sini önce fönle kurutmuş, yonra pirinç kavanozuna.

Ben de doğru yoldaymışım demek

Telefonum hala çalışıyor, ekranı falan görünmüyordu sular akıyordu şıpır şıpır

7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.08.2014, 17:39   #6
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Standart Cevap: Suya Düşen Telefona Pirinç Tedavisi

Kesinlikle işe yarıyor arkadaşlar... Denedim... Pili ve telefonu birbirinden ayırıp pirincin içine gömdüm...Bir gece beklettim... Ertesi günü pilini taktım çalıştı...
Eski 04.08.2014, 19:21   #7
Slower
Süper Üye

Bu tarafımdan denendi arkadaşlar sonuç olumlu..

Yarım kilo pirinç alacaksın GDO'lu olmayacak ama kırık pirinçde olmaz..

Şöyle en kalitelisinden, baldo pirinci öneririm suyu iyi çekiyor hem işiniz bittikten sonra pişirir yersiniz lezzetide iyi neyse konuyu dağıtmayayım. Poşete koyup ağzınıda kapatmayın cam bir kasenin içine pirinci döküp telefonu içine gömün içinde 1-2 gün dursun..
Eski 04.08.2014, 19:23   #8
PİS_FAKİR
Ziyaretçi

Pirinç mi olacakmış bulgurun nesi var o da olur
2 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.08.2014, 19:34   #9
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Slower Mesajı göster
Bu tarafımdan denendi arkadaşlar sonuç olumlu..

Yarım kilo pirinç alacaksın GDO'lu olmayacak ama kırık pirinçde olmaz..

Şöyle en kalitelisinden, baldo pirinci öneririm suyu iyi çekiyor hem işiniz bittikten sonra pişirir yersiniz lezzetide iyi neyse konuyu dağıtmayayım. Poşete koyup ağzınıda kapatmayın cam bir kasenin içine pirinci döküp telefonu içine gömün içinde 1-2 gün dursun..

Yemek tarifi gibi olmuş... Malzemeler bir kase pirinç ve bir adet suya düşmüş telefon...
Eski 04.08.2014, 19:37   #10
Slower
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Yemek tarifi gibi olmuş... Malzemeler bir kase pirinç ve bir adet suya düşmüş telefon...

Tabi kız pirinç deyip geçme. Çok önemli bir konu daha ayrıntılı anlatırdım da halkın kafası karışsın istemedim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
düşen, pirinç, suya, tedavisi, telefona

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)