Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 10.12.2014, 22:04   #1
ZeZe
Alea İacta Est
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Dövme Günah mı?

Forumda gezerken konularda denk geldi ve merak ettim.
İslamiyette dövmenin günah olduğu, öldüğünüzde abdestsiz gideceğinize dair bilgiler var.

Bu konuda da çok araştırma yaptım ama net bir bilgi yok. Kitapta bahsi geçmiyor.

Bence islamiyete göre mekruh kapsamında. Ama bile bile yaptırırsan günah oluyor. net bilgisi olan var mı ki bu konuda?

Ali Rıza Demircan:
Kalıcı dövmeler, yaratılış düzenimize aykırılıktır, yasaklıdır ve de günahtır. Suyun deriye nüfuzunu engelleyen dövmeler ise cünüplüğü kalıcı hale getirdiği için hayatımıza, örneğin namaza da manidir. Dolayısıyla çok yönlü günahtır.”

Prof. Dr. Osman Ali Ateş:
Yüce Rabbimiz’in bizlere lütfettiği güzellikleri değiştirmeye kalkışmak doğru değildir. Yapılan Dövmelerin bizi güzelleştirdiği söylenemez. Dövme yapılmış bir vücut çok iticidir.
Zaten İslam’ın, iyi ve güzel olan şeyleri yasaklaması söz konusu değildir. Ayrıca dövme yaptırmanın, sağlığımız açısından da uygun olmadığını düşünüyorum.

Dr. Tayyar Altıkulaç:
Dövme inanca engel teşkil etmez. Vücudunda dövme olanın Müslümanlığa geçmesinde hiçbir engel yoktur. Önemli olan sonraki hayatıdır. Vücudunun orasını burasını kesecek hali yok.

Prof. Dr. Süleyman Ateş:
Dövme Kur’an-ı Kerim’de geçmez. Allah’ın yarattığını değiştirmenin şeytan işi olduğu belirtilir. Dövme İslam’da mekruh (hoş olmayan bir şey) kabul edilir ama Kuran’ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbir şey ibadete engel olamaz.

Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu:
İnsanın vücudunun doğallığını, güzelliğini bozacak müdahaleleri yapmaması gerekir. Dövme yaptırmak, zaruri ve sağlık yönünden gerekli bir işlem değildir.
Ayrıca Hazreti Peygamber (S.A.V.) dövme yaptırılmasını kesin bir dille yasaklamıştır. Ancak dövme boy abdestine ve namaz abdestine engel değildir. Çünkü dövme, suyun deriye ulaşmasına engel oluşturmaz.

Cübbeli Ahmet Hoca:
Haramdır günahtır. Zaten Hadis-i şerifte lanet vardır. Dövme yapan, yaptıran, saç ekleten, dişlerinin ucunu törpületen, kaş şeklini değiştiren Allah’ın yarattığı sureti değiştirenler olarak geçer.
Hepsi haramdır üzerlerinde lanetlilik vardır. Pişman olmuşsa kalsın öyle. Çünkü çıkartması pahalı. Abdeste gusüle mani değildir. Çünkü deri altına işlemediği için.

Prof. Dr. Saim Yeprem (Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı):
Dövme olması bir insanın Müslüman olmasına engel değil. Gusül abdesti geçerlidir. Üstünden yıkanabilir. Cünupluk devam etmez. Mesela piercing burunda sabitleştiği için altındaki derinin yıkanması gerekmez.

Prof. Dr. Süleyman ULUDAĞ:
BEN de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşüne katılıyorum. Allah'ın insana verdiği beden yapısını herhangi bir zorunluluk yoksa bozmak caiz değildir. Kuran'da dövme ile ilgili "Haramdır, günahtır" diye bir ayet yoktur. Ama sahih hadisler vardır. Ayrıca ilahiyatçı hukukçuların da görüşü budur. Zaten Diyanet de bunlara dayanarak görüş bildirmektedir.

Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI:
DÖVME konusuna birkaç açıdan bakmak lazım. Dövmenin insan sağlığına zararı var mıdır yok mudur? Bunun tıpça ispat edilmesi lazım. Zaman içinde insan sağlığına zararı varsa o zaman haramdır. Zararı yoksa bu dövmenin insan derisinde bir kat oluşturuyorsa ve insanın cünupluktan temizlenmesini engelliyorsa bu haramdır. Dövmede yaptığınız şekil önemlidir. Kültüre ters birşey oluşturmamalıdır. Totem oluşturmamalıdır. Bu da inanç açısından mahsur oluşturur.

