Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.11.2013, 17:39   #1
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Uğur Böceği | Uç Uç Böceği - (Coccinellidae Familyası)

Uç uç böceğim, annem bana terlik, pabuç alacak...

Uğurböceği, Coccinellidae familyasını oluşturan çok yaygın görülen böcek türlerinin ortak adı.

Büyük bir kısmı renklidir. Üst kanatları kırmızı ya da sarı üzerine siyah noktalı ya da tersi, yani siyah zemin üzerine kırmızı, pembemsi ya da sarı desenlidir. Tropiklerde mavi ve yeşil renklerine de rastlanır.Dut vb. meyvelerin üzerinde bulunurlar. Boyları yaklaşık 0,5 cm olan bu familyaya ait hayvanların yarım küre şeklinde görünen vücutları çok tipiktir. Nadiren hafifçe oval olurlar. Ancak Asya’daki bazı türler 1 cm.’nin üzerine çıkar.

Türkiye'de Coccinella septumpunctata, Adalia bipunctata ve Coccinella quinquepunctata en yaygın olanlarıdır.

Tarım zararlısı olan Epilachninae alt familyası hariç, hepsi yararlı böceklerdir. Larvaları ve erginleri yaprak bitlerini ve koşnilleri büyük sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılır. Birkaç türü larva iken yaprak biti, ergin iken öncelikle mantar yerler.

* Baharın gelmesiyle birlikte bahçeleri dolduran uğur böcekleri bitkilere zarar veren yaprak bitlerinin düşmanıdır. Bir uğur böceği hayatı boyunca yaklaşık 5.000 tane bitki zararlısı yer.

* Uğur böcekleri kırmızı, sarı, pembe, portakal renginde olabilir. Vücutlarında genellikle benekleri bulunur.

* Uğur böceklerini parlak renkleri onların düşmanlarından korunmasına yardım eder. Parlak renkli canlılar genellikle zehirli olurlar. Onların parlak renklerini gören düşmanları zehirli olduklarını düşünerek uğur böceklerinden uzak durur.

* Bir uğur böceği rahatsız edildiğinde kötü bir koku salgılayarak düşmanını kendisinden uzaklaştırır.

* Uğur böcekleri kanatlı böcek sınıfına girerler. Uçmadıkları zamanlarda hassas kanatları kapalı ve bir koruyucu altındadır. Uçmak istedikleri koruyucu açılır ve kanatların hareket etmesine izin verir.

Uğur böcekleri hayatları boyunca tam bir başkalaşımdan geçerler.

Bu evreler şu şekilde özetlenebilir:

1. Dişi uğur böceği yumurtalarını yaprakların üzerine bırakır.

2. Yumurtadan çıkan larvalar da tıpkı yetişkin uğur böcekleri gibi yaprak bitlerini yerler.

3. Larvalar yeterince büyüdüklerinde kendilerini bir yaprağa ya da dala yapıştırırlar. Burada olgunlaşarak pupa şeklinde sarılı olarak kalır. Büyüklüğü erişkin uğur böceği ile aynıdır. Sarılı kalması, başkalaşım geçirirken pek çok tehlikeden korunmasını sağlar.

4. Birkaç gün süren başkalaşım evresinden sonra hepimizin çok sevdiği uç uç böcekleri nazik uçma stilleriyle hayatımıza renk katarlar.

5. Uğur böcekleri bir sene içinde en az bir kez yumurtlayarak yeni uğur böceklerinin dünyaya gelmesini sağlarlar.

6. Bazı yetişkin uğur böcekleri yaprak çürüntülerinin altında kış uykusuna yatarak kışı geçirirler.
İyi uçarlar, rahatsız edildiklerinde yere düşerler ve çok defa bacaklarını vücuda toplayarak ölü taklidi yaparlar. Kışı birçoğu bir arada ergin olarak geçirirler. İlkbaharda yumurtalarını yaprakların altına ya da kabukların yarıklarına bırakırlar. Larvaları yumuşak derili, çok defa renkli desenli, çok hareketlidir. Genellikle dört defa deri değiştirirler. Gelişme süreleri 30-60 gündür. Senede iki döl verirler. Yumurtalar çoğunlukla yaprakbiti kolonilerinin civarına bırakılır. Larvalarda negatif ve pozitif geotaksi çok iyi gelişmiştir.

Ayrıca uğurböceği yumurtlayarak çoğalır ve yaşamları boyunca birçok yumurta bırakırlar, yavru bakımları yoktur.

Kaynak
Eski 02.11.2013, 18:49   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Uğur Böceği | Uç Uç Böceği - ( Coccinellidae Familyası )

Nihayetinde böcek.. Çoğu insan hangi böcek olursa olsun hiç tereddüt etmeden, acımadan öldürür..

