Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri > Türk Sinema ve Tiyatro Sanatçıları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.01.2013, 22:08   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türk Sinemasının Korkusuz Cengaveri Cüneyt Arkın (1937- ....)

28 Film senaryosu yazmış, 38 film yönetmiş, 9 filmin yapımcılığını üstlenmiş ve 300 kadar filmde başrol oynamış olan Cüneyt Arkın, Türk sinemasının en üretken ve en başarılı sinemacılarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Asıl Adı “Fahrettin Cüreklibatur” olan Cüneyt Arkın 1937’de, Eskişehir’in bir köyünde, çok yoksul bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelir. Arkın, yaylalarda çobanlık yapar, söğüt ağaçlarının diplerinde hayallere dalardı. Babası okumuş biri değildi ama; çocuğu yoksulluğu hissetmesin diye “Ne kadar bahtiyarız buralarda yaşadığımız için; otlar büyüyor, ekinler serpiliyor; seslerini duymuyor musun” diye sorardı. Ama Arkın hiçbir zaman o günleri unutamaz ve "Ben köy çocuğuyum. Çok yoksulduk. Cüneyt Arkın olana kadar sofradan tok kalkmadım. Bozkırda büyüdüm. Bostan bekçiliği yapardım. Çok uzaktan bir tren geçer ona koşardım. Yalnızlığımı azaltacak bir şeydi O. Otlar, bozkır hayvanları, yıldızlar, güneş, kuşlar dostumdu. O bozkırın hüznü, kederi, yalnızlığı, insanın içini öylesine zenginleştiriyor ki, hissediyorsunuz.” diyerek zor günlerini hatırlardı.

Azimli bir genç olan Arkın, Necatibey ilkokulu ve Eskişehir lisesinin ardından İstanbul Tıp fakültesini kazanır. 75 bin lira bursla, İstanbul Malta'daki bir evde 6 arkadaşıyla birlikte kalır. Boş zamanlarında şiir ve hikaye yazar, çalışmalarını edebiyat dergilerine gönderirdi. Kendi çıkardığı “Erek” isimli bir dergide, Erde Us takma adıyla yazarlık yapardı. 1961’de okulunu bitirip Eskişehir Askeri Hastanesi'nde teğmen doktor olarak askerliğine başladığında talih kapısını çalmaya başlamıştı bile.

Bir gün, Halit Refiğ başrollerinde Göksel Arsoy, Ekrem Bora ve Nilüfer Aydan’ın oynadığı jet savaş pilotlarının yaşamı ile ilgili “Şafak bekçileri” filmini çekmek üzere Eskişehir’e gelir. Filmde gerçek subaylarında oynaması gerekmektedir. Çalışmaları dikkat ile izleyen bir genç yönetmenin dikkatini çeker. Oldukça yakışıklı ve atletik yapıya sahip bu genci filmde oynatmak ister ama; bazı sebeplerden dolayı Arkın bu filmde rol alamaz.

Askerliğini bitiren Arkın İstanbul’a gider ve çeşitli işlerde çalışır. Zor günler geri gelmiştir sanki. Çaldığı kapılar bir bir yüzüne kapanır. Sonra askerde tanıştığı yönetmen aklına gelir. Arar sorar ve Şişlide bir dairenin kapısını çalar. Halit refiğ ilk önce onu tanıyamaz. O sırada Gurbet Kuşları isminde bir filmin çalışmalarına başlamış olan Refiğ ona önemli rollerden birini verir. Takma isim modasına uyulur ve Cüneyt Gökçer’in Cüneyt’i ve Arkın yayınevinin Arkın’ını alır ve Fahrettin Cürekli Batur bir anda Cüneyt Arkın olur. İlk zamanlarda salon filmlerinin romantik jönünü oynar.Daha sonra atletik yapısı ve hareketli sahnelere olan yatkınlığı nedeniyle avantür filmlerin en önemli yıldızı olur.