Prof. Dr. Abdülaziz BAYINDIR
İNSAN görüntüsünü değiştiriyor. Derinin altında olduğu için kalıcı izler bırakıyor. Deriye boya zerk edilerek yapılıyor. İnsanın doğal yapısını bozuyor. Doğal yapıya yönelik bütün müdahaleler yasaktır.

Prof. Dr. Zekeriya BEYAZ:
BİR şeye haram demek için Kuran'da özel olarak hüküm bulunması gerekir. Arabistan'da şu anda bile kadınların vücutlarında dövme vardır. Gaziantep'in Suriye kısmına yakın yerlerinde kadınların alın çatılarından ayaklarına kadar dövmeleri vardır. Bu süstür, eski zamanlardan beri ziynet sayılır. Kuran'da da açık şekilde haram olduğu yoktur. Ama tavsiye edilen birşey değil. Bu konuyla ilgili çok soru geliyor. Oysa bu konunun namazla, oruçla, haramlıkla, helallıkla alakası yok. Bu aşağılık duygusuyla alakalı bir şey. Kendini yetersiz görenler, sağına soluna dövme yaptırarak belki kendilerinin kaale alınacağını düşünüyorlar. Ama bir hevestir. Bir süre sonra geçer.

Prof. Dr. Saim YEPREM:
YAPILAN dövmenin insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Dövme ilkel kabilelerin dini sembol maksadıyla yaptığı bir şeydir. Dini sembol maksadı ile yapılırsa caiz değildir. Dövme yaptıran dövmenin nsan bedenine zararı olduğunu bilecek. Dövmedeki resimler ahlaki kurallara aykırı olmayacak. Dini nitelikte putperesliği çağrıştıracak bir şey olmayacak. Bunun dışında dövme herhangi bir sorun oluşturmaz.

Prof. Dr. Beyza BİLGİN:
DÖVME olayına haramdır veya helaldir diyecek değilim. Kuran'da bu konuda bir ayet yok. Allah'ın yarattığını bozmak anlamında Diyanet'ten caiz olmadığı belirtilmiş olabilir. Ancak vücudunda bir organı zarar görmüş, eksik yaratılmış olanlar da var. Bunları yerine koyduruyorlarsa bu güzeldir. Yani iyi amaçla yapılmışsa iyidir. Geçici olarak güzel görünmek için yaptıranları da o zaman ayrı tutmak gerekir. Kalıcı olarak yapılana pek taraftar değilim. Dövme vücuda zarar veriyorsa yasak olabilir.

Kaynak

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
8 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.12.2014, 22:42   #2
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Standart Cevap: Dövme Günah Mı?

Boy abdestine engel olabileceği düşüncesi ile yaptırmamıştım...

Sonra bir yerde engel olmadığını okudum ve başka kaynaklardan da araştırdım, değilmiş...

Yukarıda da yazıyor zaten... Yaza kısmetse yaptırıcam...
Eski 10.12.2014, 22:45   #3
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Günah olmayan ne var ki?

Eften püften sebeblerle kendilerini sınırlandıran insanoğlu.. ne aptal bir yaratık..

Şeytan gerçekte varsa mutlakki üstünlük konusunda haklı.
Eski 10.12.2014, 22:52   #4
Mihri Sultan
Uzman Üye

İlk dövmemi 18 ne girdiğim yaz yaptırdım.. Side'de bîr çift vardı sabahın köründe uyandırmıştım bunları.. Belimde keman f deliği..

İkinci dövmem ayak bileğimde o da güzel..

Bir kez daha dersem alyans niyetine parmağıma düşünüyorum. Kolay kolay çıkmaz da

Hiç günah mı diye düşünmedim ona gelinceye kadar ne günahlar var , günahsa da umrumda değil yukardaki kessin faturamı.
Eski 10.12.2014, 22:55   #5
ZeZe
Alea İacta Est

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Boy abdestine engel olabileceği düşüncesi ile yaptırmamıştım...