Uğur böceği olarak adlandırılan bu böcek çok şanslı. Yakışıklı olmasından dolayı öldüreni daha hiç görmedim, şahit olmadım..

Paylaşım için ellerine sağlık, teşekkürler İnatçı..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.11.2013, 19:57   #3
Efruz
Dost Nâzım

Sarı olanını ilk defa gördüm. Yine de biz kırmızıya alıştık, onu sevmeye devam

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

6 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.11.2013, 19:58   #4
Basakca
Müdavim

Eskiden bir banka kumbara olarak verirdi uğur böceğini. Babama sırf bu böcek için o bankadan hesap açtırması için yalvardığımı hatırlıyorum. Bahçemizde de çokça bulurdum. Elime alır tekerlemeyi söyler ucururdum. Sonrasında bir sevinç çığlığı.... Çocukluk işte...

Ne çocukluğumuz kaldı geriye ne de uğur böceği... Pek görünmez oldular beton duvarların içinde...

6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.11.2013, 20:37   #5
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Epilachninae bir alt ailesine ait olan bir uğur böcekleri cinsidir. Ancak alt familya üyeleri büyük ölçüde ya da tamamen kendi biyolojileri farklıdır ve en önemlisi farklı otçul tipidirler bilinen uğur böceklerinin aksine yırtıcıdırlar Buna göre, alt ailesinin birkaç üyesi bitki zararlıları olduklarından yerel olarak ciddi ürün kayıplarına neden olmaktadır.

Epilachninae en tanımlanan türlerin yaklaşık % 16 sını oluşturmaktadır.

Coccinellidaelar seçici besleyiciler olduğu için kimlik, rutin ekin zarar inceleyerek alanında sorun değildir, ancak bu bağlam dışında elde edilen bir örnek zahmetli olabilir, onların işaretler tutarlı değildir, bu nedenle hazırlıksız kimlik güvenilmez. Güvenilir tanımlama için, bir genital incelemek için diseksiyon müracaat edebilir, ya da sık sık yetişkinlere göre daha farklı olan yumurta ve larvaları, inceleyebilirler.

Epilachninae taksonomi henüz araştırma aşamasındadır ve çok az anlaşmazlık Coccinellidae üyeleri olarak kendi durumu hakkında var ise, çeşitli yazarlar cins kendi atama uyumsuz bulunmaktadır. Mevcut eğilim diğer cins birleştirilmiştir içine sadece iki, ya da belki üç cins, kabul etmektir. Örneğin, Solanophila hemen dahildir Epilachnaya Birçok takson ile mevcut durumda da olduğu gibi, sonuç nükleik asit çalışmalar bağlıdır.

Bugün için, iki cins Epilachna ve Henosepilachna açıkça muhtemelen monofiletik alt ailesi olarak yorumlanmamalıdır kurulan, ancak cins vardır Subcoccinella hiç Epilachninae de ait değil gibi görünüyor. Subcoccinella özellikle, morfoloji gerekçesiyle Epilachninae dahil olmuştur. Otçul ağızla olan bu benzerlik i bitki besleme şekillerindeki uyum yüzünden ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Biyoloji

Epilachninae ailelerde bitkileri zararlıları olarak en kötü üne sahip Solanaceae ve Kabakgiller , ama bir grup olarak onlar bitkilerin çok daha geniş bir yelpazede beslenirler. Ancak, alt familyanın en kötü türleridir. Monophagous bitki, ya da yakından ilgili türlerin çoğu dar bir aralık sadece bir tür üzerinden beslenirler. Bu saldırı tarım bitkilerinin arasında çeşitli tahıl ürünlerinden, mısır, soya fasulyesi gibi baklagillerdir. Diğer saldırı ıspanak ve pamukta olabilir .

Bunların arasındar "Henosepilachna zararlı dikeni" tipi olanlar tarım bitkilerine daha az saldırı yapanlardandır.
Genel olarak, bir yaprak bir yüzeyi kazıyarak yaprakların alt yüzeyinde büyük damarlar ve epidermis bırakır. Bir kural olarak, böcekler (yani yetişkinlerin) alt yüzeyi üzerinde larva besleme ise, yaprağın üst yüzeyi üzerine beslenir. Yiyebilecekleri her yaprakta karakteristik işaretler bırakırlar, örneğin, mısır üzerinde bu beslenen bitkinin damarları paralel uzun çizgiler olarak beslemek için eğilimindedir. Solanaceae yaprakları üzerinde olanlar beslenme skeletonised yaprak küçük yay bırakmak daha eğimlidir.