Cüneyt arkın kendisindeki yeteneği çabucak keşfeder ve tarihi-macera filmleri çekmek üzere kolları sıvar. İlkin Suat Yalaz'ın yarattığı Karaoğlan karakterine talip olur ancak Yalaz, ünlü olmayan biri ile çalışmak istediği için rolü alamaz. Bunun üzerine Süreyya Duru ile birlikte kendi kahramanını arar. Bu arada İstanbul’a gelen sirklerde çalışır, karate dersleri alır, sırıkla atlamayı, ata binmeyi öğrenir ve kahramanına kavuşur. Burada kazandığı becerilerini Malkoçoğlu tarzı, kılıçlı, kavgalı, atlı, atlamalı filmlerde değerlendirir.

70’li yıllarda sinemada iyice olgunlaşan Arkın, sosyal içerikli filmlerde rol almaya başlar. Melih Gülgen’in yönetimindeki “Cemil”de sex ve uyuşturucu tacirlerine karşı amansız mücadele yapan bir komiseri canlandırır. “Maden”’de, bilinçli ve sosyalist bir maden işçisini oynar. Kendi çektiği "Vatandaş Rıza"’da ise gecekondusunu yıkan bir milyonere karşı, açlık grevi başlatarak kamuoyunu harekete geçiren demirci ustası Rıza'nın öyküsü anlatılır.

Ve nihayet “Dünyayı kurtaran adam” gelir(1982). Star wars filmlerinin büyük gişe hasılatları elde etmesinden etkilenen yönetmen Çetin İnanç ve Cüneyt Arkın bu tarz filmlerle dalga geçmek isterler. Çeşitli Bilim kurgu filmlerinden alınan görüntüler ve komik uzaylı yaratıklarla çekilen film istenilen başarıyı gösteremediği gibi Türkiye ve Dünya sinemasında kült film özelliğini kazanır. Denilen odur ki, bir çok sinema okulunda bu film ders olarak okutulurmuş.

Bugün ileri yaşlarını sürdüren Yeşilçam'ın vurdulu kırdılı filmlerinin ünlü aktörü Cüneyt Arkın, yaşamını 2 erkek çocuğu ve eşi Betül Arkın ile mütevazi bir biçimde sürdürmektedir. Arkın kendi yaşamını anlattığı "Cüneyt Tarçın'ın Anıları" ve “Adını unutan adam” adlı 2 kitap yazmıştır.

Betül ve Cüneyt Arkın

Ünlü yönetmen Halit refiğ’e göre Cüneyt Arkın, değeri ancak Toshiro Mifune, Burt Lancaster, John Wayne ve Alain Delon ile kıyaslanabilecek, Türk sinema tarihinin en önemli be başka benzeri bulunmayan oyuncusudur.

14 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 22:12   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Türk Sinemasının Korkusuz Cengaveri | Cüneyt Arkın (1937 -)

Cüney Arkın’ın kazandığı ödüller;

• 1969 6. Antalya film festivalinde “İnsanlar yaşadıkça” ile en iyi erkek oyuncu ödülü,
  • 1972 4. Adana film festivalinde “Yaralı Kurt ile en iyi erkek oyuncu ödülü,
  • 1976 13.Antalya film festivalinde “Mağlup edilemeyenler” ile en iyi erkek oyuncu ödülü
olarak sıralanabilir.

Ayrıca Arkın’ın hafızalarda yer eden bazı filmleri ise;

• Gurbet Kuşları – 1964,
  • İnsanlar yaşadıkça – 1969,
  • Yaralı Kurt - 1972,
  • Mağlup edilemeyenler – 1976,
  • Maden - 1978,
  • Cemil - 1975,

...olarak sıralanabilir.

17 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 22:31   #3
Umit
Uzman Üye

Türk sinemasının en yakışıklı ,karizmatik biri olarak tanıdım kendisini kişiliğiyle herzaman öne geçmiştir.
Eski 03.01.2013, 22:57   #4
Basakca
Müdavim

Cüneyt Arkın, Bizim doktor Fahrettin Cüreklibatur.