Sonra bir yerde engel olmadığını okudum ve başka kaynaklardan da araştırdım, değilmiş...

Yukarıda da yazıyor zaten... Yaza kısmetse yaptırıcam...
Günah konusunu sadece meraktan araştırıyorum. Fazla merak iyi değil derler ama
Bu yaz bende yaptırmayı düşünüyorum. 2 yıldır araştırıyorum, bir sürü model baktım. Bir kere yapılacak bir şey olduğu için titiz davrandım, fikirler, duygusal değişimlerden dolayı pişman olacağım bir şey yaptırmak istemiyorum çünkü. Bir Atatürk imzası, birde kanat yaptıracağım. Teke düşüremedim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Günah olmayan ne var ki?

Eften püften sebeblerle kendilerini sınırlandıran insanoğlu.. ne aptal bir yaratık..

Şeytan gerçekte varsa mutlakki üstünlük konusunda haklı.
Tamamen katılıyorum, insan olmadıktan sonra dövmesi olmasa ne? Benim günah demeyeyim de doğru ve iyi kavramlarıma ters değil dövme ( :

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK

İhsan Eliaçık
4 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.12.2014, 23:02   #6
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ZeZe Mesajı göster
Günah konusunu sadece meraktan araştırıyorum. Fazla merak iyi değil derler ama
Bu yaz bende yaptırmayı düşünüyorum. 2 yıldır araştırıyorum, bir sürü model baktım. Bir kere yapılacak bir şey olduğu için titiz davrandım, fikirler, duygusal değişimlerden dolayı pişman olacağım bir şey yaptırmak istemiyorum çünkü. Bir Atatürk imzası, birde kanat yaptıracağım. Teke düşüremedim

Tamamen katılıyorum, insan olmadıktan sonra dövmesi olmasa ne? Benim günah demeyeyim de doğru ve iyi kavramlarıma ters değil dövme ( :
Sol kürek kemiğimin üstüne kuşlar, simetri olsun diye sağ ayak bileğime ama orası için model seçmedim daha...

Sol el bileğimin iç kısmınada Atatürk imzasını istiyorum...

Eski 10.12.2014, 23:19   #7
K-Pax
Uzman Üye
Standart Cevap: Dövme Günah mı?

Dövme günah ama rüsvet sevap, hediye olarak verebilirsiniz.
3 Üyemiz K-Pax'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.12.2014, 23:20   #8
ZeZe
Alea İacta Est

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Redwine Mesajı göster
Sol kürek kemiğimin üstüne kuşlar, simetri olsun diye sağ ayak bileğime ama orası için model seçmedim daha...

Sol el bileğimin iç kısmınada Atatürk imzasını istiyorum...

Atatürk imzasını bende bileğimin içine ufak bir şey düşünüyorum. şık durması için, büyük büyük göze batan hoş görünmüyor. Aslında alnıma kocaman yaptırasım varya son zamanlarda

Kuşları bende çok inceledim, onlarda şık duruyor. ( :Ayak bileği için bulursam paylaşırım seninle fikir olur

Mustafa Kemal ATATÜRK

İhsan Eliaçık
3 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.12.2014, 00:35   #9
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ZeZe Mesajı göster
Atatürk imzasını bende bileğimin içine ufak bir şey düşünüyorum. şık durması için, büyük büyük göze batan hoş görünmüyor. Aslında alnıma kocaman yaptırasım varya son zamanlarda

Kuşları bende çok inceledim, onlarda şık duruyor. ( :Ayak bileği için bulursam paylaşırım seninle fikir olur

Aynen Atam'ın imzasını küçük şık bir şey olsun istiyorum...

Çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim...
Eski 11.12.2014, 00:48   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Dövme Günah mı?

Aklı sıra din adamları saçma sapan yorumlarda bulunmuşlar. Kendi düşüncelerini, isteklerini görüş olarak belirtmişler o kadar.

İnsan da sanar ki, her şeyi dört dörtlük yapıyorlar, dört dörtlük müslümanlar, komşularnın karnı tok, mallarının tutarının 40 birini zekat olarak tam veriyorlar da, kala kala dövmeye kalmışlar..

Günah falan da değil, yok abdestmiş, yok su değmezmiş, geçin bunları.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değildir, dövme, günah, haramdır, prof

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)