Yumurtalar birkaç düzine her gruplar halinde dimdik ayakta yaprak yüzeyine yapışmış tipik Coccinellid yumurta, sarı, geniş uzun iki veya üç kez,, gibi. Tek bir kadın birkaç yüz yumurtalarını bırakmak için muhtemeldir, tüm faktörler olumlu olmak. Mikroskopik olarak yumurta onlar üzerinde heykel bir daha kesin retiküler olduğu diğer birçok Coccinellid yumurta farklı koryon , çoğu Coccinellidae içinde, koryon dışarıdan düzgün. Larvası dikenli projeksiyonlar bantları ile kaplıdır Diğer Coccinellidae olanlardan görünüşte farklıdır. Bir larva genellikle beş geçer instars dört ila beş hafta gibi bir sürede, sonra genellikle tipik bir Coccinellid oluşturan, bir kez daha deri değiştirir bitki, bir korumalı noktada, uygun bir yüzeye kendisini demirlenir pupa , hangi birkaç gün sonra bir böceği ergin olarak ortaya çıkmaktadır.

Birçok türnün ömrü sadece bir yıldır.Ertesi yıl içinde en fazla bir ya da belki iki nesil vardır. Genellikle, bu türler, yakındaki bir sırt veya tepe en yüksek noktaya onlarca kilometre göç ederler diğer bazı Coccinellid alt familyaya ortaya çıkan dikkat çekici alışkanlığı ise kış uykusuna yatarlar bunu da kitleler halinde yaparlar.

Kontrol

Birçok böcekler gibi, Epilachninae için ana parazitoit değişik yumurta veya larvaları eşekarısının saldırısına uğrar. Bitkilerin güçlü ve doğal düşmanları için yapılan ilaçlama türündeki gibi ilaçlama herzaman tavsiye edilmez. Sonuçta ilaçlama hem tarım açısından zararlıdır hemde pahalıya mal olmaktadır.Bu yüzden böceklerin doğru tespit edilerek ilaçlanma yapılması en güvenilir olanıdır.

Kaynak
Eski 02.11.2013, 20:38   #6
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Standart Cevap: Uğur Böceği

Bende bu böcekleri sevimli bulurdum ama yararlarını da çeşitlerini de pek bilmezdim.Baksana bunlarında arasında zararlı olanları varmış.
Eski 02.11.2013, 21:32   #7
Canan
Çiçekci kız

Uğur böceği denilince aklıma, kırmızı ve sarı siyah benekli sevimli böcekler gelirdi. Yukardaki çeşitlerinin aynı familyaya girdiğini bilmiyordum. Örneğin, rahatsız edilince kötü koku salgılayanlara biz, çocukluğumuzda osuruk böceği derdik Dut yerken, pek çok kez, o kokuyu tatmışımdır. Demek onlar da bu sınıfa giriyormuş hayret...

İşte budur namı değer osuruk böceği. Ona uğurlu böcek olmayı hic yakıştıramadım

Konu için teşekkürler İnatçı
Eski 02.11.2013, 21:38   #8
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Uğur böceği denilince aklıma, kırmızı ve sarı siyah benekli sevimli böcekler gelirdi. Yukardaki çeşitlerinin aynı familyaya girdiğini bilmiyordum. Örneğin, rahatsız edilince kötü koku salgılayanlara biz, çocukluğumuzda osuruk böceği derdik Dut yerken, pek çok kez, o kokuyu tatmışımdır. Demek onlar da bu sınıfa giriyormuş hayret...

İşte budur namı değer osuruk böceği. Ona uğurlu böcek olmayı hic yakıştıramadım

Konu için teşekkürler İnatçı
Valla o mu değil mi bende tam bilemedim Canan ama bunların anlattıkları bildiklerimize tam uymuyor zaten ikinci kısımda çok yeri anlaşılması için ben tekrar yazıp düzenlemeye çalıştım ama ne kadar oldu bilemiyorum.
Aynen de senin dediğin galiba
Eski 04.11.2013, 10:16   #9
Cansuyu
« Gün Batımı »

Standart Cevap: Uğur Böceği | Uç Uç Böceği - (Coccinellidae Familyası)

Uğur böceğini elime alıpda onu izlemeyi severim.

Papatya üstündede harika gözüküyor teşekkürler @İnatcı

4 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.11.2013, 10:17   #10
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Standart Cevap: Uğur Böceği | Uç Uç Böceği - (Coccinellidae Familyası)

Şans getirdiğine inanırdık ve uğurböceği avına çıkardık ,çocukluk böyle bir şey sanırım.

En sevimli böcek türü kesinlikle. Teşekkürler İnatçı.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
böceği, böcekleri, coccinellidae, familyası, uğur

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)