İlkokuldayken spor salonuna sinema getirirlerdi hafta bir gün. Bizde giderdik abimle birlikte. O zamanlarda Kara Murat ve Tarkan serisi vardı. Ben Tarkan derdim abim Kara Murat.

Hep aramızda bir çekişme vardı. Çok kızdığımda abime "atıl kurt" diye bağırırdım.

Abim bu. Cüneyt Arkın'ın fanatiği. Filmi izleyip eve geldikten sonra tüm hareketlerini yapmaya başlardı. Genel de benim üzerimde denemek isterdi. Ben pek aldırış etmezdim.

Heyyyttt hayyyyttt... Bağrışmalar, ordan oraya sıçramalar. Annemim "oğlum rahat dur, etme, eyleme" gibi söylemlerine pek aldırmazdı.

Amaç beni kışkırtmak. Git başımdan dersim var dedikçe üzerime üzerime gelirdi.

Bir gün yine sinema dönüşü bu yolda başladı. Ben dişlerimi sıktıkça abim kişisi daha da galeyana geldi.

Eve kadar devam etti. Eve girinceeeee....

Gökhannnn heyt öyle olmaz böyle olur o hareket öyle değil böyle idi diyerek, köşeye sıkıştırıp tüm Kara Murat hareketlerini üzerinde denemiştim. Bu "anneeee anneeeee al bu manyak kızınııııı" diye bağırdı ama annem gelene kadar ben işimi görmüştüm.

Korkusuz Cengaverimden çok hareket öğrenmiştim. Seviyorum bu cengaveri

15 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 23:01   #5
Canan
Çiçekci kız

Sinemamızın uçan ve yakışıklı aktörü Cüneyt Arkın. Çok çirkinleşti ama ya...

Ellerine sağlık LaLe.
Eski 03.01.2013, 23:07   #6
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Türk Sinemasının Korkusuz Cengaveri Cüneyt Arkın (1937- ....)

Türk sinemasının en yakışıklısı.
Hâla onun kadar karizmatik ve yakışıklı bir jön yok.

Teşekkürler LaLe.
10 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.01.2013, 23:22   #7
Subutay
Eflamor

Dün gece evdeki azeri misafirlere Kemal Sunal, Cüneyt Arkın ve Tarık Akan'ı anlatmıştık. Çok etkilenmişlerdi. Bu konu sayesinde sanırım daha uzun bir muhabbet ortamı tekrar sağlayabilirim

Paylaşım ve emeklerin için çok teşekkürler Lale.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
10 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.01.2013, 20:59   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

Bir Amerikalı, bir Fransız olsaydı dünyaca ünlü aktör olarak anar, gurur duyardık...

* * *

Konu için ellerine sağlık, teşekkürler LaLe..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.01.2013, 21:03   #9
C.Cienfuegos
Uzman Üye

En büyük şanssızlığı Türkiye'de doğmak.

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
6 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.2013, 00:34   #10
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

On parmağında on marifet, yakışıklı, karizmatik bence dünya çapında bir aktör. Bazı filmlerinde saçma -hadi canım bu kadar da olmaz dediğimiz- yerler de var ama yabancı filmlerde yok mu ? Misal; Rambo: Üstüne gelen binlerce merminin hiçbiri mi isabet etmez ?...

Nilgün MARMARA
9 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1937, ayrı dünyalar, bombacı, cem sultan, cengaveri, cüneyt artık, darbe, deli yusuf, fahrettin çüreklibatur, gırgır ali, halit refiğ, insanlar yaşadıkça, istanbul tıp fakültesi, kanije kalesi, kara korsan, korkusuz, krallara karşı, mağlup, malkoçoğlu, ölüm fedaileri, süpermen, yaralı kurt

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler